Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικο Μπασσο : τεχνικες - καθημερινη μελετη - συμβουλες , κ.α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπασσιστες του Noiz , Ενωθειτε!!!  (για να με βοηθησετε) 8)

 

θα ηθελα να πειτε την γνωμη σας και τις προσωπικες σας εμπειριες απο την μελετη του μπασσου.για αρχη θα θεσω μερικες ερωτησεις για να αρχισω να βαζω μια ταξη στο κεφαλι μου. ::)

 

(τα πραγματα που θελω να μαθω περιγραφοναι "γενικα" στον τιτλο του τοπικ αυτου)

 

 

1. ειστε αυτοδιδακτοι ? εχετε παει σε καποιον δασκαλο/καθηγητη?

 

2.τι "υλη" εχετε ακολουθησει στην πορεια της μαθησης σας?

 

3.τι πρεπει να εξασκει καποιος στο μπασσο σε καθημερινη βαση?

 

4.ποιες τεχνικες παιξιματος υπαρχουν? παιζω αυτη τη στιγμη ΜΟΝΟ με τον φυσικο τροπο παιξιματος (δεικτη - μεσο / δεικτη - παραμεσο / μεσο - παραμεσο - legatos )

 

5.πως μπορω να μαθω σλαπ ΣΩΣΤΑ και απο το "μηδεν"?? (συγνωμη sf :o ;D ;D)

 

6. αυτη τη στιγμη παιζω μονο οτι εχω "μεταφερει" απο την κιθαρα : πεντατονικες / μειζονες-ελασσονες / κανα αρπεζοειδες περασμα / αντε και κανα "γλιστρηματακι" σε οκταβες. πως μπορω να σκεφτω πιο μπασσιστικα και να αρχισω να αλλαζω το παιξιμο μου προς το καλυτερο?

 

7.τι προτεινετε να ακουσει καποιος που δεν εχει "μπασσο-ακουσματα"?? (μην με πατε κατευθειαν σε τερατα τυπου wooten.... ::) :o)

 

8.αν θελετε αναφερετε τυχον λαθη που εχετε κανει στην μελετη και το παιξιμο σας προς αποφυγη...

 

9.δωστε καμια καθημερινη ασκηση για "ζεσταμα" , η οτι εσεις νομιζετε πιο χρησιμο.

 

10.αν ξερετε καποιο ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΒΟΗΘΗΜΑ εκμαθησης μπασσου (dvd - βιβλιο κλπ) παρακαλω διαφωτιστε με.

 

 

το σχολειο σε λιγο τελειωνει και θα ηθελα να αξιοποιησω το καλοκαιρι προς αυτη τη κατευθυνση με τον ωφελιμοτερο κατα την γνωμη σας τροπο.

 

ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας κυριοι. :) ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.μπα  σιγα μη παω σε δασκαλο...το μπασο ειναι πανευκολο... ;D να σου πω πως παιζεται και θα το πιασεις αμεσως...λοιπον εχουμε ενα κομματι που εχει ακκορντα ΛΑ-ΝΤΟ-ΦΑ ....στο κομματι αυτο ο ντραμμερ παιζει ΝΤΟΥΠ-ΤΑ-ΝΤΟΥΠ-ΝΤΟΥΠ-ΤΑ... ;D (οπου ΝΤΟΥΠ η κασα και ΤΑ το ταμπουρο)

 

ε,αν παιζεις μπασο εσυ θα παιζεις οπου ΝΤΟΥΠ τις νοτες ΛΑ,ΝΤΟ & ΦΑ εναλλασοντας τες ανα 4 μετρα...καθαρισες!!... ;D

 

Α,τις νοτες θα τις βρεις ευκολα αν ξερεις κιθαρα ειναι οι ιδιες (!) και στο μπασο μονο που αυτο εχει μονο τις πανω 4 χορδες απο τις οποιες ΦΥΣΙΚΑ παιζεις μονο τις επανω 2... ;D (υπαρχουν και κατι πραγματα με 5 χορδες αλλα δεν ειναι μπασα οποτε προσπερασε τα... ;D)

 

2.ακουγα πολυ ΜOTOWN & STAX καθως και JAMES BROWN ;)

 

3.τo ΑΥΤΙ του και το ΓΟΥΣΤΟ του φυσικα ακουγοντας ΠΟΛΥ  ΜOTOWN & STAX καθως και JAMES BROWN  :)

 

4.Μια πενα η ΜΟΝΟ ο αντιχειρας (η αν εισαι ο JAMERSON ο δεικτης) φτανουν και περισσευουν,τα υπολοιπα δαχτυλα σου μη τα κουραζεις τζαμπα,αλλωστε τα χρειαζεσαι για να παιζεις Game Boy!!! ;D

 

5.Το slap ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και τιμωρειται με θανατο στον πολιτισμενο κοσμο,μη παιζεις με τη ζωη σου... ;D

 

6.να ακους πολυ  ΜOTOWN & STAX καθως και JAMES BROWN ;)

 

7. ΜOTOWN & STAX καθως και JAMES BROWN ;) α και αν παιζεις ροκ/ποπ τον μεγαλυτερο μπασιστα στο ειδος ever δηλ.τον PAUL MC CARTNEY.

 

8.Ο θεος κανει λαθη ΕΓΩ ΠΟΤΕ!Καποιοι μπασιστες ομως μπερδευουν το μπασο με την κιθαρα...

 

9.βαλε τα χερια σου πανω απο το καλοριφερ.... ;D τι να το κανεις το ζεσταμα?ετσι κι αλλοιως παραπανω απο ΔΥΟ νοτες στο τετραμετρο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να παιζεις...σιγα μη καεις.. ;D

 

10.βεβαιως αγορασε ολους τους δισκους της ΜOTOWN & STAX καθως και του JAMES BROWN ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o δλδ ο wooten εχει μπερδεψει το μπασσο με τη κιθαρα?

 

και ο mark king ειναι στο δρομο προς το εκτελεστικο αποσπασμα?

 

;D ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μας καινούργιος μπασίστας (πιτσιρικάς) έσκασε στην πρώτη πρόβα (σε pop/rock μπάντα) με 6χορδο και μετά από έντεχνη ανάκριση κατάλαβα ότι έχει είδωλο τον Garry Willies. Ομολογώ ότι πανικοβλήθηκα. Ευτυχώς είναι πολύ καλό παιδί και καλός παίχτης. Μετά από κάποια live το μειώσαμε σε 5χορδο και οι συνεχείς προτροπές μου είναι, να παίζει κυρίως στην Μι και την Λα.

Αν αυτός στην φωτό είναι ο King των Level 42, παρακαλώ τον κυβερνήτη Superfunk να δώσει χάρη και να ματαιωθεί η εκτέλεση.

                                cheers

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε superfunk πολυ ωραιες οι μπασοπαρατηρησεις σου!  ρε συ ομως , πες μου οτι δεν ειναι φωτο απο πραγματικη εκτελεση, ανατριχιαζω που τη βλεπω γμτ.. δε ξερω κατι με επιασε. εχω δει πολλα ντοκυμαντερ απο 2ο παγκοσμιο τωρα τευλευταια και... μπρρρρρρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  @ziggy440

 

Ετσι μπραβο εδω ο..... Keith Richards ΞΑΝΑεμαθε μπασο τον Darryl Jones (Miles Davies,Sting,Bill Evans) και σε μια συνεντευξη του Darryl Jones διαβασα οτι τον ευχαριστουσε γιατι του εμαθε να παιζει σωστα (δηλ. με ΠΕΝΑ) ροκ μπασο ;D ;D,βεβαια φαινεται οτι τωρα τελευταια τον εχουν αφησει...λασκα γιατι στην ταινια του Σκορτσεζε τον ειδα να παιζει τουλαχιστον 6 τραγουδια με τα δαχτυλα... ::) για κατσε να παρω τον Κιθ να τον.... δωσω.... :)

 

Ενταξει καλα παιδια ειναι ευτυχως ολοι οι μπασιστες,και συνηθως και οι καλυτεροι "μουσικοι" απο ολους στη μπαντα,για να γινει κανονικος μπασιστας κανε οτι εκανα και εγω στον δικο μου,απαγορευσε του να παιζει με 5-6χορδο & δωσε του ενα Precision με μονο τις 2 πανω χορδες..θα σε ευγνωμονει καποτε πιστεψε με.. ;D ;D  (δυστυχως το να πεισεις ελληνα μπασιστα να παιζει αποκλειστικα με πενα εχει αποδειχθει αδυνατον ακομα και σε μενα,αν βρεις κανα τροπο μου τον λες... ;))

 

Ομολογώ ότι πανικοβλήθηκα.

 

παλι καλα ,θα μπορουσε να εχει και ειδωλο τον Wooten  :P  ο Garry Willies ειναι απλα ΠΤΑΙΣΜΑ... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ ομως , πες μου οτι δεν ειναι φωτο απο πραγματικη εκτελεση,

 

ειναι... :-\

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου