Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορα μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα πρώτα συγνώμη για το εντελώς off του ποστ μου. Αλλά επειδή γνωρίζω ότι πιό "ψείρας" άνθρωπος από τον μουσικό δεν υπάρχει και επειδή πολλοί από εδώ έχουν μηχανή, θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Θέλω να αγοράσω μια μηχανή σε στυλ honda magna 250, ή honda steed, μεταχειρισμένη φυσικά, και να δώσω γύρω στα 2000. Έχετε να προτίνετε κάτι σε τέτοιο στυλ; Γενικότερα είμαι παντελώς άσχετος από μηχανές, αλλά δεν την παλεύω άλλο για 10 χιλιόμετρα να θέλω 3 ώρες. Και λέω αν είναι να πάρω μηχανή, να είναι και λίγο "ροκ".

 

Δεν θα ήθελα να πάρω ούτε σκούτερ, ούτε αγωνιστική μηχανή, ούτε κρος.

 

Επίσης, όσοι γνωρίζετε και μπείτε στον κόπο, μήπως υπάρχουν "μάντρες" για μηχανές ή κάτι τέτοιο που να μπορεί κάποιος να αγοράσει μια μηχανή σ αυτά τα λεφτά με δόσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα έψαχνα κι εγώ για τις συγκεκριμένες μηχανές! Η magna μου άρεσε περισσότερο, είναι αρκετά πιο άνετη στην οδήγηση από τα περισσότερα μοντέλα steed, αλλά σαν σύνολο μου πήγε καλύτερα η steed, αν και αρκετά πιο δύσκολη στην οδήγηση - στη magna είσαι σε πιο "όρθια" θέση, ενώ στη steed πονάει λίγο η μέση μετά από ώρα οδήγησης. Στις μηχανές τους πάντως θα ψήφιζα τη steed, άσχετα αν η magna είναι νεότερο μοντέλο. Και τις δύο αυτές μπορείς να τις βρείς μέχρι 2000 άνετα πάντως. Αν την παλεύεις με τα τιμόνια και το "κάθισμα" της steed, εγώ θα σου την πρότεινα χαλαρά έναντι της magna - χωρίς να λέω ότι η magna δεν είναι καλή βέβαια (εμφανισιακά μου άρεσε περισσότερο η magna  :-[).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Gothic ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, χαίρομαι που τελικά υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που ζητούν τέτοιες μηχανές, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω φάει τρελλό κράξιμο, καθώς όλοι θέλουν να πάρω κρος!!!!

Έχεις δίκιο στο ότι η magna είναι πιό όμορφη (http://www.bikepics.com/pictures/594710/), αν και δεν διαφέρει ΤΟΣΟ πολύ από την Steed. Μια που το χεις ψάξει, μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάποιο είδος "μάντρας" που να μπορώ να πληρώσω με δόσεις;

Btw, εσύ σε τί κατέληξες;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλούσα για κάπως παλιότερα μοντέλα, αλλά και τα καινούρια καλά είναι!  ;D  Εγώ εν τέλει αναγκάστηκα να τα δώσω σε εντελώς άλλη φάση (ΔΥΣΤΥΧΩΣ  :'( ) αλλά αν αγόραζα τότε σίγουρα θα'ταν η steed. Αν έπαιρνα σήμερα μάλλον θα΄παιρνα τη magna της φωτογραφίας!  ;D Μάντρα ξέρω μόνο στη Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα τίποτα, οπότε μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαριες , δυσκινητες, δυσχρηστες  , η προταση μου ειναι να κοιταξεις για μια

naked  με πιο αναλαφρο στυλ  για κινηση μεσα στην πολη , μην σε παρασερνει

η χαμηλη θεση οδηγησης

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτό ο dkall έχει πολύ μεγάλο δίκιο βασικά, αλλά το θέμα είναι πως πολλοί (εμού συμπεριλαμβανομένου) κολλάν με τις εν λόγω μηχανές και δεν θέλουν άλλη, έστω κι αν είναι δύσκολη, δεν μπορείς να χωθείς πουθενά, δεν μπορείς ν'ανέβεις πεζοδρόμια εύκολα κλπ.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε γμτ, αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. μ αρέσει τόσο πολύ η χαμηλή θέση οδήγησης που έχουν, συν το γεγονός ότι έχουν στυλ ρε παιδί μου

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαριες , δυσκινητες, δυσχρηστες  , η προταση μου ειναι να κοιταξεις για μια

naked  με πιο αναλαφρο στυλ  για κινηση μεσα στην πολη , μην σε παρασερνει

η χαμηλη θεση οδηγησης

 

Ακριβώς αυτό. Θες 100 τετραγωνικά για να πάρεις μια στροφή. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποια on-off ή και naked που είναι της μοδός. Αλλιώς μια πιο καθημερινή Supermoto όπως η FMX της Honda.

Σου προτείνω κάποιες ακόμα που στη θέση σου θα κοίταγα. Η CB 250 της Honda, την αγαπημένη (λόγω τιμής) KLE 500 της Kawasaki, κάποια 600άρα XT (Yamaha) του ’98 και όχι μόνο, κάποια 250/400άρα DR-Z (Suzuki) και γενικά μηχανές που θα σε βολέψουν στην κίνηση της Αθήνας αλλά θα σε καλύψουν κι αν θελήσεις ένα άνετο, νορμάλ ταξιδάκι. Επίσης όλες -πλην της CB- προσφέρονται και για off road εξορμήσεις τα Σαββατοκύριακα. Αυτά και σε συμβουλεύω να μην καταλήξεις σε κάποια στυλ chopper που κάνουν μόνο για τις ατελείωτες ευθείeς (και τους δρόμους) της Αμέρικα.

 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι όσο περισσότερα πράγματα διαβάζω, τόσο απομακρύνομαι από το στυλ της τσόπερ, γιατί όντως δεν λέει να πάρω καμιά στροφή και να μαζέψω τη μπουγάδα της απέναντι...

Παναγιώτη είδα όλες σου τις προτάσεις, νομίζω ότι θα κινηθώ είτε σε ΧΤ είτε σε cbf 250. Ευχαριστώ πολύ

bsiap πολύ ωραία η μηχανή που μου έδειξες, αλλά είναι λίγο τσουχτερή και δε με παίρνει!!!

 

 

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου