Προς το περιεχόμενο

dv247 το ξέρετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να προσπαθήσω να δωσω και τη λύση?

 

Υπάρχουν στο νοιζ ακομη κ θεματα απο το τι τραβηξα για αγορα με χρεωστικη.Δε λεω κατι που απλα ακουσα.Επισης με αναζητηση θα βρειτε κ τι προτιμα ο κοσμος μας για τις αγορες του.Οι κορυφαιοι αγοραστες εξωτερικου συνιστούν προπληρωμενη της alpha.Και εγω αυτην εβγαλα.Enter visa http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1

Αναφερεται σαν χρεωστικη για να ξεχωριζει στους καταλογους απο τις πιστωτικες αλλα λειτουργει σαν πιστωτικη χωρις παγιο φαντασου.Και εννοειται οτι αυτες οι καρτες δεν σε πιστώνουν.Οτι βαλεις θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σόρυ κιόλας αλλά υπάρχουν προπληρωμένες πιστωτικές? Δε ξέρω αν έχασα κάτι, αλλά αυτό δεν έχει νόημα...αφου είναι προπληρωμένη ποιο το νόημα της πίστωσης?

 

Με την πιστωτική κάρτα δανείζεσαι λεφτά απο την τράπεζα, και στο τέλος του μήνα σου στέλνουν το λογαριαμό ''Μας χρωστάς τόσα''

 

Με τη χρεωστική πληρώνεις τραβώντας λεφτά κατευθείαν από το λογαριασμό σου.

 

Δε νοείται πιστωτική χωρίς πίστωση....δεν έχει νόημα.Ουσιαστικά πρόκειται  περίπου για αυτό που λέει ο trigga

 

 

 

 

Anyway μπορει όλο αυτό να πρόκειται για μπέρδεμα όρων..Πάντως εγώ με prepaid της Eurobank δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akis_1982 δες λιγο καλυτερα πριν μιλησεις για κατι που δεν κατανοείς ίσως

 

Ρε συ trigga πιστεψε με το κατανοω το αντικειμενο . Αυτο εχω σπουδασει . Προπληρωμενη δε σημαινει πιστωτικη ! Οι εννοιες χρεωση και πιστωση στη λογιστικη σημαινουν αριστερα και δεξια στο καθολικο και τιποτα παραπανω. Μη συγχεετε τις εννοιες αυτες με τους ορισμους που εχουν δοθει κατα καιρους στην καθομιλουμενη . Απο τη στιγμη που φορτιζεις την καρτα αυτη με χρηματα που ανηκουν στο ενεργητικο σου ( πχ απο το ταμειο σου ) η καρτα αυτη αποτελει μερος του ενεργητικου σου και επειδη αυξηση του ενεργητικου συμβολιζεται με χρεωση η καρτα ονομαζεται χρεωστικη . Αγορα με πιστωση ειναι να αγορασεις ενα προιον η μια υπηρεσια και να πληρωσεις γι αυτο σε καποια συγκεκριμενη ημερομηνια στο μελλον συμφωνα με τους ορους του πιστωτικου σημειωματος . Αυτο αποτελει παγια τακτικη στις εταιριες γιατι στο ενδιαμεσο διαστημα τους δινεται η ευκαιρια να μετατρεψουν τα εμπορευματα σε χρηματα και να εξοφλησουν τις υποχρεωσεις που προεκυψαν προς τους προμηθευτες τους απο την αγορα των εμπορεματων .

 

 

Anyway νομιζω ξεφυγαμε απο το αρχικο ποστ . Εχω δωσει την απαντηση μου δις για το πως μπορει ο φιλος μας να βρει ακρη στο προβλημα του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερεται σαν χρεωστικη για να ξεχωριζει στους καταλογους απο τις πιστωτικες

 

Καλα το οτι ολοκληρη τραπεζα αναφερεται στην καρτα αυτη στο σαιτ της ως χρεωστικη δε σου κινεισαι την περιεργεια ? Λες να μην μπορουσαν να αποφυγουν την συγχυση στους καταλογους και τη βαφτισαν χρεωστικη ?

 

αλλα λειτουργει σαν πιστωτικη χωρις παγιο φαντασου. Και εννοειται οτι αυτες οι καρτες δεν σε πιστώνουν.Οτι βαλεις θα εχεις.

 

Πανω κατω ο ορισμος της χρεωστικης καρτας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ trigga πιστεψε με το κατανοω το αντικειμενο . Αυτο εχω σπουδασει . Προπληρωμενη δε σημαινει πιστωτικη ! Οι εννοιες χρεωση και πιστωση στη λογιστικη σημαινουν αριστερα και δεξια στο καθολικο και τιποτα παραπανω. Μη συγχεετε τις εννοιες αυτες με τους ορισμους που εχουν δοθει κατα καιρους στην καθομιλουμενη . Απο τη στιγμη που φορτιζεις την καρτα αυτη με χρηματα που ανηκουν στο ενεργητικο σου ( πχ απο το ταμειο σου ) η καρτα αυτη αποτελει μερος του ενεργητικου σου και επειδη αυξηση του ενεργητικου συμβολιζεται με χρεωση η καρτα ονομαζεται χρεωστικη . Αγορα με πιστωση ειναι να αγορασεις ενα προιον η μια υπηρεσια και να πληρωσεις γι αυτο σε καποια συγκεκριμενη ημερομηνια στο μελλον συμφωνα με τους ορους του πιστωτικου σημειωματος . Αυτο αποτελει παγια τακτικη στις εταιριες γιατι στο ενδιαμεσο διαστημα τους δινεται η ευκαιρια να μετατρεψουν τα εμπορευματα σε χρηματα και να εξοφλησουν τις υποχρεωσεις που προεκυψαν προς τους προμηθευτες τους απο την αγορα των εμπορεματων .

 

+1

 

Αναφερεται σαν χρεωστικη για να ξεχωριζει στους καταλογους απο τις πιστωτικες αλλα λειτουργει σαν πιστωτικη χωρις παγιο φαντασου.Και εννοειται οτι αυτες οι καρτες δεν σε πιστώνουν.Οτι βαλεις θα εχεις.

 

-1

 

;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λίγα ειχα electron visa (χρεωστικη) απο την πειραιώς και δεν δεχοταν κανεις, μολις πήρα alpha enter visa ολα μελι γαλα.Πως το εξηγεις αυτο?Παιζει διαφορα στο electron και το μη electron ε?Αλλα και οι δυο ειναι χρεωστικες.

Παρτο κι ετσι.Αν μια καρτα δεν ειναι "compatible" με το καθαρο πρωτοκολλο visa και μονο αυτο λογικα δεν γινεται δεκτη.Αν αυτο τωρα βοηθαει πιο πολυ ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λίγα ειχα electron visa (χρεωστικη) απο την πειραιώς και δεν δεχοταν κανεις, μολις πήρα alpha enter visa ολα μελι γαλα.Πως το εξηγεις αυτο?Παιζει διαφορα στο electron και το μη electron ε?Αλλα και οι δυο ειναι χρεωστικες.

Παρτο κι ετσι.Αν μια καρτα δεν ειναι "compatible" με το καθαρο πρωτοκολλο visa και μονο αυτο λογικα δεν γινεται δεκτη.Αν αυτο τωρα βοηθαει πιο πολυ ok.

 

Ε κι εσύ τώρα προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τις τράπεζες? ;D

 

Υπάρχουν electron και electron! Αν η κάρτα δεν είναι ενεργοποιημένη για αγορές, δεν έχει το 3ψήφιο αριθμό πίσω τότε δεν είναι τίποτα παραπάνω από κάρτα αναλήψεως και ας γράφει electron πάνω. Πχ ξέρω ότι η electron που σου δίνει η Eurobank, η Πειραιώς και η Εθνική δεν είναι ενεργοποιημένες καθώς και εκδίδονται και αυτόματα. Αντιθέτως η electron της Alpha Bank είναι απευθείας ενεργοποιημένη και δε μου την έχουν αρνηθεί πουθενά εκτός από γραφείο ενοικίασης αυτοκινήτου και κάποια ξενοδοχεία που στη δέχονται μόνο αν σου χρεώσουν πρώτα ένα ποσό εγγύησης.

 

Καλό είναι πάντως όταν κάποιος εκδίδει μια χρεωστική να αναφέρει στην τράπεζα ακριβώς τι θέλει να κάνει για να του βγάλουν την αντίστοιχη κάρτα. Και προσοχή!!! Ότι και να ζητάτε αυτοί πάντα στη πιστωτική θα το γυρνάνε, οπότε προσοχή που υπογράφουμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε και τριψήφιο και ολα τα κομφόρια και τους εξήγησα τα παντα και το σκοπο της αλλα η καρτα δεν.....Δεσμευανε απο γαλλια ενα ποσο απο την γαλλικη τραπεζα κ μετα απορριψη.

 

Αληθεια ειναι οτι την πηρα εκεινη την ωρα την καρτα μπαμ μπαμ σε αντιθεση με την αλλη που περιμενα τουλαχιστον 15νθημερο.

 

Τεσπα την αλφα μπανγκ ειναι οπως φαινεται δοκιμασμενο το γλυκο οποτε πατε αν εχετε προβλημα και βγαλτε εκει μια να τελειωνει το θεμα καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια ειναι οτι την πηρα εκεινη την ωρα την καρτα μπαμ μπαμ σε αντιθεση με την αλλη που περιμενα τουλαχιστον 15νθημερο.

 

 

Ε τότε εξηγούνται όλα! Αυτές οι "μπαμ μπαμ" δε κάνουν! ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου