Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικο Μπασσο : τεχνικες - καθημερινη μελετη - συμβουλες , κ.α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νιωθω οτι αρχιζω να καταλαβαινω τι γινεται πανω κατω. ευχαριστω ολους ,  ;D

και προκαταβολικα τον αγαπητο fleamail για το κλιπακι. ;)

 

(συνεχιζεται...)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oρίστε λοιπόν ένα πολύ πρόχειρο κλιπάκι με string muting αλλά πιστεύω θα πάρεις μια ιδέα περί τίνος πρόκειται

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας , παιζω μπουζουκι και  κιθαρα (ακορντα ) και θελω να ρωτησω  σχετικα με ενα μπασσο που θελω να παρω  στην πρωτη σελιδα η superfank ειπε << ,αν παιζεις μπασο εσυ θα παιζεις οπου ΝΤΟΥΠ τις νοτες ΛΑ,ΝΤΟ & ΦΑ εναλλασοντας τες ανα 4 μετρα...καθαρισες!!...    δηλαδη παιζουμε  τα ακορντα τις κιθαρας  ειτε ειναι μινορε ειτε ματζορε  ετσι ξερά  ή αναλυουμε το καθε ακορντο  παιδια λυστε μου την απορια γιατι θελω να αγορασω ενα μπασσο για λαικα κυριως ζεμπεκιες  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Superfunk εννοεί να παίζεις απλά τη νότα ΛΑ ΦΑ ΝΤΟ ουτε ακόρντο, ουτε αναλύσεις. Έτσι απλά.

Ξεκίνα με αυτό και βλέπεις αν θα χωρέσεις κ άλλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , παιζω μπουζουκι και  κιθαρα (ακορντα ) και θελω να ρωτησω  σχετικα με ενα μπασσο που θελω να παρω  στην πρωτη σελιδα η superfank ειπε << ,αν παιζεις μπασο εσυ θα παιζεις οπου ΝΤΟΥΠ τις νοτες ΛΑ,ΝΤΟ & ΦΑ εναλλασοντας τες ανα 4 μετρα...καθαρισες!!...     δηλαδη παιζουμε   τα ακορντα τις κιθαρας  ειτε ειναι μινορε ειτε ματζορε  ετσι ξερά  ή αναλυουμε το καθε ακορντο  παιδια λυστε μου την απορια γιατι θελω να αγορασω ενα μπασσο για λαικα κυριως ζεμπεκιες  ;D

 

μωρέ άμα αρχίσεις τις αναλυσεις στα λαϊκά, μήπως είναι too much

:)

Εγώ θα πρότεινα τονική και πέμπτη όπου κρατάει πολύ το ακόρντο, αλλιώς μόνο τονική. Και μήπως να δοκίμαζες κανα (ηλεκτρ)ακουστικό; Εκτός αν έχεις και ντραμς

 

Πρεσίζιον + ντραμς = παραδεισος

πρεσισιον + μπουζούκι - ντραμς = κόλαση

 

ps. ειμαι ο skantzos, το είδα αφού έστειλα, είμαι σε άλλον κομπιούτορα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει το bass δε θα χρησιμοποιηθει μονο για λαικα  σιγουρα θα ρολαρει και κανενα  funk / classic rock  γενικα ψαχνω εναν  ηχο οπως  

 σε  συνθηκες σπιτιου  ακομα και ακουστικα   , επισεις θα ηθελα κατι ευελικτο και οχι  κατι σχετικα βαρυ  ειμαι αναμεσα σε κανενα squer και ibanez gsr

ισως και με καμια μετατροπη μαγνητες κτλ να ερθω σε καποιο τετοιο ηχο αν ειναι εφικτο.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα επειδη εχω παιξει στο παρελθον λαικα πιο πολυ χρειαζετε να ξερεις τις κλιμακες ματζορε, μινορε, χιτζαζ ,ουσακ κλπ για τα γεμισματα ...απο αναλυση συγχορδιων συνηθως την 1 νοτα της συγχορδιας και την απο πανω της ,πεμπτη σε αναστροφη...βοηθαει να εχεις βασικες γνωσεις αρμονιας πιο πολυ απο την ροκ και να μαθεις καποια κλισε περασματα οπως γινεται και στα blues...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε κλιμακες γνωριζω στο  μπουζουκι  οπωτε θα τις βγαλω και στο μπασσο δε ειναι τιποτα  , το θεμα με τα δαχτυλα αντι για πενα  να δω αν θα με βολεψει  ::)

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου