Προς το περιεχόμενο

μακριά από τη σκέψη!


aback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Excellent!

 

Αν και το βρίσκω αρκετά "ξεσκισμένο" ηχητικά....θα προτιμούσα δηλαδή το συγκεκριμένο να ήταν λιγότερο "αμερικανιά" και με περισσότερες δυναμικές....(και ίσως την φωνή λίιιιιγο πιο πίσω..)..

 

(μην αλλάξεις στίχους....τουλάχιστον όχι δραστικά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λίγη αμερικανιά περισσότερη να ταίριαζε καλύτερα σε εμένα.

 

Είναι μια χαρά.Μου κάνει Soul με σύγχρονη μίξη απο ποπάκι κ ελληνικίλα στη φωνή.Περίμενα να ακούσω και την φανκοκιθάρα αλλά δεν μου 'κανε το κέφι.Τώρα άν έλεγα οτι ψήνει κ για πνευστο θα το παρατραβούσα έ?

 

Ευανάκουστο κ με δουλεμένο ήχο μουσικά τουλάχιστον.Τη φωνή κάποιες φάσεις την έχανα κ δεν καταλάβαινα τι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λίγη αμερικανιά περισσότερη να ταίριαζε καλύτερα σε εμένα.

 

 

 

Εγώ όμως δεν αναφέρομουν στην ενορχήστρωση , αλλά στον συνολικό ήχο του κομματιού όπως προκύπτει απο το mastering..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πιάνω.Αν είχε -2db στα 14567 hz με λιγότερο μουντάδα στη συνολική εικόνα κ περισσότερο άνοιγμα στην στερεοφωνική εικόνα δεν θα ήταν φουλ απο μαμά αμέρικα?Θα έβαζε ελλήνικος μέσα μετά?Δεν καταλαβαίνει το σχόλιο αλλα οκ. :)

 

Το αν πάει αμερική το ύφος το λέει η μουσική-στιχος-ερμηνεια-εκτελεση.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά άν είναι έτσι ο Φοίβος μπορεί να πάρει τα κομμάτια του, να τα κάνει export απ τα έτοιμα presets των εκάστοτε plugins που βάζει, κ να τα κάνει mastering ο Lucy Launder ωστε να γίνουν indie μαζί με τη Βανδή.

 

Μήπως το παρέξηγώ?Αυτό μου δίνει να καταλάβω το πόστ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???  βρε παιδιά γιατί δεν καταλαβαίνω τί λέτε;;;;;;; standard είμαι κουτός, αλλά βοηθήστε με λιγάκι.

η φωνή είναι μέσα γιατί ήταν one take και ήταν χάλια.πιο έξω δε βγαίνει. θα εκτεθώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigga το να χρημοποιείς compressors - limiters ώστε όλα σχεδόν τα σημεία του κομματιού σου να πλησιάζουν τα 

-0.0db , κάνοντας έτσι το waveform του να μοιάζει με "λουκάνικο"....

 

Wavelab.jpg

 

 

....χωρίς να υπάρχει δηλαδή μεγάλη διαφορά μεταξύ peaks και ασθενέστερων σημείων..(αυτό που ονομάζουμε με μια λέξη "δυναμικές")...

 

wavelab_echtzeit_analyse.jpg

 

...θεωρείται η Αμερικάνικη άποψη - σχολή στο σύγχρονο mastering..

 

Στο κομμάτι του aback λοιπόν συμβαίνει αυτό που βλέπεις στην πρώτη εικόνα...

 

αυτό εννούσσα ως "αμερικανιά"...δεν έχει να κάνει με είδος μουσικής, παίξιμο, στυλ, ενορχήστρωση κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι η σχολή η σύγχρονη της αμερικής αλλά η σχολή η σύγχρονη ολης της σύγχρονης μουσικής βιομηχανίας.

 

Γουστο σου το τι σου αρέσει αλλά το παραδειγμα του άβακος εδώ δεν είναι απ τα χειρότερα του τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι αυτό το σκίσιμο δεν ταιριάζει στο συγκεκριμένο κομμάτι....

 

οι αμερικάνικες παραγωγές είναι αρκετές φορές υπερβολικές στο θέμα: achieving the ultimate loudness..

Εγώ δεν λέω ντε και καλά ότι αυτό δεν μου αρέσει αλλά ότι το συγκεκριμένο κομμάτι το ήθελα λίγο πιο natural sounding..

 

(Δεν μπορούμε να έχουμε όλοι το ίδιο ζευγάρι αυτιά, άρα ούτε και την ίδια άποψη περί ήχου...)...

 

Το κομμάτι έτσι κι αλλιώς όμως είναι πολύ καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου