Προς το περιεχόμενο

Αγορα χωρις δοκιμη....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.....

 

 

Θα περνατε ενισχυτη χωρις να τον εχετε ακουσει καν, απο online store?

 

 

Εξηγουμαι.

 

 

ψαχνω για κατι καλο σε ενισχυτη λαμπατο..... Το Max guitars στην Ολλανδια εχει Budda superdrive 18, και εναν Fuchs blackjack 21. Δυο ενισχυτες που εχουν παρει τρομερες κριτικες και γενικα ειναι σπανιοτατοι στην Ελληνικη αγορα. Ο chandler στην Αγγλια εχει μια κεφαλη fargen επισης σπανιοτατη και ζηταει πολυ καλα χρηματα.

 

 

Απο οτι εχω ακουσει και διαβασει και οι 3 καλυπτουν απολυτα τα γουστα μου. Ειδικα ο Budda και ο fargen.

 

 

H ελληνικη εναλλακτικη ειναι ο express 550, που ταιριαζει τρομερα με την LP μου.

 

 

Τα χρηματα ειναι τα ιδια σε ολες τις περιπτωσεις.

 

 

Ποια η γνωμη σας>????

 

 

Ευχαριστω.

 

 

ελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια και ο 550 ταιριαζει τελεια με τη Les Paul σου γιατι να μη παρεις αυτον?Ετσι κι αλλοιως δυσκολα θα βρεις καλυτερο ενισχυτη απο Boogie... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έθιξες ένα πολύ σημαντικό θέμα... προσωπικά τουλάχιστον έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι η αγορά οποιουδήποτε μουσικού εξοπλισμού θα πρέπει να γίνεται μονάχα κατόπιν ενδελεχούς δοκιμής. Όταν μου λένε ότι σε Θωμάδες κλπ. μπορείς να το γυρίσεις πίσω αν δεν σου αρέσει τους λέω "καλά ρε παιδιά, συνεχώς αυτό το πινγκ πονγκ θα παίζουμε; Δλδ παίρνεις ένα ενισχυτή - δεν σου αρέσει - τον στέλνεις πίσω, παίρνεις κιθάρα - δεν σου αρέσει - την στέλνεις πίσω..." είναι κατάσταση αυτή;

 

Aπό την άλλη βέβαια υπάρχουν μερικά πολύ σπέσιαλ όργανα ή ενισχυτές (η δεύτερη κατηγορία είναι πιο tricky λόγω βάρους και όγκου) τα οποία επειδή δεν σου δίνεται η ευκαιρία να τα δοκιμάσεις ο ίδιος, απλά ρισκάρεις και τα παίρνεις. Επειδή αυτό συνήθως γίνεται μόνο κατόπιν μεγάλης έρευνας για το τι ακριβώς εστί το καθένα, θα σου έλεγα να προχωρήσεις. Για τον Fuchs δεν ξέρω τίποτα, για τον Εxpress γνωρίζω ότι είναι πάρα πολύ καλός, όπως και για τον Budda.

 

To Max Guitars το γνωρίζω εδώ και αρκετό καιρό, και είναι ένα από τα μαγαζιά που αρκετές φορές διαθέτουν τις καλύτερες online τιμές πανευρωπαϊκά (πολύ περίεργο το ότι δεν έχει γίνει καθόλου ντόρος για αυτό εδώ μέσα), και μάλιστα με τρελό στοκ και απίστευτη συλλογή από είδη. Δεν έχω πάει να το δω (2 ώρες είναι από δω που μένω - είναι μέσα στα σχέδιά μου) αλλά διαθέτει πολλές ωραίες και σχετικά δυσεύρετες μάρκες, όλες κατευθείαν από τον μεγαλύτερο εισαγωγέα (ή τουλάχ. έναν απ'τους μεγαλύτερους) μπουτικάδικου εξοπλισμού στην Ευρώπη, το επίσης ολλανδέζικο Haar Guitars (http://www.haarguitars.nl/test/Index2.htm).

 

Για την return policy του (τα γυρίζεις σε 7 ημέρες): http://www.maxguitarstore.com/store.php?aux_page=aux2#6:_Return_policy_

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έθιξες ένα πολύ σημαντικό θέμα... προσωπικά τουλάχιστον έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι η αγορά οποιουδήποτε μουσικού εξοπλισμού θα πρέπει να γίνεται μονάχα κατόπιν ενδελεχούς δοκιμής. Όταν μου λένε ότι σε Θωμάδες κλπ. μπορείς να το γυρίσεις πίσω αν δεν σου αρέσει τους λέω "καλά ρε παιδιά, συνεχώς αυτό το πινγκ πονγκ θα παίζουμε; Δλδ παίρνεις ένα ενισχυτή - δεν σου αρέσει - τον στέλνεις πίσω, παίρνεις κιθάρα - δεν σου αρέσει - την στέλνεις πίσω..." είναι κατάσταση αυτή;

 

 

+1 για bloody

 

+1 και για boogie express (χωρίς όμως να έχω δοκιμάσει με τα χέρια μου και τ'αυτιά μου τους άλλους δύο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

 

Ειναι αληθεια πως κιθαρα δεν θα επαιρνα ποτε απο νετ. και αυτο γιατι η κιθαρα ειναι κατι καθαρα προσωπικο. Το ξυλο συμπεριφερεται διαφορετικα, η ποιοτητα κατασκευης παιζει και φυσικα το πως καθεται η κιθαρα στον καθενα ειναι εντελως διαφορετικο ζητημα. Δοκιμασα 5 LP για να καταληξω σε μια.

 

Στους ενισχυτες κολαω ομως λιγοτερο, διοτι μπορει και εκει να ειναι προσωπικο αλλα η κατασκευη ειναι βιομηχανοποιημενη οποτε εχεις λιγοτερα tolerances. Αν ακουσεις κατι εδω στην ελλαδα 9/10 θα ειναι το ιδιο αν τον παρεις απο νετ.

 

 

Ο boogie οπως ειπα ειναι απιστευτο match με την goldtop μου. Ομως ο budda, ειδικα με εχει βαλει στα καρβουνα...... Ειναι τρομερος κατασκευαστικα, με πρωτης ταξεως specs. Και φυσικα ολοι λενε πως θυμιζει old plexi's.....Επαιζε και ο joe bonamassa με τετοιους και γουσταρω πολυ.

 

decisions, decisions, decisions!!!

 

 

elio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου