Προς το περιεχόμενο

'Περίεργο' πρόβλημα με firewire (Mackie Onyx Satellite)


apos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μ' ένα φίλο πήραμε από μία Onyx Setellite πριν 2-3 εβδομάδες.

Η δική μου έπαιξε από την πρώτη στιγμή χωρίς κανένα πρόβλημα, τόσο σε desktop όσο και σε laptop (με ανταπτοράκι από 6-pin σε 4-pin).

Του φίλου μου όμως κάνει... κόλπα...

 

Η κάρτα δεν του δούλεψε καθόλου από την αρχή (όχι η κάρτα καθαυτή, απλά τα windows δεν αντιδρούσαν καθόλου όταν τη συνέδεε).

Για να μην τα πολυλογώ, τα γεγονότα και τα 'συμπτώματα' είναι τα εξής:

 

 

 

-----------

 

Νομίζοντας ότι έφταιγε το καλώδιο σύνδεσης, δοκίμασε 5-6 και δεν άλλαξε τίποτα. Σημειωτέον, τα δοκίμασε σε αρκετά PC και mac (πήγε με την κάρτα του στο e-shop).

Επίσης, δοκίμασε και αντίστοιχο αριθμό από ανταπτοράκια σε 4 laptop. Πάλι τίποτα.

 

Σήμερα ήρθε στο σπίτι μου με την κάρτα του, 2 καλώδια firewire (το μαμήσιο και ένα που αγόρασε) και 5 ανταπτοράκια.

 

Με αυτά τα καλώδια και ανταπτοράκια λοιπόν, δεν δούλευε τίποτα και στο δικό μου laptop (και με τη δική μου κάρτα και με του φίλου μου), μέχρι που...

...χρησιμοποίησα το δικό μου ανταπτοράκι και... voila! Όλα καλά!

Μετά, το συνδέσαμε και στο desktop μου και πάλι δούλεψε, με όλα τα καλώδια.

 

-----------

 

 

 

Οι λογικές σκέψεις που προσπαθώ να κάνω:

1. Το όποιο πρόβλημα προκύπτει τελικά δεν έχει να κάνει με τα καλώδια όπως στην αρχή νομίζαμε

2. Η κάρτα του φίλου μου ΔΕΝ έχει πρόβλημα

3. Πως γίνεται με το 6-pin καλώδιο να μη δουλεύει σε τόσα καινούρια PC και mac και να δουλεύει στο δικό μου; Tέτοια σύμπτωση πια να έχω 'σωστό' FW controller και όλα τα άλλα όχι? (Έχω μια Creative Audigy ZS που έχει και ενσωμετωμένη FW θύρα, και από εκεί συνδέω τη Satellite)

4. Δεν μπορεί 6 ανταπτοράκια να είναι χαλασμένα και μόνο το δικό μου να είναι ΟΚ.

 

με οδηγούν σε αδιέξοδο, και εδώ θα ήθελα βοήθεια από κάποιον που ξέρει από ιδιοτροπίες firewire (ή της συγκεκριμένης κάρτας), γιατί εγώ πριν την απόκτηση της Satellite δεν είχα καμία εμπειρία από το εν λόγω interface:

- Υπάρχει κάποια ιδιατερότητα με τα ανταπτοράκια; Το ξέρω ότι είναι πολύ γενική η ερώτηση, αλλά δεν ξέρω πως να προσεγγίσω αυτό το 'σύμπτωμα'...

- Σε κάποια site διάβασα ότι οι Satellite κάποιων ατόμων χωρίς προφανή αιτία σταματούσαν 'δουλεύουν' και επίσης χωρίς προφανή αιτία ξαναδούλευαν μετά από μέρες. Αυτό θα μπορούσε να 'εξηγήσει' το #4 παραπάνω;

- Η συγκεκριμένη κάρτα είναι γενικά 'ιδιότροπη' σε τέτοια θέματα;

 

 

 

 

Να σημειώσω ότι όταν λέω 'δουλεύει' ή όχι η κάρτα, εννοώ καθαρά και μόνο την αναγνώρισή της από τα windows XP SP2 σαν νέο υλικό, δεν μιλάω για σωστή και απροβλημάτιστη λειτουργία της.

 

Χίλια συγγνώμη για τις πολλές γενικότητες που ρωτάω. Ελπίζω να μην κούρασα. Αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί...   ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου