Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο track που ποστάρω εδωπέρα, με ηρεμία λοιπόν...


McWeasel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ παιδιά, είμαι μέλος του φόρουμ κανά χρόνο, κάπου εκεί... Έχω στήσει αρκέτα κομμάτια στο cubase κτλ αλλά δεν έχω ανεβάσει κανένα, μέχρι τώρα that is. Πείτε μου τι νομίζετε οτί θέλει βελτίωση, αν σας άρεσε, τι ΔΕΝ σας άρεσε, τα γνωστά... στο συγκρότημα για την ώρα είμαστε 2 άτομα, το άλλο παιδί γράφει στίχους και μερικές φορές τις συνχορδίες σε κιθάρα και εγώ αναλαμβάνω το στήσιμο, τις ηλεκτρικές κιθάρες κτλ.

Anyway, ελπίζω να σας φανεί ενδιαφέρον.

 

Πριν αρχίσει το πανηγύρι επίσης να πω οτί προφανώς το κομμάτι θέλει κάποια fixes, δεν έχει τελειώσει (αν και ποτέ δεν θεωρώ οτί έχει τελειώσει ένα κομμάτι, απλά σταματάω να ασχολούμαι  ;)) και δεν έχει γίνει και δεν ξέρω καν αν θα γίνει παραπάνω επεξεργασία και mastering.

 

Την εισαγωγή επίτηδες την έπαιξα κουλά!! Ευχαριστώ, το ξέρω ήδη οτί δεν αρεσει  :P

 

αυτά,

 

Το κομμάτι θα το βρείτε εδώ, ευελπιστώ:

 

http://www.box.net/shared/3j1nbumsc4

 

Sonic Mew

 

PS: το myspace μας einai www.myspace.com/strangenoiseband (αν αυτό θεωρείται διαφήμιση ή οτιδήποτε, ας μου πει ένας moderator να το σβήσω)

ook out for the Noise Parade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς κ δεν είμαι ροκάς κ δεν εχω ιδέα αν το διστόρσιο σου είναι καλο ή θέλει βάψιμο το κουτάκι :P το όλο κλίμα ήταν σαν να ακούω Διαφανα Κρίνα.Αν αυτό θέλατε να πετύχεται το κάνατε.

 

Απο στίχο δεν κοίταξα αλλά είναι κρινίστικος κι αυτος απ' οσο χρωμάτιζε το αυτί μου κ έπιασα καναδυο ψαγμένα.Κάτι για αγάπη που αχνίζει ή αναβλήζει δεν θυμάμαι.

 

Απο ήχο:

Το κομμάτι με το πιανάκι κ το μπάσσο μόνο του είναι λίγο midi νομίζω.Κάνει μεγάλη διαφορά με το υπόλοιπο στον ήχο κι στο πώς μπαίνει.Εκεί φαίνεται ψευτικο τελείως ενω γενικά δεν είναι.Θα λεγα οτι θές περισσότερες δυναμικές στα τούμπανα ή καμμια διαφορετική φρασούλα-γυρισμα για να αλλάξει κ το τοπίο λίγο.Επίσης το κλειστό hihat είναι ξεκάρφωτο στη συνολική μίξη, κοντά στη μέση.Γενικά τα ντράμς είναι χλυαρά θέλουν λίγο τσίτωμα κ σφύξιμο με τα υπόλοιπα αργαλία σου.

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια. Απαντώντας λοιπόν να συμφωνήσω με όλα τα σημεία... όντως το πιανάκι κ το μπάσσο ακούγονται πολύ ψεύτικα, αλλά η αλήθεια είναι οτί εφώσον δεν μπορώ να βάλω αληθινά για την ώρα, αυτα κάνουν τη δουλειά τους, δηλαδή να παρουσιάσουν μιά ιδέα του πως θα είναι το κομμάτι τελειωμένο. Το hihat στα drums ξεχάστηκε στο 2ο κ 3ο κουπλέ λόγω copy paste, αυτό φτιάχνεται εύκολα. Από εκεί και πέρα, πιθανώς να μπορούσα να κάτσω να ασχοληθώ περισσότερο για να τους δώσω πιό ολοκληρωμένο και ζωντανό αίσθημα. Θα δούμε αν θα το κάνω  :D

 

Όσο για το θέμα Διάφανα Κρίνα, είναι ένα πρόβλημα, άλλες φορές το αντιμετωπίζω με επιτυχία, άλλες όχι. Το να μου λέει κανέις οτί η μουσική μοιάζει με τα κρίνα είναι καλό από τη μία, από την άλλη προσπαθούμε να κάνουμε κάτι δικό μας και μας στεναχωρούν οι κλασικές ατάκες "θυμίζει τρύπες, κρίνα, ξυλινα σπαθιά" ή οτιδήποτε άλλο. Τουλάχιστον για την ώρα δεν έχουμε θυμίσει Πυξ Λαξ (όχι οτι δεν μου αρέσουν, αλλά θα ήμαστε πολύ μακρύα από το στόχο μας σε τέτοια περίπτωση  :P)

 

Αυτα  :)

ook out for the Noise Parade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τ' όνομα του Θεού : βάλτε το πιάνο να παίζει σε όλο το τραγούδι... έτσι όπως εμφανίζεται στα καλά του καθουμένου είναι σα να μπήκε κάποιος μέσα και να άλλαξε τραγούδι επειδή δεν του άρεσε αυτό που άκουγε.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για το θέμα Διάφανα Κρίνα, είναι ένα πρόβλημα, άλλες φορές το αντιμετωπίζω με επιτυχία, άλλες όχι. Το να μου λέει κανέις οτί η μουσική μοιάζει με τα κρίνα είναι καλό από τη μία, από την άλλη προσπαθούμε να κάνουμε κάτι δικό μας και μας στεναχωρούν οι κλασικές ατάκες "θυμίζει τρύπες, κρίνα, ξυλινα σπαθιά" ή οτιδήποτε άλλο. Τουλάχιστον για την ώρα δεν έχουμε θυμίσει Πυξ Λαξ (όχι οτι δεν μου αρέσουν, αλλά θα ήμαστε πολύ μακρύα από το στόχο μας σε τέτοια περίπτωση  :P)

 

Αυτα  :)

 

Μη σε απασχολεί ιδιαίτερα αυτό!είναι συγκροτήματα που έχουν φτιάξει το δικό τους μουσικό ρεύμα και επηρεάζεται ένας συνθέτης του χώρου σίγουρα από αυτά,εξάλλου γενικά είναι πολύ δύσκολο να πρωτοτυπίσει σοβαρά κάποιος στη μουσική!συμφωνώ με τον τρίγκα..το κομμάτι θέλει λίγο περισσότερο δέσιμο...έχει ωραίο feeling και σημεία πάντως.....keep walking ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα ευχαριστώ όλο τον κόσμο για τα σχόλια.

 

Όσον αφορά το πιάνο, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα να μπαίνει σε ένα σημείο ενώ δεν είχε ξαναπαίξει μέσα σε όλο το κομμάτι... μπαίνει λίγο ξεκάρφωτα αλλά αυτό είναι 1ο αποτέλεσμα του στησίματος στο cubase και 2ο του οτί βαρέθηκα να το φτιάξω καλύτερα... φυσικά δεν λέω, αν δε σου αρέσει δεκτό... αλλά δεν έχει να κάνει με κάτι τεχνικό ωστέ να αναθεωρήσω... εμείς θέλαμε σε κείνη τη φάση να μπει το πιάνο και βάλαμε ένα πιάνο, πιστεύω οτί σε live εκτέλεση θα ακουγόταν πολύ πιο ταιριαστό + οτί ισως να ήταν καλύτερα να κρατάει περισσοτερο αυτό το part ώστε να βγάζει περισσότερο νόημα η αλλαγή. Μη μου πείς τώρα οτί δεν έχει ξαναγίνει... γιατί στην τελική, αν δεν έχει ξαναγίνει, τότε καλή φάση, θα το δοκιμάσω και αλλού  :D

ook out for the Noise Parade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το πιάνο, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα να μπαίνει σε ένα σημείο ενώ δεν είχε ξαναπαίξει μέσα σε όλο το κομμάτι... μπαίνει λίγο ξεκάρφωτα αλλά αυτό είναι 1ο αποτέλεσμα του στησίματος στο cubase και 2ο του οτί βαρέθηκα να το φτιάξω καλύτερα...

 

Δε λέμε κάτι διαφορετικό: και οι δύο πιστεύουμε ότι πρόκειται για μία απρόσεκτη / πρόχειρη υλοποίηση μίας μουσικής ιδέας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου