Προς το περιεχόμενο

dv247 το ξέρετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά και η δική μου μπαμ μπαμ είναι ( πήγα και κατευθείαν την έβγαλα), Eurobank Visa προπληρωμένη.Ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά και η δική μου μπαμ μπαμ είναι ( πήγα και κατευθείαν την έβγαλα), Eurobank Visa προπληρωμένη.Ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Άλλο προπληρωμένη μη μπερδευόμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λίγα ειχα electron visa (χρεωστικη) απο την πειραιώς και δεν δεχοταν κανεις, μολις πήρα alpha enter visa ολα μελι γαλα.Πως το εξηγεις αυτο?

 

Το εξηγω οτι η Πειραιως μ@λ@κιστηκε . Ειχε βγαλει στην αρχη αυτη την χρεωστικη καρτα που λες και για συναλλαγες με εξωτερικο και ολα καλα μεχρι που εβγαλε την webuy καρτα και για να προωθησει αυτη δεν επετρεπε συναλλαγες με online καταστηματα παρα μονο με την webuy για να σε αναγκασει να τη βγαλεις .

Καλα εκανες και τους εριξες ακυρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο προπληρωμένη μη μπερδευόμαστε!

 

Επειδή κάποια παιδιά είχαν πρόβλημα με κάρτες της eurobank αναφέρω ότι με τη συγκεκριμένη(αντέγραψα το όνομα ακριβως όπως είναι στο προσπέκτ της κάρτας για να ξέρει τι να ζητήσει οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος) δεν έχω κανένα πρόβλημα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο προπληρωμένη μη μπερδευόμαστε!

 

Οχι δεν ειναι αλλο ρε παιδια μη μπερδευομαστε ! Μια προπληρωμενη καρτα ειναι χρεωστικη ! that s it ! Οι οικονομικοι ποροι (τα χρηματα στην συγκεκριμενη περιπτωση ) ειτε ανηκουν στην κυριοτητα σου οποτε χρεωνονται ειτε δεν ανηκουν οποτε πιστωνονται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι αλλο ρε παιδια μη μπερδευομαστε ! Μια προπληρωμενη καρτα ειναι χρεωστικη ! that s it ! Οι οικονομικοι ποροι (τα χρηματα στην συγκεκριμενη περιπτωση ) ειτε ανηκουν στην κυριοτητα σου οποτε χρεωνονται ειτε δεν ανηκουν οποτε πιστωνονται .

 

 

Απλά επειδή πολύς κοσμος εδώ στην Ελλάδα μπερδέυει τις έννοιες πιστωτική και χρεωστική, για αυτό (νομίζω) χρησιμοποιείται ο όρος προπληρωμένη ώστε να κάνει μπαμ περι τίνος πρόκειται.Αν και ίσως έχει οδηγήσει σε περαιτέρω μπέρδεμα το να έχουμε 3 ονόματα (χρεωστική-πιστωτική-προπληρωμένη) για 2 πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akis_1982 χρεωστικη θεωρειται και η καρτα αναληψης χρηματων εργασιας.Στην οποια νομιζω δεν υπαρχει πρωτοκολο visa και απευθειας συνεργασια με online ή οποιες αλλες συναλλαγες.Οι ιδιες οι τραπεζες το καναν αυτο για την προστασια-ασφαλεια λογαριασμων.Οι ιδιοι σε παραπέμπουν σε νεα καρτα η οποια θα συνδεεται με τον λογαριασμα τον αλλο και θα δινεται προσωπικη εντολη για την αποδοχη συναλλαγης.

 

Αυτο μου ειπαν αυτο λεω δεν εψαξα κατι αλλο αλλα μου φαινεται απολυτως λογικο.

 

Μεσα απ αυτο υποστηριξω την υπαρξη και το διαχωρισμο της προπληρωμενης απο μια χρεωστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη που εβγαλα και στην πειραιως κ στην αλφα ειναι χρεωστικοπροπληρωμενη.Απλα εξηγω τη συνδεση της με μια αναληψης και το πως γινονται οι αγορες μεσα απ αυτο το συστημα κ την πολιτικη της τραπεζας πανω σ'αυτο.

 

Δεν αλλαξα θεμα τα ιδια λεμε μη φοβάσε μπρε ατιμούτσικο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akis_1982 χρεωστικη θεωρειται και η καρτα αναληψης χρηματων εργασιας.Στην οποια νομιζω δεν υπαρχει πρωτοκολο visa και απευθειας συνεργασια με online ή οποιες αλλες συναλλαγες.Οι ιδιες οι τραπεζες το καναν αυτο για την προστασια-ασφαλεια λογαριασμων.Οι ιδιοι σε παραπέμπουν σε νεα καρτα η οποια θα συνδεεται με τον λογαριασμα τον αλλο και θα δινεται προσωπικη εντολη για την αποδοχη συναλλαγης.

 

Αυτο μου ειπαν αυτο λεω δεν εψαξα κατι αλλο αλλα μου φαινεται απολυτως λογικο.

 

Μεσα απ αυτο υποστηριξω την υπαρξη και το διαχωρισμο της προπληρωμενης απο μια χρεωστικη.

 

    Εκει που το αρχιζεις καλα στο τελος το χαλας ρε συ trigga . Ειναι απλη λογιστικη . Ισως αν τα διαβαζες αυτα απο τον W. Meiggs και οχι απο μενα θα επρεπε να πειστεις . Ενας λογαριασμος κατα τα Δ.Π.Χ.Π ( Διεθνη προτυπα Χρηματοοικονομικων πληροφοριων που χρησιμοποιουνται παγκοσμιως απο ολους τους χρηματοοικονομικους φορεις ) θα εχει ή χρεωστικο ή πιστωτικο υπολοιπο . Χρεωστικο εχει οταν  προερχεται απο ιδια κεφαλαια ( δηλ τα δικα σου ) και πιστωτικο οταν προερχεται απο ξενα κεφαλαια ( δηλ τους διαφορους προμηθευτες και πιστωτες σου ). Με βαση αυτο το διαχωρισμο λοιπον υπαρχουν στη περιπτωση μας αρκετα ειδη χρεωστικων και πιστωτικων καρτων .

    Μια χρεωστικη καρτα σου δινει προσβαση σε χρηματα που ανηκουν σε σενα οπως πχ

α)μια καρτα αναληψης μετρητων (που συνδεεται με ενα καταθετικο λογαριασμο που διατηρεις στην τραπεζα) ή

β)μια προπληρωμενη καρτα που τη φορτιζεις με χρηματα που ειτε τα πηγαινεις εσυ απευθειας στην τραπεζα ειτε τα μεταφερεις απο καποιο καταθετικο σου λογαριασμο σε αυτην

    Μια πιστωτικη καρτα σου δινει προσβαση σε χρηματα τα οποια δεν ανηκουν σε σενα αλλα στον πιστωτη σου πχ την τραπεζα η οποια σου τα ' δανειζει ' για να κανεις τις αγορες σου αλλα περιμενει να τις τα επιστρεψεις στο ακεραιο συν τους τοκους ( οι οποιοι περιλαμβανουν περα απο τη διαφορα λογω της διαχρονικης αξιας του χρηματος και τον 'μισθο' της για τις υπηρεσιες που σου προσεφερε γιατι τιποτα δε χαριζεται σε αυτη τη ζωη ) .

 

Το καταλαβες τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου