Προς το περιεχόμενο

Tube amps..προσέχουμε για να έχουμε!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την ερώτηση σου θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ τις εμπειρίες μου με προβληματικά ποτενσιόμετρα.

 

Σωστός! :o

Μανούρα βέβαια, αλλά μιας και θα ανοιχτεί θα γίνει καλή δουλειά. :)

Αυτή η διαδικασία ίσως να βοηθά περισσότερο σε τύπους ποτενσιομέτρων οι οποίοι δεν υπάρχουν πλέον, όχι βέβαια, ότι δεν μπορούν να κατασκευαστούν εκ νέου (βλ. tapered resistors).

Η μαύρη/καφέ επίστρωση που αναφέρεις είναι η αντίσταση. Αν φαγωθεί ακούγεται ένα δυνατό και σπαστικό ΧΡΑΤΣ ΧΡΟΥΤΣ όποτε το ποτενσιόμετρο περνά από εκείνο το σημείο. Για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ειδικός μαρκαδόρος που επιδιορθώνει το ποτενσιόμετρο αλλά το θετικό αποτέλεσμα δεν διαρκεί για πολύ.

 

Προσοχή με τα μεταλλικά ποδαράκια. Πιστεύω ότι από/και τη δεύτερη φορά που θα ανοιχτεί το ποτενσιόμετρο είναι υποψήφια να σπάσουν.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

οχι το αντιθετο???

 

κ εγω ρε παιδια τοσα χρονια ξερω οτι στο κλεισιμο πρωτα κλεινεις το standby και μετα απο 5 και πανω λεπτα το on..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

holy%20thread%20resurrection.jpg

 

;D ;D

 

Δεν χρειάζονται πέντε λεπτά, μετά από λίγα δευτερόλεπτα είσαι οκ. Μερικοί συστήνουν να μην χρησιμοποιείται καν το standby κατά την διαδικασία κλεισίματος, άλλοι ισχυρίζονται πως τα standby switches είναι - στο 90% των λαμπάτων κιθαριστικών ενισχυτών - άχρηστα. Αυτά και άλλα πολλά εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151419.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168463.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου