Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκατασκευή ηχείων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας προς την κατεύθυνση του να ιδιοκατασκευάσω ηχεία, με στόχο την άριστη ηχητική ποιότητα σε περιβάλλον home studio. Πιστεύετε ότι είναι εφικτό; Έχει κανείς πρότερη εμπειρία (καλή ή κακή); Υπάρχουν επιχειρήσεις ή μαγαζιά που να μπορούν να βοηθήσουν στον ελληνικό χώρο; Έχετε υπόψιν σας ενδιαφέρουσες πηγές για το θέμα στο ίντερνετ; Βοηθάτε, please.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι κατάλαβα θες να φτιάξεις DIY studio monitors...

 

Αν θες την γνώμη μου, επειδή έχω φτιάξει πολλά ηχεία, μην το κάνεις...

 

Για πειραματισμό και για την πλάκα σου είναι καλό, αλλά για σοβαρή χρήση, ούτε να το σκέφτεσαι...

 

Σε κάποια φάση είχα ένα project με κάτι τετράδρομα ηχεία Hi-Fi, τα οποία μου πήραν περίπου 8 μήνες για να τα τελειοποιήσω, μετά από πραγματικά αμέτρητες δοκιμές... Στην ουσία ότι έκανα, το έκανα εμπειρικά, χρησιμοποιώντας το αυτί μου σαν τελικό κριτή...

 

Αν τελικά όμως το αποφασίσεις, καλό κουράγιο, και αν χρειαστείς κάτι, ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την υπόδειξη, θα την λάβω σοβαρά υπ'όψιν μου. Παρ' όλα αυτά (και για λόγους που θα εξηγήσω αργότερα) θέλω να κάνω τη σχετική έρευνα. Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να σχετίζεται με το άθλημα; Θυμάμαι παλιά ότι υπήρχε κάποιο "Κέντρο Μεγαφώνου" αλλά δεν έχω πρόσφατη ενημέρωση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το φίλο Jericho γιατί κι εγώ έχω φτιάξει διάφορα ηχεία στο παρελθόν κυρίως για P.A. και Clubs όπως επίσης και διάφορα σπιτικά HiFi. ΠΟΤΕ όμως monitors γιατί το θεωρώ εντελώς μάταιο να το επιχειρήσεις χωρίς τον απαραίτητο εξοπλισμό για μετρήσεις.

Eye … είναι λίγο βαθιά τα νερά και η βιβλιογραφία που υπάρχει είναι σχετικά δυσνόητη.

Αν όμως επιμένεις να ξεκινήσεις κάνε μια βόλτα από τα links μου στη κατηγορία Speaker Design Info & Software και κατέβασε το πρόγραμμα Speaker Workshop.

Επίσης αγόρασε το βιβλίο Loudspeaker Cook Book με το οποίο θα μάθεις πρώτα να επιλέγεις τα κατάλληλα υλικά , μετά να σχεδιάζεις το κατάλληλο κουτί και τέλος να σχεδιάζεις το κατάλληλο crossover. Στην αρχή μπορείς να παραγγέλνεις έτοιμα τα crossovers από το κέντρο μεγαφώνου και σιγά σιγά μπορείς να αρχίσεις να φτιάχνεις τα δικά σου. Σαν πρώτη κατασκευή μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιο subwoofer και μετά αφού πάρεις το κολάι ίσως ένα ηχείο P.A. με κόρνα 1 ίντσα και woofer 12 ίντσες (μια κατασκευή που είναι σχετικά εύκολη να ακουστεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα μαγαζί μεταξύ της θεμιστοκλέους και της πλατείας κάνιγγος, το οποίο ασχολείται με ηχεία και μεγάφωνα. Όπως το βλέπω στο χάρτη το στενάκι πρέπει να λέγεται Γλαδστώνος αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ότι σε αυτά τα θέματα παίζει πολύ θεωρία αλλά αυτό οφείλεται και στους τρελαμένους audiophile τύπους που ασχολούνται με τέτοιες κατασκευές. :)

 

Πάντως νομίζω υπάρχει και η επιλογή να αγοράσεις αυτά που χρειάζεσαι και να τα συναρμολογήσεις.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ότι σε αυτά τα θέματα παίζει πολύ θεωρία αλλά αυτό οφείλεται και στους τρελαμένους audiophile τύπους που ασχολούνται με τέτοιες κατασκευές.

 

Εγώ προηγουμένως αναφερόμουν στο σχεδιασμό απλών ηχείων 2 δρόμων σε επίπεδο χόμπυ και τίποτε παραπάνω και σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα hi-end κατασκευή. Όμως η ποσότητα της θεωρίας που απαιτείται να διαβάσεις και να κατανοήσεις για να μπορέσεις να σχεδιάσεις έστω και ένα απλό σωστό hifi ηχείο δύο δρόμων είναι ήδη πολλή … Τόσο πολλή που το πτυχίο της ηχοληψίας φαίνεται παιχνιδάκι …

Τώρα ' date=' αν πάμε στις πολύπλοκες σχεδιαστικές αλχημείες διαφόρων πρωτοπόρων εταιριών ηχείων οι οποίες δεν αναλύονται σε καμία βιβλιογραφία για κατασκευή ηχείων ... σε αυτή τη περίπτωση χωρίς ένα ή και περισσότερα σχετικά διπλώματα πολυτεχνείου δεν βγάζεις άκρη.

 

 

Πάντως νομίζω υπάρχει και η επιλογή να αγοράσεις αυτά που χρειάζεσαι και να τα συναρμολογήσεις.

Ισχύει ότι υπάρχουν κιτς.Δεν έχω πάει πρόσφατα (γιατί το έχω παρατήσει το σπορ) , αλλά ενδεικτικά θα αναφέρω ότι παλαιοτέρα το κέντρο μεγαφώνου πουλούσε ένα ενδιαφέρον κίτ dynaudio εξιμισάρια γύρω στις 200 χιλιάδες και διάφορα άλλα αξιοπρεπέστατα εξιμισάρια με πολύ καλά υλικά και κόστος γύρω στις 60 –70 χιλιάδες.(Αντίστοιχες οικονομικές λύσεις θα υπάρχουν και σήμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλαιοτέρα το κέντρο μεγαφώνου πουλούσε ένα ενδιαφέρον κίτ dynaudio εξιμισάρια γύρω στις 200 χιλιάδες
... ενδιαφέρον σε επίπεδο κατασκευης monitor ηχείων, ενδιαφέρον σε επίπεδο κατασκευής hi-fi ηχείων, ή ενδιαφέρον σε επίπεδο poor man's moody blues?

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ενδιαφέρον σε επίπεδο κατασκευης monitor ηχείων, ενδιαφέρον σε επίπεδο κατασκευής hi-fi ηχείων, ή ενδιαφέρον σε επίπεδο poor man's moody blues?

 

Ενδιαφέρον σε επίπεδο κατασκευής hi-fi ηχείων , για να κάνεις το χόμπι σου , να έχεις την ευχαρίστηση ότι το έφτιαξες μόνος σου και παράλληλα το ηχείο να ακούγεται . Η ενασχόληση σου με τη κατασκευή ηχείων θα σου δώσει και πολλές χρήσιμες γνώσεις στην επιλογή ηχείων monitor.(Θα αποκτήσεις άποψη). Εκτός από το ηλεκτρονικό μέρος της κατασκευής πολύ ενδιαφέρον έχει και το ξυλουργικό το οποίο αξίζει να το κάνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου