Προς το περιεχόμενο

Ποιό Overdrive pedal;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.youtube.com/user/ProGuitarShopDemos

 

Εδώ θα βρείς τα καλήτερα demos για αρκετά πετάλια,

μέσα σε αυτά και καποια που δεν υπάρχουν Ελλάδα

και σπέρνουν π.χ Lovepedal

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το Tube zone θα σου έλεγα κι εγώ! πραγματικά σκίζει και είναι μανούλα στα παντρέματα με άλλα πετάλια ή βρωμιές ενισχυτών!

αν θες όμως κάτι σε πιο marshallίζον κοίτα και το crunch box, της MI Audio κι αυτό, που φτιάχτηκε για να αναπαράγει 3 marshallοήχους.. δεν έχει τόσα knobs όσα το Tube Zone αλλά είναι εκπληκτικό πετάλι!!  :o

 

αυτά βέβαια είναι πετάλια με αρκετό gain που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και μόνα τους για γκαζιάρηκες καταστάσεις.. αν δεν το χρειάζεσαι και θέλεις κάτι πιο overdrive φάση κοίτα κάτι σε tube screamer ή κλώνους του(jam tube dreamer, maxon od-9, MI Audio Blue Boy Deluxe κτλ κτλ), ή το εκπληκτικό Xotic bb preamp!! 8)

 

όσο για τα fulltone πολύ καλά πετάλια! εκπληκτικά θα έλεγα!! αλλά πιστεύω πως η ποιότητά τους μπορεί να βρεθεί και σε χαμηλότερες τιμές πχ MI Audio.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ολα οσα μ ειπατε κ εψαξα δειγματα. Νομιζω οτι το fulltone ocd ειναι πιο πολυ στα μετρα μου.

Αλλα ειναι καλο για να δινω εξτρα γκαζι σε ηδη βρωμικο καναλι?  :-\

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηταν να επαιρνες πεταλι που marshalliζει απολυτα θα σου ελεγα της tonebone το classic η το plexitube...αποψη μου οτι δεν χρειαζεσαι κανενα τετοιο πεταλι γιατι ο ενισχυτης σου ηδη marshallιζει...

 

αυτα ειναι για καθαρους ενισχυτες που θες να ακουγονται σαν marshall...

 

εχω εναν plexi προσφατα τωρα απεκτησα και εναν jcm 800...;

 

τα πεταλακια που εχω δοκιμασει σε marshall εκτος των παραπανω που ειναι τελεια γι αυτο και η υψηλη τιμη εχω δοκιμασει και malmsteen dod,mxr distortion+,zakk wylde overdrive...

 

το malmsteen ειναι πολυ καλο για την δουλεια που κανει...και λογω της τιμης του ειναι οτι καλυτερο γι αυτο που το θες πανω απ το βρωμικο καναλι μπουσταρει εως και παρα παρα πολυ και οσο πρεπει ωστε να μην χασει τον χαρακτηρα ο ενισχυτης σου...40 ευρο το βρισκεις και εισαι κομπλε...

 

το mxr distortion plus(του randy rhoads) ειναι κι αυτο καλουλι αλλα οχι τιποτα εξαιρετικο...γενικα ειναι λιγο μουντο και δεν θα βοηθησει να παιξεις πολλα στυλακια...τι εννοω μουντο?αν εχεις ακουσει τον ηχο του crazy train ενα τετοιο πραγμα φαντασου δηλαδη ενας ψιλοmud ηχος...

 

το zakk wylde ειναι πολυ καλο πολυ δυνατο...ειναι και μουντο και καθαρο και οπως θες...ταιριαζει κι αυτο γαντι με τους marshall και δινει πολυ ογκο ειδικα στον ενισχυτη σου που αν δεν απατωμαι μοιαζει με τον 800αρι...

 

 

οσο κι αν ακουστει χαζο πιστευω πως το malmsteen ειναι η καλυτερη λυση αν δεν εχεις κολληματα με μαρκες και ονοματα...εγω το εχω μονιμα επανω στο pedaltrain...

 

η πλακα ειναι οτι απο πεταλια 200-300 ευρω κατεληξα σε ενα των 40 που μου κανει ολα αυτα που θελω...

 

ισως η ευτυχια βρισκεται στα πιο απλα πραγματα και στην μουσικη...

 

επισης να σου πω πως με ολα τα πεταλια θα χρειαστεις και ενα noise supressor για τα ενοχλητικα φυσηματακια...

 

και τελος να σου πω πως ενα equaliser θα σου αλλαξει τρελλα τον ηχο και αποψη μου ειναι το πρωτο που πρεπει να παρει καποιος στην αλυσιδα του...σου δινει οτι λειπει απ τον ενισχυτη σου ακομα και βρωμα...

 

εγω εχω το mxr 10band equaliser...

 

αυτα απο εμενα με βαση αυτα που εχω δουλεψει επανω σε Marshall...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα παρακατω overdrive, μπορει να μου πει καποιος ποιο εχει το περισσοτερο gain, ποιο ειναι πιο καταλληλο για να το πετας σ ενα ηδη βρωμικο καναλι και να ειναι και creamy ταυτοχρονα? Το ξερω ειμαι πρηξας, αλλα ειναι τοσα τα πεταλια κ δεν εχω την ευκαιρια να τα ακουσω στον ενισχυτη μου!

fulltone fulldrive 2 mosfet

fulltone ocd v4

diamond j-drive mkIII

mi audio tube zone

barber direct drive

 

Παντως εγω ψιλο-ξεχωρισα τα barber direct drive και fulltone ocd

 

"Το περισσότερο gain": Diamond J Drive. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει στην Ελλάδα, εγώ το πετυχαίνω ψιλοάνετα έξω.

 

EDIT: Άκυρον, το μπέρδεψα με το κόκκινο πετάλι της Diamond, το Fireburst. To μπλε που ρωτάς δεν το έχω ακούσει αλλά είναι σίγουρα προς την σωστή κατεύθυνση.

 

 

"To πιο κατάλληλο για να το πετάς σε ένα ήδη βρώμικο κανάλι και να είναι και creamy ταυτόχρονα": αυτό με το πιο γλυκό και ήπιο gain, δηλαδή το Fulldrive 2, ή έστω σε πολύ χαλαρές ρυθμίσεις το OCD. Όμως, από πολλούς έχω ακούσει να συμφωνούν με μένα, ότι δλδ κάνει 100 πράγματα και οι πραγματικά ενδιαφέροντες ήχοι βγαίνουν από 1-2 από αυτά, οπότε είναι κάπως overkill - υπερβολικό. Για αυτό το σκοπό που το θες πάντως, είναι ιδανικό ένα ήπιο tubescreamer-οειδές πετάλι με πολύ χαλαρό gain, γιατί εσύ απλά θες να το προσθέσεις σε ήδη υπάρχουσα "βρωμιά" για να πετύχεις, από ότι κατάλαβα, αποτελέσματα όχι υπερβολικά.

 

Ο Vintage Modern πάντως έχει θαυμάσιο drive οπότε η γνώμη μου είναι να το ενισχύσεις με ένα booster που να διαθέτει πολυυυυυύ ελαφρύ gain. Αν ήμουν στη θέση σου, θα τσέκαρα πάραυτα το καινούργιο ήπιο od πετάλι που σχεδίασε ο Electrictabs (που δυστυχώς δεν το έχω ακούσει ο ίδιος από κοντά).

 

Eπίσης, λίγο bedtime reading:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5102.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151010.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=8978.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157084.msg207606#msg207606

 

(To τελευταίο βλέπω ότι το άνοιξες εσύ - εκεί σου είχα βάλει και τα τρία πρώτα λινκς για αρχή... δεν τα διάβασες; )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω λίγο.... έχω παραγγείλει εν ντιστόρσιον, ένα οβερ, ένα ντιλει.... πεταλάκια πάντα.... αυτά μπορώ να τα ενώσω μεταξύ τους και να δουλεύω όποιο θέλω την ώρα που παίζω ή πχ να δουλεύω το ντιστορσιον με το ντιλέι ταυτόχρονα??????? πειτε μου........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω λίγο.... έχω παραγγείλει εν ντιστόρσιον, ένα οβερ, ένα ντιλει.... πεταλάκια πάντα.... αυτά μπορώ να τα ενώσω μεταξύ τους και να δουλεύω όποιο θέλω την ώρα που παίζω ή πχ να δουλεύω το ντιστορσιον με το ντιλέι ταυτόχρονα??????? πειτε μου........

 

εννοειται...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου