Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικο Μπασσο : τεχνικες - καθημερινη μελετη - συμβουλες , κ.α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτος θα ειναι ο αγαπημενος μπασσιστας του Νικου (SF). Παιζει ΠΑΝΤΑ με 2χορδο μπασσο, ειναι απο μια Δανεζικη μπαντα που λεγονται D-A-D (Disneyland After Dark)- μαμω τις μπαντες- και εχει πει "Οι 2 χορδες για οσο μπασο ξερω ειναι αρκετες. Οταν μαθω καλυτερα θα βαλω και ......3η" χαχαχαχ. Θεος.....

 

Παντως για την "μελετη", για εμενα (πια), μελετη ειναι να ακουσεις κατι το οποιο να μην μπορεις να παιξεις και με την εξασκηση να το καταφερεις, ειτε σολο ειναι αυτο, ειτε ακολουθια, ειτε κομματι. Πιστευω οτι καλυπτεις αρκετες "πτυχες" της μελετης ετσι και δεν αρκεισαι στο να κανεις (μονο) αεροπλανικα με τα κακομοιρα τα δαχτυλακια σου. Υπ οψην δεν μιλαω ΜΟΝΟ για μπασο αλλα για οποιοδηποτε οργανο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστος!! :)

 

Απο σημερα τον τοποθετω στην ΚΟΡΥΦΗ του προσωπικου μου PANTHEON OF BASS PLAYERS! ;D

 

Μονο και μονο για το μπασο που παιζει ειναι ολα τα λεφτα!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις σας. ;D

 

οφειλω να ομολογησω οτι πελαγωσα λιγο με τις γνωμες , τα "ακουσματα" , και το πως να αρχισω μια πιο ουσιαστικη μελετη. παντως εδω στο νησι δασκαλος μπασσου ΔΕΝ υπαρχει.αν θελω να κανω κατι σοβαρο εκτος απο "μονος μου" . πρεπει να τρεχω τουλαχιστον μια φορα τον μηνα σε πατρα η αθηνα , πραγμα ανεφικτο λογω δουλειας μου...

 

παντως τα προτεινομενα ακουσματα ειναι σουπερ.σας ευχαριστω για την προτροπη.

 

και συνεχιζω :

 

11. ποια ειναι τα ειδη μουσικης τα οποια θεωρουνται "δυσκολα" για εναν μπασσιστα?

 

12.απ οτι καταλαβαινω απο "ιδιαν πειρα" η μποτα και το δαχτυλο του μπασσιστα πρεπει να ειναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ.ετσι δεν ειναι?και αργοτερα οταν επιτυχθει αυτο , τοτε μπορει ο μπασσιστας να παρεμβαλλει κι αλλες "διασυνδετικες" νοτες.κανω λαθος???

 

13.fleamail , μπορεις να μου περιγραψεις αν θελεις την τεχνικη string muting? μηπως εννοεις οτι το αριστερο χερι "ταπωνει" τις χορδες ωστε η νοτα να διαρκεσει πολυ λιγο???

 

14.σορρυ αλλα ομιλειτε σε ασχετο : τι ειναι το motown , stax??ονομα συγκροτηματος?στυλ μουσικης? γιατι θεωρουνται τοσο σημαντικα στο μπασσο??

 

αν ο γιος σας εκδηλωνε την επιθυμια να μαθει μπασσο που θα τον στελνατε? (εκτος απο να του κανετε οι ιδιοι μαθημα)

 

thanx again  ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14.σορρυ αλλα ομιλειτε σε ασχετο : τι ειναι το motown , stax??ονομα συγκροτηματος?στυλ μουσικης? γιατι θεωρουνται τοσο σημαντικα στο μπασσο??

Δισκογραφικές εταιρίες στις οποίες (μαζί με την Atlantic η οποία είχε και τη διανομή της Stax για μεγάλο διάστημα) έγιναν οι σημαντικότεροι δίσκοι στην ιστορία της soul, του funk και του rhythm 'n blues στις δεκαετίες του 60 και 70. Οι γραμμές του μπάσου (καθώς και o ήχος και το "backbeat" στιλ της ρυθμικής κιθάρας) στις ηχογραφήσεις  αυτές είναι ιδιαίτερα χαρακτηριστικές και αποτελούν πλέον σημείο αναφοράς. Για περισσότερες πληροφορίες και για δισκογραφία μπορείς να ψάξεις στο internet η να περιμένεις την απάντηση-άρθρο που σίγουρα θα γράψει ο SF.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι υπαρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ καλοι μπασιστες, σε ολα τα ειδη ΑΛΛΑ, μιας και μιλατε για soul, οατν ειδα ΑΥΤΟΝ τον μπασσιστα να παιζει ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ, μασησα ΑΣΧΗΜΑ. Σπυρο ΑΝ σου αρεσει η soul πιστευω οτι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα best of TOWER OF POWER πρεπει να υπαρχει. Εγω τα εχω σχεδον ολα. Ξερεις οτι αυτα που σου λεω ειναι στανταρ, ακου με, δε θα χασεις

 

2 δειγματα

 

 

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13.fleamail , μπορεις να μου περιγραψεις αν θελεις την τεχνικη string muting? μηπως εννοεις οτι το αριστερο χερι "ταπωνει" τις χορδες ωστε η νοτα να διαρκεσει πολυ λιγο???

 

Ταπώνεις την χορδή με το δάχτυλο του αριστερού χεριού ώστε να την πνίξεις για να ακουστεί μόνο ένας "κρουστός" ήχος. Είναι αυτό που στο πεντάγραμμο γράφεται ως x. Αύριο θα ανεβάσω ένα κλιπάκι για να καταλάβεις πως ακριβώς γίνεται  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε και παίξε κομμάτια που σου αρέσουν, που έχουν μπασογραμμές που γουστάρεις και γενικά "αντέγραψε" τεχνικές από μπασίστες που σου αρέσουν....Έτσι θα νιώσεις και τον ρόλο σου σαν μπασίστας σε ένα γκρουπ.....Επίσης πάνω σε αυτά τα κομμάτια πρόσθετε και δικά σου πράγματα μέσα. Αν θες την γνώμη μου από τη λειψή -ομολογουμένως- εμπειρία μου πολλά πράγματα σου βγαίνουν αυθόρμητα καθώς μελετάς γι αυτό δώσε βάση στην εντατική και υπομονετική μελέτη. Με έχω πιάσει να κάθομαι με το μπάσο καρφωμένο στον ενισχυτή για ώρες και να παίζω λίγο πολύ ανούσια πράγματα φαινομενικά, όμως στο τέλος πάντα θυμάμαι πως όλο και κάτι καινούριο και ενδιαφέρον έβγαινε....Ξεκίνα πάντως από τα στοιχειώδη και κατόπιν συνέχισε με πιο σύνθετες τεχνικές και γραμμές. Και μην περιορίσεις το παίξιμό σου σε καλούπια....Δοκίμασε διάφορα πράγματα, μόνο έτσι θα βρεις τι σου ταιριάζει.

Και μην ξεχνάς: το καλύτερο μπάσο για αυτά που θες να παίξεις είναι αυτό που ήδη έχεις...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ειστε αυτοδιδακτοι ? εχετε παει σε καποιον δασκαλο/καθηγητη?

 

Εγώ βασικά ξεκίνησα με την καθοδήγηση ενός δασκάλου στο μπάσο ο οποίος ήταν και κιθαρίστας και ντράμερ οπότε καταλαβαίνεις. Ουσιαστικά με βοήθησε περισσότερο να μάθω μουσική και να διαβάζω νότες παρά μπάσο. Μετά συνέχισα μόνος μου ακούγοντας και βλέποντας. Πάντως έχω να σου πω οτι καλό και το αυτοδίδακτο, αλλά έχει ένα άνω φράγμα που για να το ξεπεράσεις χρειάζεσαι δάσκαλο.

 

2.τι "υλη" εχετε ακολουθησει στην πορεια της μαθησης σας?

 

Τον 1ο Τόμο για μπάσο του Φακανά. Πολύ καλό βιβλίο που σου μαθαίνει και μουσική και αρκετά πράγματα για το μπάσο και τους δρόμους του.

 

3.τι πρεπει να εξασκει καποιος στο μπασσο σε καθημερινη βαση?

 

Βαρετές ασκήσεις με μετρονόμο για καμία ωρίτσα και μετά προαιρετικά αν θες να ξελαμπικάρεις ή παίζεις πάνω σε κομμάτια ή παίζεις δικά σου πράγματα.

 

4.ποιες τεχνικες παιξιματος υπαρχουν? παιζω αυτη τη στιγμη ΜΟΝΟ με τον φυσικο τροπο παιξιματος (δεικτη - μεσο / δεικτη - παραμεσο / μεσο - παραμεσο - legatos )

 

Κοίτα φυσιολογικό δεν είναι να έχεις και τον παράμεσο να συμμετέχει στο παίξιμο για το δεξί χέρι. Υπάρχουν πολλές τεχνικές όσον αφορά τα δάκτυλα του δεξιού χεριού. Οι περισσότερες διαφοροποιούνται λόγω χρήσης σε διαφορετικά είδη μουσικής. Αν θες να παίξεις funk υπάρχει άλλο είδος τεχνικής όπου χρησιμοποιείς τον παράμεσο κυρίως για να κόβεις τη διάρκεια της νότας και να ακούγονται οι νότες κοφτά. Χαρακτηριστικοί μπασίστες αυτού του είδους είναι ο Roco Prestias (Tower Of Power), Gary Willis (όταν παίζει funk) και φυσικά ο θεός Jaco Pastorius. Ένα άλλο παράδειγμα είναι η reggae όπου χρησιμοποιείς κυρίως τον αντίχειρα τον δείκτη και τον μέσο αλλά όλα αυτά είναι μόνο θεωρητικά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε τεχνική σε οποιοδήποτε στυλ.

 

5.πως μπορω να μαθω σλαπ ΣΩΣΤΑ και απο το "μηδεν"?? (συγνωμη sf :o ;D ;D)

 

Βασικά πρώτα πρέπει να διαλέξεις ποιά από τις τεχνικές slap που υπάρχουν θες να υιοθετήσεις στο παίξιμο σου. Βέβαια όλες αυτές οι τεχνικές έχουν και τα κοινά τους στοιχεία π.χ. πάνω-κάτω αντίχειρα, χτύπημα των χορδών με το αριστερό χέρι κ.α. Μια ενδιαφέρουσα τεχνική slap είναι αυτή του Victor Wooten και μπορείς να πάρεις μια γεύση από αυτό το μάθημα.

http://www.youtube.com/watch?v=yXSB0yDlS54

 

Επίσης μια άλλη χαρακτηριστική τεχνική αν μη τι άλλο είναι και αυτή του Κιουρκτσόγλου. Επίσης υπάρχει και η κλασσική τεχνική του ανθρώπου slap Larry Graham και φυσικά πολλές ακόμα άλλες. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

6. αυτη τη στιγμη παιζω μονο οτι εχω "μεταφερει" απο την κιθαρα : πεντατονικες / μειζονες-ελασσονες / κανα αρπεζοειδες περασμα / αντε και κανα "γλιστρηματακι" σε οκταβες. πως μπορω να σκεφτω πιο μπασσιστικα και να αρχισω να αλλαζω το παιξιμο μου προς το καλυτερο?

 

Θα σου πω το τετριμμένο, απλά άκου άλλους μπασίστες να παίζουν όπως είναι αυτοί που προανέφερα.

 

7.τι προτεινετε να ακουσει καποιος που δεν εχει "μπασσο-ακουσματα"?? (μην με πατε κατευθειαν σε τερατα τυπου wooten.... ::) :o)

 

Όπως προείπαν κάποιοι Tower Of Power, James Brown έρχομαι να προσθέσω Γιώτη Κιουρκτσόγλου λίγη κλασσική jazz λίγο Marcus Miller κ.π.λ.

 

8.αν θελετε αναφερετε τυχον λαθη που εχετε κανει στην μελετη και το παιξιμο σας προς αποφυγη...

 

Κάποιοι το θεωρούν υπερβολικό αλλά εγώ πάντα όταν πρόκειται να παίξω κάνω ασκήσεις στα χέρια εκτός μπάσου για να κατέβει το αίμα στα χέρια και μετά το κλασσικό ζέσταμα πάνω στο μπάσο.

 

9.δωστε καμια καθημερινη ασκηση για "ζεσταμα" , η οτι εσεις νομιζετε πιο χρησιμο.

 

Το κλασσικό ζέσταμα είναι να πάρεις μια οποιαδήποτε κλίμακα και να την αναπτύξεις σε όλο το μπάσο σε κάθε μια τονικότητα αλλά με σταθερό ρυθμό και πάνω από όλα συγκέντρωση στην κάθε νότα.

 

10.αν ξερετε καποιο ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΒΟΗΘΗΜΑ εκμαθησης μπασσου (dvd - βιβλιο κλπ) παρακαλω διαφωτιστε με.

 

βλ. την απάντηση μου για το 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου