Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορα μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλως ήρθες στο κλάμπ!

Ωραίες οι τσοπεριές παιχταρά μου, αλλά δυστυχώς δε στρίβουν!

Δεν εννοώ ότι μόνο οι supersport στρίβουν, προς Θεού, απλώς είναι τέτοια η γεωμετρία τους που δε σου προσφέρουν ουσιαστική ασφάλεια στη στροφή όσο οι άλλες κατηγορίες, κάποιες λιγότερο, κάποιες περισσότερο...

 

Οι naked που σου πρότειναν είναι σίγουρα οι απόλυτη λύση για την πόλη και πάλι όμως με επιφύλαξη (τέτοια θα έπαιρνα κι εγώ μάλλον) γιατί οι street καταβολές τους στους δρόμους της ΑΘήνας τους δημιουργούν πολλά προβλήματα όσων αφορά στις αναρτήσεις, στα λάστιχα κλπ. Αυτό σημαίνει ότι ίσως ιδανική λύση για την Αθήνα είναι κάτι σαν το XT που έχει μεγάλες διαδρομές στις αναρτήσεις, On/off ελαστικά, λεπτό κοστούμι (για να περνάς από παντού) και ψηλό κέντρο βάρους.

 

Τί είναι το σημαντικότερο για σένα όμως?

Να γουστάρεις αυτό που οδηγείς άσχετα αν θα χρειαστεί να δώσεις κάτι παραπάνω σε συντήρηση στο μέλλον, συνδυάζοντας φυσικά και ασφάλεια

ή θες απλώς να κάνεις τη δουλειά σου έυκολα και γρήγορα χωρίς πολλά έξοδα συντήρησης?

 

Για τη δεύτερη περίπτωση ένα σκούτερ 200-250άρι θα ήταν καλή περίπτωση ίσως, αλλιώς πας σε άλλη κατηγορία πληρώνοντας το ανάλογο "τίμημα"...

 

ρίξε μια ματιά στο http://motocikleta.gr/forum/index.php υπάρχουν άτομα που μπορούν να σε βοηθήσουν ΠΟΛΥ!

 

Η Μιχαλακοπούλου και η Καλλιρόης είναι δρόμοι γεμάτοι αντιπροσωπείες, αξεσουάρ και ό,τι μπορείς να φανταστείς σχετικό με μηχανές!Και από δόσεις άλλο τίποτα εννοείται. Δύσκολη η αγορά μεταχειρισμένου, κάνε τα πάντα για καινούργιο...

ΥΓ1: Μη νομιζεις ότι με 2000 καθάρισες, ό,τι και να πάρεις βέβαια, γιατί καλό είναι να υπολογίσεις και τον εξοπλισμό σου....(Κράνος, γάντια, μπουφάν τουλάχιστον...)

 

ΥΓ2:Επίσης καλό είναι ό,τι και να πάρεις να έχει όσο γίνεται καλύτερα φρένα. Αν θυμάμαι καλά το magna όπως και το CBF250 δεν έχουν πίσω δισκόφρενο, όταν τώρα πια ακόμα και τα παπιά έχουν!

 

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ρε αγόρι μου, εσένα περίμενα! Κι έσπαγα το κεφάλι μου να δω πώς λεγόταν το club στο οποίο είσαι μέλος... θα το τσεκάρω το φόρουμ τώρα αμέσως

για σκούτερ που λες, το ξέρω ότι ίσως είναι η καλύτερη λύση, αλλά έχω το κόλλημα ότι αφού θα πάρω δίκυκλο, θέλω να είναι "μηχανή", καταλαβαίνεις πώς το λέω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, θα τα λέμε πια κι "από κει".

 

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπ 'όψιν σου ότι θες και κανα χιλιάρικο για εξοπλισμό όπως σωστά επεσήμανε ο Acanthor. Και φυσικά αφού δεν έχεις εμπειρία στην οδήγηση μοτοσικλέτας, αρχικά να οδηγείς συντηρητικά γιατί η παιδεία των Ελλήνων οδηγών (τόσο σε αυτοκίνητα όσο και σε μοτοσικλέτες) όπως θα ξέρεις, είναι από ελάχιστη ως ανύπαρκτη. Καταλαβαίνεις τι γίνεται όταν αυτή συνδυάζεται με την κυκλοφοριακή κόλαση της Αθήνας.

Εννοείται ότι αυτά θα τα ακούσεις κι από τον δάσκαλό σου (ελπίζω) αλλά έχε τα υπόψη σου εκ των προτέρων.

Σίγουρα στο φόρουμ που σου σύστησε ο φίλος πιο πάνω θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα σε ό ,τι αφορά την αγορά που ενδιαφέρεσαι να κάνεις αλλιώς θα βρεις και χρήσιμες πληροφορίες σε σχετικά περιοδικά. Τέλος, μην τσιγκουνευτείς στον εξοπλισμό ασφάλειας καθώς και στο να δώσεις το "κάτι παραπάνω" για μια ενδεχομένως καλύτερη κατασκευαστικά μηχανή, διότι αυτές οι "λεπτομέρειες" θα σε σώσουν.... 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος honda hornet θα πρότεινα ή street ή on-off . Τα chopper μόνο για μόστρα είναι,δεν στρίβουν το ίδιο καλά με τις προαναφερθείσες,δεν φρενάρουν και δεν είναι άνετες. Υπολόγισε όπως προαναφέρθηκε και εξοπλισμό δήλαδή ένα κράνος από 200ευρώ και πάνω(ανάλογα με το πόσα διαθέτεις αλλά και το πόσο κοστολογείς την αξία του κεφαλιού σου...), ένα υφασμάτινο μπουφάν(δες colory αλλά και άλλες μάρκες) και γάντια για αρχή. Υπολόγισε ότι θα έχεις τέλη κυκλοφορίας(δεν θυμάμαι) και ασφάλεια (200 περίπου για το hornet) αλλά και βενζίνη(καίνε τα άτιμα και όσο ανεβαίνεις κυβικά ή άμα έχουν καρμπιρατέρ άστα...). Γενικά μην περιμένεις να δώσεις λίγα εκτός και αν τα παραπάνω δεν σε ενδιαφέρουν. Τέλος και για να κάνω την αντιπρότασή μου θα΄πήγαινα για κανονικής εισαγωγής μεταχειρισμένο street όπως Honda CB500, Kawasaki ER500,ER6 ,Suzuki GSF500 ,Yamaha Fazer.Θέλει ψάξιμο και υπομονή. Τέλος μη νομίζεις ότι φθηνό μηχανάκι στη τιμή αγοράς είναι πάντα καλύτερο γιατί συνήθως θες μετά από λίγο χρήματα για λάστιχα,ίσως αλυσίδα,λάδια,τακάκια κτλ και το φθηνό γίνεται πανάκριβο. Ελπίζω να μην σε κούρασα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Panagioti μόλις σε καλωσόρισα κι από εκεί (μουαχα ναι νιουφοχαιρετισμός).

Η αλήθεια είναι ότι σε εξοπλισμό θα δώσω λεφτά, αφού ό,τι και να πάρω σίγουρα θα του αλλάξω φρένα και γενικότερα θα φάει ένα σερβισάκι, έτσι και μόνο για το γαμώτο. Έχω βρει αυτή εδώ http://tpauto.gr/store/car_ads_article_models_motos.asp?articleID=12033 και έχω ψηθεί τρελλά. Τόσο τρελλά που λεώ το Σάββατο να πάω να την τσιμπήκω. Φίλε chembeast τις είχα δει μερικές από αυτές που προτίνεις, αλλά ρε γμτ είμαι λίγο ψαρωμένος με τα 500. Γι αυτό σκεφτόμουν να πάρω για αρχή μια 250, να μάθω καλά (όσο καλά γίνεται δηλαδή) να οδηγώ και μετά να δω ίσως σε 1-2 χρόνια κάτι καλύτερο. Το κάτι καλύτερο στη δική μου φαντασία είναι να έχει abs.

Πάντως όταν με το καλό την πάρω, κερνάω καφέ στους απαντήσαντες με τις μηχανές μας!

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κράνος και όρμα! ;D

Ωραίο μηχανάκι είναι μην μασάς. Τα κυβικά μην τα φοβάσαι-ίσως το βάρος-. Πιο πολύ να φοβάσαι την φαγούρα στον δεξιό καρπό και την βλακεία που κυκλοφορεί αναμεσά μας. Και πάλι άμα σου αρέσει το μωρό όρμα ,εξάλλου τον μάγκα δεν τον κάνουν τα κυβικά....Ο καφές ισχύει εαν με το καλό αρχίσεις τις εξορμήσεις κατά κόρινθο πλευρά . Τα λέμε 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χτύπα το. Η κατηγορία είναι η καλύτερη για πρώτη μηχανή.

Θα σε βολέψει αφάνταστα. Πόλη αλλά και βόλτα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Μέσα στο ΣΚ θα κάνω μια περατζάδα στα καταστήματα που πρότεινε ο Acanthor και θα σας έχω νέα!

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι

η αναζήτηση τελείωσε και είμαι πλέον κάτοχος αυτής της μηχανής. 30.000 χιλιόμετρα, με συναγερμό, bagster, σχάρα, μοντέλο του 2001, cb 500, 2.400 ευρόπουλα.

http://img227.imageshack.us/my.php?image=dsc00048xh9.jpg

Μόλις τακτοποιηθώ με άδειες, ασφάλειες και τα ρέστα, κανονίζω καφεδάκι για τα κερασιάτικα!

 

Υ.Γ. Το ξέρω, κι εμένα με χαλάει το μπλε με τις χρυσές ζάντες, σα σουμπαρού είναι, αλλά τί να κάνω που ήταν ευκαιρία πολύ καλή...

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου