Προς το περιεχόμενο

BadCat Classic Cat with Les Paul modified ala Peter Green


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

BadCat - Classic Cat & Les Paul w. out-of-phase pu's

 

sorry για το επαναλαμβανομενο παιξιμο, αλλα ηταν μετα απο 3ωρο πειραματισμο στην κιθαρα κ τον ενισχυτη

κοινως ολιγον τι braindead την ωρα εκεινη...

 

Hints: το badcat κανονικα κυκλοφορει με 1 12ΑΧ7 και μια 12ΑΥ7 σαν preamp, στο συγκεκριμενο εχω αλλαξει την ΑΥ με ΑΧ, αρχικα σαν πειραμα, αλλα τελικα μ'αρεσει περισσοτερο ετσι.

Το stock μεγαφωνο ηταν ενα vintage 30s τροποποιημενο απο την badcat ωστε να βγαζει λιγοτερα watt και να "σπαει" γρηγοροτερα.

Το πουλησα σε καποιον φιλο απο εδω και στη θεση του εβαλα το alnico gold.

Μακραν η καλυτερη επιλογη μεγαφωνου που εχω κανει ποτε...

 

DSC00396.jpg    DSC00388.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μπράβο γιατί το demo είναι πάρα πολύ καλό !!

 

Και τώρα στο ζουμί:

Ο ενισχυτής απ' ότι μπορεί κάποιος να καταλάβει απο το video, προφανώς σπέρνει. Το response και οι δυναμικές του είναι εξαιρετικά, και μου ακούγεται πιο honky απο άλλους παρόμοιους ενισχυτές (Matchless) αλλά αυτό μάλλον είναι ιδιότητα της πολύ ιδιαίτερης LP που χρησιμοποιείς.

Και περνάμε στην κιθάρα  ;D

Γιατί εμένα αυτή μου φαίνεται (και μάλλον μου ακούγεται) σαν Historic 59άρα ? εκτός κι αν πέτυχες κάποια εξαιρετικά όμορφη παλιά Premium Classic σε χρώμα που φέρνει πολύ στο washed cherry των καινούριων Historic....

Και βέβαια οι μαγνήτες είναι πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέροντες !!

 

Περιμένω έξτρα info για κιθάρα και μαγνήτες, και βέβαια μπράβο για το πολύ καλό παίξιμο που μας αφήνει να ακούσουμε σωστά τα όργανα  ;)

 

ΥΓ Μάλλον αυτό το το thread έπρεπε να είναι στο "testing, one, two" section .... :)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τα καλα σας λογια, αλλα περισσοτερο ανηκουν στον "χοντρο" ονοματι Mark...

απλα απο την μια προσπαθησα να παιζω καπως ιδια για να φαινονται οι αλλαγες στα settings της κιθαρας, απο την αλλη φοβαμαι μην το παρακανα...χαχα

 

ο ενισχυτης, πραγματικα χανει παρα πολυ μεσω του video, ειδικα μετα την αλλαγη του μεγαφωνου εχει παρει αρκετα σε λεπτομερεια και clean headroom

 

υποτιθεται οτι ηθελαν ενα απλο section με μονο volume-tone και οτι ειχαν κατα νου ενα brownface deluxe..

σε πολλα σημεια μοιαζει, αλλα μου δινει την εντυπωση οτι ειναι πιο "ζωντανο" πιο "tonefull" και αυτο φαινεται απο το οτι δεν χρειαζεσαι καποιο drive η boost για να βγει "μπροστα" ο ενισχυτης

επισης κανα δυο φιλοι απορησαν με το απλο eq, πιστεψτε με, ειναι more than enough...

αλλα βεβαια, μιλαω παντα για το στυλ που παιζω εγω με την μπαντα μου

 

η κιθαρα τωρα ειναι σχετικα stock...

δεν ειναι καν custom shop φιλε Silot, ειναι μια σχετικα stock οπως ειπα, standard και οχι παλια, δεν την εχω πανω απο πενταετια

αλλα οντως ειχε γινει μια διαλογη σε σχεση με τις υπολοιπες του μαγαζιου

οι αλλαγες που εκανα ειναι στους μαγνητες καταρχην, εχω βαλει VooDoo '59 alnico 5 και οι δυο

στα εσωτερικα εχω βαλει cts κλπ... και απλα εχω αλλαξει τιμη στους πυκνωτες για τα tone

ειχα βρει κατι παλια paper in oil και εβαλα 0,01uF στα 250v

και το εμφανεστατο οτι εχω αφαιρεσει τα καπακια, ημουν εξαιρετικα κ****φαρδος ομως, καθως παντα ημουν λατρης των humbuckers με λευκα καπακια (λογω Clapton-Beano..) και οταν εβγαλα τα μεταλικα, τοτε ανακαλυψα οτι απο κατω ηταν cream και ειπα να την αφησω ετσι

ηχητικα μου αρεσει πιο πολυ ετσι απ'ο,τι πριν

σα να εχει περισσοτερο attack και "λεπτομερεια" στο δεξι

 

θα κοιταξω καποια απ'αυτες τις μερες να γραψω κατι με τη strat γιατι πραγματικα εκει φαινεται οτι (επιτελους) στη badcat εφτιαξαν ενα ενισχυτη που για μενα ειναι το απολυτο blues μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία ακούγεται! Δεν το έχετε προσέξει και εσείς ότι όσο πιο κορυφαίος είναι ένας ενισχυτής κιθάρας, τόσα λιγότερα controls και eq έχει; Απλά δεν τα χρειάζεται... θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που έχω αρχίσει να το συνειδητοποιώ.

 

Το Peter Green mod όμως είναι κυρίως υπεύθυνο (κατά τη γνώμη μου) για αυτόν τον ήχο (με τη βοήθεια της ενισχυτάρας που συμπαραστέκεται θαυμάσια στο παίξιμο), μιας και είναι out of phase και παίζεις κυρίως με τον διακόπτη στην μεσαία θέση που βγάζει τον ιδιαίτερο αυτό ήχο. Από δω: http://www.blueskillet.com/Gibson_Mods.htm

 

The "Peter Green" mod:  I stumbled across this mod online and was intrigued.  Basically, follow the instructions above for changing out a humbucker's base magnet on your neck pickup, but instead of putting a different magnet in, you put the same one back in flipped around.  Note that it should be flipped "around" not "over".  I don't know a ton about Peter Green or his tones, but I do know that Jimmy Page uses an out of phase tone a lot and I think he was even quoted as referring to it once as "that Peter Green tone". 

 

What this mod does is this: by swapping the magnet's polarity with respect to the coil, the neck and bridge pickups are now magnetically out of phase with each other.  You won't notice any difference in tone with the neck pickup alone, but the tone is kind of a cool honk when both pickups are on and their individual volumes are at the same level.  (For a definition and some electrical jargon on what "out of phase" means, check out  www.guitarnuts.com or do a google and you'll find masses of information....)  It should also be noted that both pickups can be on but you can quickly adjust either of the volume controls to go back to a more traditional tone rather than the out of phase honk.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Andy!!!

 

Τώρα το είδα το video, δεν το είχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα...

 

Πολύ ωραίος ήχος, αν και φαντάζομαι στην πραγματικότητα θα ακούγεται 100 φορές καλύτερα ;)

 

Keep on!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου