Προς το περιεχόμενο

μακριά από τη σκέψη!


aback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολυ ωραιο κοματι!

ωραια αρμονια κ εναλαγη συγχορδιων.

μου βγαζει εναν συνδιασμο μεταξυ καλοκαιριου χαρας κ γλυκιας μελανχολιας!

σαν γνωστος καρνιβαλος που ειμαι πιστευω πως θα ηθελε κ μια σολαρα με Wah.... :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο κομμάτι... πολύ σωστά και τα σχόλια :)

 

longshadow δυστυχώς έχει επικρατήσει σε δραματικό βαθμό η λογική του ακραίου πουσαρίσματος, για λόγους που είναι λίγο-πολύ γνωστοί στους περισσότερους εδω μέσα, οπότε δεν θα ανοίξω αυτή τη συζήτηση. Προσωπικά είμαι από αυτούς που τα αυτιά τους κουράζονται με αυτή τη μόδα, ίσως κιόλας γι'αυτό να αναζητούσα κάποιο άδειασμα μέσα στο τραγούδι για να ξεκουραστεί ο εγκέφαλος μου. Ίσως πάλι να μην απαιτούσε κανένα άδειασμα, αλλά να έχει το κομμάτι περισσότερες δυναμικές γενικά, ιδίως τα rhodes δίνουν την εντύπωση ότι παίζουν συνέχεια forte, ενώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Πάντως ομολογώ ότι αν και έχει πουσαριστεί πολύ το κομμάτι, αυτό έχει γίνει τρομερά επαγγελματικά - σε επίπεδο εφάμιλο καλών αμερικάνικων παραγωγών - οπότε οι όποιες ενστάσεις σε αυτό το θέμα εχουν φιλολογικό ενδιαφέρον.

 

Κατά τα λοιπά..

Μουσικά και ενορχηστρωτικά είναι ένα πολύ καλοστημένο εμπορικό καλοκαιρινό κομμάτι, απ'το οποίο όμως αφαιρούν πόντους οι στίχοι καθώς είναι κάπως "εσωστρεφείς" στα κουπλέ. Εσωστρεφείς υπό την έννοια ότι αναφέρονται σε κάποια κατάσταση που μόνο ο στιχουργός και ένα-δυο πρόσωπα ακόμα γνωρίζουν, ενώ δεν εκφράζουν κάτι για το ευρύτερο κοινό. Δεν είμαι αντίθετος εν γένει με αυτή την προσέγγιση, εφόσον όμως συνολικά το τραγούδι είναι πιο σκοτεινό - προσωπικό. Η συγκεκριμένη καλοκαιρινή happy μουσική νομίζω ότι θα μεγιστοποιούσε την εμπορική δυναμική της με στιχούς πιο "ευανάγνωστους" για τους πολλούς.

 

{Για κάποιον που πίνει τη μαργαρίτα του κάτω από κάποια ομπρέλα στην παραλία και ακούει το τραγούδι, προβλέπω να έχει προβλήματα να μπει στη φάση της άγνωστης σε αυτόν "σοφίτας" και "χωλ" όπου κάποιοι τύποι φτιάχνουν "προφιτερόλ" και "ήχο σαϊτα"}

 

Όσο για το σόλο με wah, έχω την υποψία ότι ο καλλιτέχνης κάπου σκοπεύει να το χώσει ;)

 

Σημείωση: Για όσους μπορεί να σκεφτούν τι τρόμπας είμαι και την πέφτω με την κριτική μου στο πολύ ωραίο τραγούδι του aback, να σημειώσω ότι με τον aback γνωριζόμαστε τόσο, ώστε να θεωρήσει εμπαιγμό και αδιαφορία οποιαδήποτε ηπιότερη στάση από μέρους μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν γνωστος καρνιβαλος που ειμαι πιστευω πως θα ηθελε κ μια σολαρα με Wah.... :P

χαχαχαχαχαχχαχχαχα μάλλον συμφωνώ.

 

 

Σημείωση: Για όσους μπορεί να σκεφτούν τι τρόμπας είμαι και την πέφτω με την κριτική μου στο πολύ ωραίο τραγούδι του aback, να σημειώσω ότι με τον aback γνωριζόμαστε τόσο, ώστε να θεωρήσει εμπαιγμό και αδιαφορία οποιαδήποτε ηπιότερη στάση από μέρους μου :)

 

χαχαχαχχαχααχχαχα με ευφραίνετε με τα σχόλιά σας.

ρε συ λαμπάτε Χ7 είπαμε πως οι στίχοι θα πάνε σε γκομενάκι. είναι ήδη έτοιμοι. απλά δεν έχουν ηχογραφηθεί ακόμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πολύ μου άρεσε. Η φωνή σου είναι ιδιότυπη με ωραίο χαρακτήρα. Ένα τελικό compression ήθελε παραπάνω να δέσει, αλλά περί ορέξεως...

Αν και φανατικός του wah δεν θα έβαζα ένα τέτοιο σόλο.

Θα έβαζα σαξόφωνο να παίζει ορισμένες φράσεις του rhodes και ένα μικρό σολάκι.

Επίσης, για έναν περίεργο λόγο - μου χτύπησε έτσι, δεν ξέρω - θα έβαζα ένα πολύ ελαφρό flanger στα τύμπανα στο ρυθμό του κομματιού. Πιστεύω θα έδινε μια ατέρμονη αίσθηση...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πολύ μου άρεσε. Η φωνή σου είναι ιδιότυπη με ωραίο χαρακτήρα. Ένα τελικό compression ήθελε παραπάνω να δέσει, αλλά περί ορέξεως...

Αν και φανατικός του wah δεν θα έβαζα ένα τέτοιο σόλο.

Θα έβαζα σαξόφωνο να παίζει ορισμένες φράσεις του rhodes και ένα μικρό σολάκι.

Επίσης, για έναν περίεργο λόγο - μου χτύπησε έτσι, δεν ξέρω - θα έβαζα ένα πολύ ελαφρό flanger στα τύμπανα στο ρυθμό του κομματιού. Πιστεύω θα έδινε μια ατέρμονη αίσθηση...

 

 

σ'ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σου. για το σαξόφωνο το σκέφτομαι κι εγώ όταν μάλιστα υπάρχει η δυνατότητα να παίξει ο Τσάκας, αλλά μάλλον πηγαίνει για βιολιά κατά το it ain't over till it's over (l.kravitz).

πάντως ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μου άρεσε πολύ!

'Ολα καλοπαιγμένα και καλοηχογραφημένα.

Εσύ τα έκανες όλα; Πες μας πως και τι.

Ελπίζω να μη βάλεις καμμια ξενέρωτη με μπούτι να το τραγουδήσει...

Η φωνή είναι πολύ καλή.

Αν θα πείραζα κάτι θα ήταν καθαρα σε υποκειμενική βάση οπότε δεν είναι άξιο αναφοράς. Ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις.

Μπράβο! Με έκανες φαν.

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth σ' ευχαριστώ πολύ (όπως και τα άλλα παιδιά) για τα καλά σου λόγια.

χαχα με έκανες και γέλασα με την ερώτηση: εσύ τα έκανες όλα;;; λοιπόν είναι το τραγούδι που δεν έχω κάνει σχεδόν τίποτα. είναι ένας απλός οδηγός κιθάρα φωνή τον οποίο πήρε ο paul stefanidis και τον έκανε αυτό που ακούς.βεβαίως μελωδικές γραμμές στα rhodes, κιθάρες, επέβλεπα, αλλά κατά βάση τα ενορχηστρωτικά credits ανήκουν αλλού.

και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο και δροσερό!  :D

 

Αυτό που μου άρεσε τόσο πολύ ήταν τα πλήκτρα! Μου άρεσε ο ήχος τους και το παίξιμο φυσικά! Και καθώς το άκουγα λέω από μέσα μου "χμμ μου θύμισε αυτό το τραγούδι (που έχω ακόμα αποθηκευμένο στην επιφάνεια εργασίας μου) το Εσύ!" Μου το θύμισε η φωνή σου, είναι υγρή γεμάτη φωνή και ο χαρακτήρας του κομματιού. Και αυτά τα γυναικεία choir πίσω hαα ααα αα τόσο ωραία! :)

 

Αλλά.. γέλασα λίγο εκεί με την μαύρη δίεση που πετάει ελεύθερη. Όχι με κακό τρόπο, γέλασα γιατί ακούγεται πραγματικά πολύ αστείο! ;D Ευτυχώς θα αλλάξεις στίχους, μου φαίνονται κι εμένα λίγο εσωστρεφείς όπως είπε και ο 12ΑΧ7

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο, φρέσκο, αεράτο, έτοιμο για airplay - κάτι τέτοιο είχα πει και στο προηγούμενο τραγούδι σου αν θυμάμαι καλά...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου