Προς το περιεχόμενο

Shopping in Athens, Greece.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί, ζεσταμένος από το δώρο και κωφεύων προς το επικείμενο κύμα απολύσεων στη δουλειά, επισκέφτηκα γνωστό κιθαράδικο του κέντρου, όπου και βρισκόταν ένα από τα σκοτεινά αντικείμενα του πόθου μου: Ο ενισχυτής που ζαχαρώνω εδώ και ένα χρόνο περίπου.

 

Είχα τηλεφωνήσει από την προηγούμενη για να επιβεβαιώσω ότι ο ενισχυτής είναι διαθέσιμος. Έλαβα τη σχετική διαβεβαίωση. Αφού έκλεισα το τηλέφωνο σκέφτηκα ότι κακώς δεν διασαφήνισα ότι ενδιαφέρομαι για τον ενισχυτή στην κούτα του και όχι για κάποιο demo κομμάτι.

 

"Δε βαριέσαι", λέω, "σιγά μην έχουν κάνει ουρά οι μνηστήρες για τον συγκεκριμένο και ξέμειναν".

 

Νά'μαι λοιπόν στο εν λόγω κατάστημα. Μπαίνω φουριόζος, και με λίγα, καθαρά λογάκια δηλώνω το ενδιαφέρον μου. Ο πωλητής με οδηγεί μπροστά στον ενισχυτή.

 

-Αυτός είναι, μου λέει.

-(Το ξέρω ρε μεγάλε) Ωραία. Φυσικά δεν ενδιαφέρομαι για αυτόν εδώ, τον θέλω καινούριο στην κούτα του.

-Μααα... γιατί, κι αυτός εδώ ολοκαίνουριος είναι.

-Δεν αμφιβάλλω, αλλά δεν ήρθα για να πάρω demo κομμάτι.

-Μα κοίταξε, εμείς έχουμε μεγαλώσει ανάμεσα σ'αυτά τα πράγματα, τα προσέχουμε (το ξέρω, κι εμένα με νανούριζαν με Τele του '56 καρφί σε ΑC30).

 

Κάπου εδώ έχω πάρει απόφαση ότι ενισχυτή δεν παίρνω οπότε, κυριώς από νοσηρή περιέργεια, ρωτώ ξανά:

 

-Εντάξει. Τότε πόσο θα μου αφήσεις τον συγκεκριμένο;

-Εεεε, μααα...ό,σο κάνει! Αφού είναι ολοκαίνουριος!

 

 

 

::) ::) ::) ::)

 

 

-Εντάξει, ευχαριστώ. Καλή Ανάσταση...

 

 

Λάβετε υπ'όψιν ότι δεν ποστάρω το συγκεκριμένο συμβάν για να βγάλω κάποιον πύρινο λόγο κατά της Ελληνικής αγοράς, ούτε για βρεθούμε λίαν συντόμως σε ένα thread δέκα σελίδων με χυμένη χολή για τον εκάστοτε "έμπορα".

 

Αντιλαμβάνομαι πλήρως και τις δυνατότητες των καταστημάτων, και τις ιδιατερότητες του ενισχυτή που ενδιέφερε, ιδιατερότητες που, από την εμπορική σκοπιά, θα καθιστούσαν μάλλον επιζήμιο το στοκάρισμα πολλών κομματιών ενός σχετικά νέου προϊόντος.

 

Ούτε και με τον πωλητή σκοπεύω να τα βάλω, έτσι του σφυράνε του παληκαριού, έτσι χορεύει.

 

Απλά σπάστηκα, γιατί πήγα στο μαγαζί για να τον πάρω και να φύγω. Και μάλιστα σε πολύ ανταγωνιστική/δελεαστική τιμή.

 

Αλλά αφού είναι σωστό κάθε έμπορος να προστατεύει την επιχείρηση του, μη στοκάροντας προϊόντα χωρίς μεγάλη δημοφιλία, είναι φαντάζομαι εξίσου σωστό να μη θέλω να πληρώσω ένα demo κομμάτι σε τιμή καινούριου. Κι ας είναι πραγματικά αγρατζούνιστο...

 

Ουφ, τά'πα κι αυτοψυχαναλύθηκα. Τα συμπεράσματα δικά σας...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ιδιότροπος μας βγήκες βρε παλικάρι μου... Τόσο καιρό το ψήνεις το ρημάδι το ενισχυτόνι και τώρα που πήρες την απόφαση κάνεις και κόνξες! >:(

 

Σοβαρά τώρα, μάλλον για να χαρακτηριστεί demo ένα κομμάτι και να κριθεί άξιο εκπτώσεως στο συγκεκριμένο κατάστημα, θα πρέπει να έχει κλείσει 1-2 χρόνια στο μαγαζί και να έχει περάσει από πάνω του η μισή Αθήνα.

Δεν πειράζει, θα μπορούσαν να έχουν χειριστεί καλύτερα το θέμα προκειμένου να κάνουν μια πώληση (και ειδικά σε εξεζητημένα είδη όπως ο ενισχυτής που θέλει ο Earendil). Δεν το βλέπουν έτσι, δεν θα δουν κι εσένα στο εξής...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για ποιό μοντέλο μιλάς ?

Και συγνώμη... δεν υπάρχει σε άλλο μαγαζί σφραγισμένο έτσι όπως το θες ?

Γιατί δεν ρώτησες να σου φέρουν ένα κλειστό στο κουτί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα ο έλληνας να πάει επιτέλους να δουλέψει για να βγάλει χρήματα και να σταματήσει να ανοίγει εμπορικά η τυροπιτάδικα η σουβλατζίδικα η ψιλικατζίδικα.

επιτέλους με αυτή τη μάστιγα του στυλ 'εύκολο χρήμα χωρίς κούραση και παραγωγικότητα με επιχειρήσεις χωρίς κεφάλαιο εκμεταλευοντας τα κορόιδα'

 

ΕΛΛΗΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

ΓΙΝΕ ΧΡΗΣΙΜΟΣ!!!

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ. Γιατί δεν τους ζητάς να σου παραγγείλουν ένα κομμάτι και να το πάρεις του κουτιού;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς whiteNoise

Αρκετοί εδώ μέσα έχουν μαγαζιά. Απλά μερικοί είναι και μουσικοί. Οπότε καταλαβαίνουν το ευκολονόητο. Δηλαδή αυτό που ζήτησε ο Earendil (ως μουσικός).

 

Όταν μιλάμε για καινούργιο, μιλάμε για καινούργιο.

Όταν μιλάμε για ανοικτό, μιλάμε για ανοικτό.

Άσπρο-άσπρο, μαύρο-μαύρο.

 

Αυτά...

 

Musicians always talk the same language.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό μοντέλο μιλάς ?

Και συγνώμη... δεν υπάρχει σε άλλο μαγαζί σφραγισμένο έτσι όπως το θες ?

Γιατί δεν ρώτησες να σου φέρουν ένα κλειστό στο κουτί ?

 

Έχεις δίκιο, παρέλειψα να αναφέρω ότι το demo κομμάτι ήταν το μοναδικό που υπήρχε στο κατάστημα. Δεν έχω δει αλλού τον ενισχυτή, εξάλλου στον επίσημο αντιπρόσωπο πήγα.

 

Μάλιστα παρέλειψα μνημειώδη ατάκα του πωλητή: "Ε, άμα τον πουλήσω θα φέρω άλλον". :) :)

 

Ας μην μπούμε σε λεπτομέρεις περί μοντέλου, καταστήματος etc...Το πρόβλημα μου είναι με μια συγκεκριμένη λογική, όχι με τον συγκεκριμένο πωλητή... ;)

 

άρα να υποθέσουμε πας για αγορά μέσω ιντερνετ?

 

Ασφαλώς.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, παρέλειψα να αναφέρω ότι το demo κομμάτι ήταν το μοναδικό που υπήρχε στο κατάστημα. Δεν έχω δει αλλού τον ενισχυτή, εξάλλου στον επίσημο αντιπρόσωπο πήγα.

 

Μάλιστα παρέλειψα μνημειώδη ατάκα του πωλητή: "Ε, άμα τον πουλήσω θα φέρω άλλον". :) :)

 

Ας μην μπούμε σε λεπτομέρεις περί μοντέλου, καταστήματος etc...Το πρόβλημα μου είναι με μια συγκεκριμένη λογική, όχι με τον συγκεκριμένο πωλητή... ;)

 

Θα διαφωνήσω! Εγώ χαλαρά θα κατονόμαζα το κατάστημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το κάνουμε αυτό. Δε βγάζουμε προσωπικά στοιχεία στη φόρα. Λέμε ένα περιστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου