Προς το περιεχόμενο

Νολιφκλοβερ by kostis


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παληκάρια,

καθώς λείπει η έμπνευση για κάτι δικό μου, πήρα απόφαση να "γράψω" κάποιο υπάρχον κομμάτι..Επέλεξα ένα από τα αγαπημένα μου και βρήκα στο net κάποιο Mp3 με τα drums και το μπάσο..Λοιπόν έγραψα τις κιθάρες και την φωνή και έκανα την μίξη...Ο βασικός λόγος(για να εξηγούμαι και να μην παρεξηγούμαι) που ασχολήθηκα ήταν για να εξασκηθώ στις ηχογραφήσεις και να παίξω λίγο κιθάρα...ΟΧΙ για να τραγουδήσω καθώς δεν είμαι τραγουδιστής και η φωνή μου απλά ακούγεται(όχι με ευχαρίστηση).

Άρα με ενδιαφέρει να μου πείτε γνώμες σχετικά με τον ήχο και με το παίξιμο και τι πρέπει να βελτιώσω...

 

Κιθάρα:Μια custom-πρώην yamaha-που προσπαθεί να μοιάσει σε fender

Προενίσχυση:Tech21 SansAmp PSA1.1

Καρτα ήχου:EMU 1820

Πρόγραμμα:Nuendo3

Εφφέ:GuitarRig2,waves,tc native

Μικρόφωνα:Behringer δυναμικό,fostex mc πυκνωτικό

 

http://www.box.net/shared/0195dhzsc0

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Subfire! 8)

Λοιπόν το κομμάτι μου άρεσε αρκετά. Η εισαγωγή ήταν απίστευτη!! +10.000! (του κομματιού ήταν ή δικιά σου;)

Η παραμόρφωσή σου δυστυχώς δεν με ικανοποίησε αρκετά καθώς πολύ ψηφιακή...

Το σόλο σου μάμησε :D και πιστεύω ότι δεν υπερβάλλω...Μου άρεσε πάρα πολύ (μην κοιτάς ένα δύο λαθακια)...

Τα καθαρά σου είναι πανέμορφα και πιστεύω ότι ταιριάζουν πολύ...Με αυτή ακριβώς τη χροιά που έχουν...

Για τα φωνητικά είπες ότι δεν θέλεις κάποιο σχόλιο...

 

Γενικά καλή προσπάθεια. Δεν ξέρω αν κάνεις μόνο αυτό (δηλ διασκευές) αλλά αν δουλέψεις λίγο παραπάνω σε αυτό ακριβώς που κάνεις πιστεύω ότι θα παρουσιάσεις και ακόμη καλύτερο υλικό...+10 από μένα//...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τα καλά λόγια.Η εισαγωγή αν αναφέρεσαι στα πρώτα 25secs δεν είναι δικιά μου αλλά του backing track.

 

Με προβλημάτισε αυτό που είπες για την παραμόρφωση. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το κάνω να ακουστεί πιο αληθοφανές. Το σήμα πέρασε από το tech στην κάρτα ήχου και έχω προσθέσει μόνο compressor,delay και reverb όλα σε μικρές δόσεις. Επίσης έκανα duplicate και τα δύο κανάλια διαφέρουν κατά 10ms για να δημιουργείται λίγος όγκος.

 

Παλιότερα είχα ασχοληθεί με το συγκρότημα μου και είχαμε ηχογραφήσει με δικό μας εξοπλισμό ένα demaki 5 τραγουδιών. Τώρα όπως ενέφερα ήδη απλά περιορίστηκα σε διασκευή καθώς δεν έχω εμπνευση αλλά και drums-μπάσο.

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε μιλώντας από την αρχή, η χροιά και το ύφος της παραμόρφωσης είναι εντελώς προσωπικό ζήτημα.

Σε εμένα απλά η παραμόρφωση η πολύ ψηφιακή δεν μου αρέσει. Θέλω να πω ότι αν σε εσένα αρέσει τότε είσαι μια χαρά. Θα την προτιμούσα ίσως με λιγότερο gain και λίγο περισσότερο middle. ;)

 

Πάντως σου προτείνω να δοκιμάσεις και κάποιες άλλες χροιές παραμόρφωσης μήπως σου αρέσει και κάποια άλλη.

Αν όχι, καλύτερα να μείνεις σε αυτή που σε ικανοποιεί παρά να την χαλάσεις. 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η προενίσχυση που έχεις μπορεί να σου δώσει πολύ καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα απο αυτό που ακούσαμε...Θέλει ψάξιμο η δουλειά...

 

Εγώ βρήκα αρκετά κακό τον lead ήχο...

 

Αν βάλουμε τον ήχο στην άκρη όλα τ'άλλα καθόλου άσχημα δεν είναι, ο ήχος όμως είναι τουλάχιστον το 50% του συνολικού αποτελέσματος...

 

Ο ήχος του καθενός είναι μια διαδικασία που αναπτύσεται παράλληλα με την εκμάθηση και την συλλογή εμπειριών...

είναι κάτι δηλαδή που λογικά ο κάθε κιθαρίστας βελτιώνει όσο περνάει ο καιρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου