Προς το περιεχόμενο

Shopping in Athens, Greece.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού την είχες δει σαν τον τύπο στο avatar σου και τόση ώρα αγωνιούσε ο κόσμος, τι να έκανα;

 

Ο "τύπος"  ::) στο avatar μου είναι ο Humphrey Bogart, ή, για τους έχοντες αληθινούς μαγνήτες, Hum-free Bogart.

 

 

Αλλά πού να ξέρεις εσύ απ'αυτά.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί εγώ να λειτουργώ εντελώς διαφορετικά - πάντα αγοράζω αυτό που άκουσα κι όχι κάτι που ποτέ δεν έχει τεστάρει κανένας - αλλά καταλαβαίνω απολυτως την λογική του Earendil.

 

Να θυμάστε όμως πως απο τη φύση της η εγχώρια αγορά οργάνων είναι προβληματική γιατί τη διαχειρίζονται εμποροι όχι μουσικοί (στην προσφορά) και χομπίστες/Bedroom players όχι Band players (στην ζήτηση)  . Εχω παααααααρα πολλά να πώ πάνω σε αυτό αλλά δεν θέλω να τσακίσω το thread, αυτά θα ειπωθούν σε άλλη συζήτηση, κάποια άλλη φορά.

 

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί εγώ να λειτουργώ εντελώς διαφορετικά - πάντα αγοράζω αυτό που άκουσα κι όχι κάτι που ποτέ δεν έχει τεστάρει κανένας - αλλά καταλαβαίνω απολυτως την λογική του Earendil.

 

Απολύτως κατανοητό. Εδώ που τα λέμε, μπορεί και να το συζήταγα για το συγκεκριμένο κομμάτι, αλλά όχι στην τιμή του καινούριου και σίγουρα όχι κατόπιν ευτελούς επιχειρηματολογίας.

 

Να θυμάστε όμως πως απο τη φύση της η εγχώρια αγορά οργάνων είναι προβληματική γιατί τη διαχειρίζονται εμποροι όχι μουσικοί (στην προσφορά) και χομπίστες/Bedroom players όχι Band players (στην ζήτηση)  . Εχω παααααααρα πολλά να πώ πάνω σε αυτό αλλά δεν θέλω να τσακίσω το thread, αυτά θα ειπωθούν σε άλλη συζήτηση, κάποια άλλη φορά.

 

Περιέργως, οι band players που γνωρίζω ψωνίζουν...τελευταίοι, αφού οι bedroom players έχουν ξαφρίσει κεφαλάρες, καμπινάρες, λαμπάτους κομπρέσσορες κι άλλα ηχηρά παρόμοια.

 

Ας το αφήσουμε για κάποιο thread ψυχανάλυσης όμως... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέργως, οι band players που γνωρίζω ψωνίζουν...τελευταίοι, αφού οι bedroom players έχουν ξαφρίσει κεφαλάρες, καμπινάρες, λαμπάτους κομπρέσσορες κι άλλα ηχηρά παρόμοια.

 

Aκριβώς. Το παιχνίδι παίζεται ανάμεσα σε "καμένους" ή απλά αδιάφορους  πωλητές, και ανασφαλείς χομπίστες που έχουν διαβάσει τα πάντα για το true bypass και τις αδυναμίες (Oh Lord !!) του PCB αλλά δεν μπορούν να πάιξουν νότα.

 

Προσφάτως ήμουν παρών στην ακρόαση ενος handwired Plexi απο έναν "γκουρού" πελάτη ο οποίος δεν μπορούσε καν να κουρδίσει, μπροστά σε έναν πωλητή που κατέληξε αγενης μια που δεν του έδινε κανείς την παραμικρή σημασία (αν και τελικά είχε δίκιο) με επίλογο την απαράμιλλη διαπίστωση (απο τον πελάτη) πως αυτή η σειρά των Marshall είναι γτπ μια που οι λάμπες δεν είναι (ως όφειλαν) New Old Stock.

Αυτή είναι μάλλον η επιτομή του τί συμβαίνει στην ελληνική αγορα.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εποχή του internet και τον πάμφθηνων webstores είναι ΜΕΓΑΛΗ ΤΙΜΗ για έναν έλληνα μικρό-έμπορο να επιλέγει κάποιος να ψωνίσει απο αυτόν(και μάλιστα σε ακριβότερες τιμές)

ποιος ο λόγος που θα επιλέξει κάποιος ένα μικρό ελληνικό μαγαζάκι με ελαχιστο stock εμπόρευμα και ακριβότερες τιμές?

 

θα το επιλέξει..

 

1)για να αποκτήσει άμεσα το προϊών

 

2)για να το δοκιμάσει απευθείας

 

3)και για να στηρίξει την ελληνική αγορά

 

όλοι οι άλλοι λόγοι μάλλον θα γείρουν την πλάστιγγα προς τα webstores.

οφείλουν λοιπόν να σέβονται τους πελάτες που παρότι τους συμφέρει να αγοράζουν μόνο πένες και ζώνες απο αυτούς, εξακολουθούν να τους στηρίζουν.

υπάρχουν βέβαια αρκετοί περίεργοι πελάτες που η δεν ξέρουν τι θέλουν η δοκιμάζουν και ξαναδοκιμάζουν και ξανά-ματα-δοκιμάζουν χωρίς να ψωνίζουν ποτέ αλλά ας μην καίμε και τα χλωρά μαζί με τα ξερά.

εγώ προσωπικά έχω δεχτεί αρκετή ειρωνεία από πωλητές μουσικών οργάνων ακριβώς επειδή ήξερα τι ήθελα και δεν συμβάδιζε με αυτό που ήθελαν να διώξουν η πιθανοτατα επειδή με περνούσαν για ΕΡΩΤΗ-ΣΑΚΙΑ-ΔΟΚΙΜΑΣΤΗ! ;D

 

μαζευτείτε παλικάρια αλλιώς πάτε για λουκέτο!!!

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silot μηπως εισαι ο Αποστολης που του αρεσει ο Snowy? Σορυ αν δεν εισαι.....

 

Δεν καταλαβαινω γιατι αποτελει προβλημα που οι bedroom players ειναι σημαντικο κομματι της ελληνικης αγορας.... Αυτο συμβαινει και σε αλλες χωρες με πρωτη την Μ.Βρεταννια οπου ζουσα πεντε χρονια. Κατ'αρχην καποιοι απο τους bedroom players θα μπορουσαν να παιζουν και Live αν υπηρχαν οι καταλληλοι χωροι και το κοινο στο Ελλαδισταν.

 

Το προβλημα της ελληνικης αγορας ειναι η νοοτροπια κατα κυριο λογο, οπως και οτι ζουμε στην χωρα του μπουζουκιου (λατρευτο οργανο οχι ομως οπως παιζεται σημερα).

 

Εχω φυγει απο μεγαλο μαγαζι στα 15 (το 1992) με τα χρηματα στην τσεπη γιατι πολυ γνωστος κατασκευαστης 'καστομ' οργανων και μαγαζατορας με εδιωξε με τις κλωτσιες επειδη ειχα το θρασος σαν στραβαδι να ρωτησω ποια η διαφορα μεταξυ στρατ και λεσ πωλ. Τοτε φυσικα δεν υπηρχαν φορουμ και νετ. Ακομα και σημερα δεν εχω πατησει στο μαγαζι αυτο. Παλια και ακομα και σημερα δεν σε αφηναν να ακουμπησεις και κυριολεκτο κιθαρα. Καλα ας μην μιλησουμε για demo κιθαρες....χα χα χα!

 

καθε μαγαζι προσπαθει να σου πουλησει οτι σπονσοραρει βγαζοντας τα αλλα υπερτιμημενα. Εχω ακουσει απιστευτα πραγματα...... Που ειναι η γνωση? που ειναι οι χωροι να δοκιμασεις κιθαρες κτλ? Που ειναι η ποικιλια σε ενισχυτες και κιθαρες? Μπαρμπουτσαλα!!!!

 

 

Βεβαια γινονται καποιες προσπαθειες αλλα ακομα ειμαστε πολυ πισω!

 

Αλλο προβλημα ειναι οτι ειμαστε πολυ μικρη αγορα. Ζητωντας το 1999 επιμονα εναν Μαρκ 4 boogie σε γνωστο που εχει ενα απο τα μεγαλυτερα και ποιο γνωστα μαγαζια μου ειπε οτι αυτο που ζηταω ειναι ατοπο. Γιατι για να φερει εναν ΜΚ4 θα επρεπε να φερει τουλαχιστον εναν Χ αριθμο ενισχυτων της εταιριας. Και ποιος θα τα παρει αυτα? ΚΑΝΕΝΑΣ!

 

 

Παιδια ειναι παρα πολλα και ενταξει ειναι απογοητευτικη η ολη ιστορια.

 

 

Αυτα

 

 

Ελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10226.0 και άλλα πολλά.

 

Kατά τα άλλα, προσέξατε ότι τώρα δεν τον έδωσα εγώ στεγνά τον Εαρεντίλ αλλά κάποιος άλλος!!!  ;D ;D Είχα κάνει και την σκέψη για το ανάλογο κατάστημα από το πρώτο ποστ, αλλά παραξενεύομαι κάπως γιατί αν είναι αυτό που σκέφτομαι, είναι πασίγνωστο φαρμακείο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όταν έψαχνα για ένα απλό midi keyboard και αναγκάστηκα να γυρίσω τα περισσότερα καταστήματα του κέντρου και όχι μόνο, έφριξα με τη τόση ανοησία των πωλητών.

Το κορυφαίο ήτανε όταν σε γνωστό κατάστημα προσπάθησε ο πωλητής να μου πουλήσει ένα ΤΡΥΠΙΟ midi keyboard χωρίς velocity χωρίς ΤΙΠΟΤΑ στα 150 ευρώ. Και ναι, ήτανε ΤΡΥΠΙΟ, είχε τρύπες σαν τυρί και κάτι γωνίες που κόβανε σαν ξυράφι!

Τι άλλο να γράψω; Για τα καταστήματα που δεν είχανε απολύτως τίποτα και δουλεύανε μόνο με παραγγελίες; Για τους ηλίθιους που όχι μόνο δεν είχανε αλλά πετούσανε μπηχτές για συναδέλφους που είχανε κατάστημα στο ίδιο τετράγωνο;

 

Και όσο αφορά το θέμα, είναι ηλίθιο να προσπαθεί κάποιος να σου πουλήσει και όσο μάλλον σε κανονική τιμή κάποιο «βιτρίνας». Εκτός του ότι υποτιμά τη νοημοσύνη σου, οι λάμπες και διάφορα άλλα εξαρτήματα, έχουνε συγκεκριμένο ΧΡΟΝΟ ΖΩΗΣ και από τη στιγμή που δοκιμάστηκε έστω 1 δευτερόλεπτο, γιατί να το χρεωθείς εσύ; Προσωπικά θα προτιμούσα κάτι μεταχειρισμένο από βιτρίνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο να γράψω; Για τα καταστήματα που δεν είχανε απολύτως τίποτα και δουλεύανε μόνο με παραγγελίες;

σωστό αλλά εδώ που τα λέμε,το ίδιο συμβαίνει και όταν ψωνίζεις από Θωμά...

το παραγγέλνεις από φωτογραφία και περιμένεις να σου έρθει χωρίς να σου δίνεται η δυνατότητα να το δοκιμάσεις πριν(demo κλπ)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο να γράψω; Για τα καταστήματα που δεν είχανε απολύτως τίποτα και δουλεύανε μόνο με παραγγελίες;

σωστό αλλά εδώ που τα λέμε,το ίδιο συμβαίνει και όταν ψωνίζεις από Θωμά...

το παραγγέλνεις από φωτογραφία και περιμένεις να σου έρθει χωρίς να σου δίνεται η δυνατότητα να το δοκιμάσεις πριν(demo κλπ)

 

 

Ναι, αλλά μπορείς να το στείλεις πίσω μέσα σε 30 μέρες και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, χωρίς μα μου σου του. ;)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου