Προς το περιεχόμενο

Korg Electribe MX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αξίζει σαν μηχάνημα? στον υπολογιστή δουλεύω F L.θα ήταν καλό αν το συνδύαζα με αυτο εδώ ?

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_21_2110&products_id=4707

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορουν να τοποθετηθουν και λαμπες αλλου κατασκευαστη, αλλα θελει ειδικο καλιμπραρισμα.

 

Αυτό θέλει μεγάλη μανούβρα και δεν συνίσταται με τίποτα. Πιθανόν μάλιστα να υπάρξουν και μικρές δυσλειτουργίες. Οι λαμπίτσες που υπάρχουν εκεί είναι της Electroharmonix, και οι συγκεκριμένες είναι οι πιο high gain προενισχύτριες που έχω δοκιμάσει μετά από μικρά τεστ που έχω κάνει, οπότε οποιαδήποτε άλλη θα άλλαζε και τον ήχο του μηχανήματος μάλλον προς το χειρότερο μιας και οι συγκεκριμένες μπήκαν εκεί κατόπιν σκέψης και σχεδιασμού (γιατί θα μπορούσαν κάλλιστα να βάλουν πάμφθηνες άλλες no name που θα είχαν και μικρότερο gain, πχ Sovtek). Από την άλλη δεν θα πρέπει βέβαια να υπερεκτιμούμε και την συμβολή των λαμπών αυτών στο ηχητικό αποτέλεσμα...

 

Οι λαμπες ειναι user replaceable που σημαινει οτι τις αλλαζεις εσυ, με λιγη προσοχη.

 

Eδώ ίσως κάνω λάθος αλλά κάπου έχω δει (manual; επιγραφή πάνω στο μηχάνημα;) μια προειδοποίηση με κεφαλαία γράμματα: NO USER SERVICEABLE PARTS INSIDE. REFER TO A QUALIFIED TECHNICIAN. Επίσης, μάλλον περιττό να σημειώσω ότι από τη στιγμή που ανοίγεται το μηχάνημα και ξεκινά το σκάλισμα, η εγγύηση πάει περίπατο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξίζει σαν μηχάνημα? στον υπολογιστή δουλεύω F L.θα ήταν καλό αν το συνδύαζα με αυτο εδώ ?

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_21_2110&products_id=4707

 

 

To λινκ που έβαλες δεν μου δουλεύει...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θέλει μεγάλη μανούβρα και δεν συνίσταται με τίποτα.

 

Ειναι οντως μανικι, αλλα υπαρχει η δυνατοτητα αν θες να πειραματιστεις.

 

Eδώ ίσως κάνω λάθος αλλά κάπου έχω δει (manual; επιγραφή πάνω στο μηχάνημα;) μια προειδοποίηση με κεφαλαία γράμματα: NO USER SERVICEABLE PARTS INSIDE. REFER TO A QUALIFIED TECHNICIAN.

 

Εδω κανεις λαθος. Αναφερεται για το μηχανημα συνολικα και οχι για τις λαμπες.

Η προσβαση στις λαμπες ειναι πολυ ευκολη για αυτον ακριβως τον λογο, απλα αφερεις ενα καλυμα με 2 βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, πιστεύω ότι δεν είναι ανάγκη να πάρεις και αυτό... τα πιο πολλά του Kaoss Pad (εκτός από το Χ/Y pad) τα κάνει και το EMX (πιστεύω), που το οποίο διαθέτει κι ένα μικρό pad κάθετο (ribbon) και δέχεται και τις εντολές midi που θα του στείλει ο μοχλός/ροδέλα του midi κeyboard σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το individual τι είναι? και αν καούν το πάς σε ηλεκτρονικό?έχει φασαρία να γίνει?

Εννοω καταρχας οτι εχει 4 συνολικα εξοδους  ΜΑΙΝ ΟUT 1-2  και Indiv. 3-4 και οτι οι λαμπες περνανε μονο απο τις 1-2. Αν σου χαλασουν μπορεις να στειλεις το σημα απο τις εξοδους 3-4.

Οι λαμπες ειναι user replaceable που σημαινει οτι τις αλλαζεις εσυ, με λιγη προσοχη.

 

μια διωρθωση οι main εξοδοι εχουν 2 ενισχυτες εναν απλο και ενα δευτερο που ειναι οι λυχνιες. οταν ρυθμιζω την ενταση βρισκω μια ισσοροπια μεταξυ του φυσιματος της λαμπας και της μεγιστης εντασης. οποτε αν καει η λαμπα οι main εξοιδοι δεν αχρηστευοντε πληρως μεχρι το service γιατι εχεις και τον τρανζιστορατο ενισχυτη μεσα.

 

καλο ειναι παντως αν το παρεις να μην εχεις το volume των λαμπων σε μεγαλη ενταση γιατι τις ζοριζεις περισσοτερο. στο δικο μου μηχανημα(esx) παντως εχω βαλει και ενα ανεμιστηρακι απο κατω απο τις λαμπες για να ειμαι σιγουρος οτι η θερμοκρασια ειναι υπο ελεγχο.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το πήρα.ΦΥΣΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.καμμια σχέση με software. νιώθεις τον όγκο.και έχει άπειρους συνδυασμούς και ήχους.ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, με γεια! Mέχρι τώρα πιστεύω ότι θα έχεις καταλάβει ότι ένα X/Y pad είναι άχρηστο... για αυτόν το λόγο:

...που το οποίο διαθέτει κι ένα μικρό pad κάθετο (ribbon) και δέχεται και τις εντολές midi που θα του στείλει ο μοχλός/ροδέλα του midi κeyboard σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου