Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή κιθάρας full tube εως 1000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν λες τη λεξη λαμπατο τι ζητας απο αυτον?

 

τα βρωμικα καναλια ΟΛΩΝ των ενισχυτων που εχω παιξει ποτε δεν καταφεραν να με ενθουσιασουν σε σχεση με τον βρωμικο ηχο ενος stompbox (η στην περιπτωση της TL μιας καλα προγραμματισμενης πεταλιερας) πανω σε εναν καλο καθαρο ενισχυτη...

 

 

Καίτοι καθήμενος, ορθώς ομιλείς.

Προσυπογράφω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσο για την μπαρουφολογία (σωστή η χρήση) των εκάστοτε μπουτικ........ δεν μασάω.

Απλώς όπως επεσήμανε και ο φίλος Superfunk, με την τεχνική έννοια του όρου, δεν είναι μπουτικ.

Και αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα πως μονο του Koch studiotone το βρωμικο καναλι εχει την "γλυκα" που τουλαχιστον αρεσει σε εμενα! Οντας παλιος ερασιτεχνης των FM κ εχοντας μεγαλωσει με την λαμπα αναζητω εναν λαμπατο που ειχα φτειαξει γυρω στα 15W ( 2x6V6) πριν καμμια 30αρια χρονια!!!!  :oΑχ ρε μανα ολα τα πραγματα μου τα πεταγες , ετσι κ τον εβρισκα τωρα θα ημουν πλουσιος!!!!! ;D ;D ;D ;D

Εχουμε δωσει μεγαλη υπεραξια φιλοι μου σε κατασκευες που ουτε το  1/5 δεν αξιζουν αποτι πωλουνται βαζοντας μια ετικετα μπουτικ!!!!!

Πιο μπουτικ για μενα απο εναν twin reverb    η  bassman  δεν υπαρχει!! Με 500-800 ευρω  μεταχειρισμενο τον βρισκεις κ εχεις τον απολυτα καθαρο ηχο κ τις δυναμικες που θες στο παιξιμο σου κ μετα με πεταλακια πειραματιζεσαι με αλλους ηχους!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντας παλιος ερασιτεχνης των FM κ εχοντας μεγαλωσει με την λαμπα αναζητω εναν λαμπατο που ειχα φτειαξει γυρω στα 15W ( 2x6V6) πριν καμμια 30αρια χρονια!!!! 

 

Φτιάχτον πάλι Marillion. Σαν το ποδήλατο είναι........ ;)

 

Πιο μπουτικ για μενα απο εναν twin reverb    η  bassman  δεν υπαρχει!! Με 500-800 ευρω  μεταχειρισμενο τον βρισκεις κ εχεις τον απολυτα καθαρο ηχο κ τις δυναμικες που θες στο παιξιμο σου κ μετα με πεταλακια πειραματιζεσαι με αλλους ηχους!

 

Πάλι με τσιγκλάτε. Να πω την μαύρη αλήθεια πολλούς έχω ακούσει και πολλούς αγαπήσει κατα καιρούς. Αλλά να πάρει η ευχή κάθε φορα που ακούω έναν twin reverb μαζί με μια καλοστημένη Strat......... πως να το πώ ρε γαμώτο. Απωθημένο; κόλλημα; τατουάζ στο DNA μνήμης ; Είναι must.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φτιάχτον πάλι Marillion. Σαν το ποδήλατο είναι........ ;)

 

 

Φιλε audiokostas το εχω στο προγραμμα! Πριν λιγο καιρο τελειωσα ενα κιτ της Μadamp αλλα τωρα αρχιζουν οι μοντιφιες ( τα ωραια δηλαδη!) Το ποδηλατο δεν το εχω αφησει  ειναι αρρωστια ( μεχρι να με χωρισει η γυναικα μου!!!) :D :D :D :D :D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοδοιπόρε  ;D ;D

Τι τραβάνε όμως κι αυτές με τους ψυχάκηδες που μπλέκουν. Το σαλόνι εργαστήρι ανέχονται........

Το G2 ; Τι λέει; Το ζαχαρώνω. Τορροειδής; Γιατί όχι.

Μήπως κατέστρεψα το thread του παιδιού ;

Χίλια συγγνώμη.

Πριν φύγω....... αν έχεις ανοίξει thread με τον madamp please point αδεργουαις προσιντ ιμίντιατλι.....

Και πάλι συγγνώμη.......

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοδοιπόρε  ;D ;D

Τι τραβάνε όμως κι αυτές με τους ψυχάκηδες που μπλέκουν. Το σαλόνι εργαστήρι ανέχονται........

Το G2 ; Τι λέει; Το ζαχαρώνω. Τορροειδής; Γιατί όχι.

Μήπως κατέστρεψα το thread του παιδιού ;

Χίλια συγγνώμη.

Πριν φύγω....... αν έχεις ανοίξει thread με τον madamp please point αδεργουαις προσιντ ιμίντιατλι.....

Και πάλι συγγνώμη.......

 

 

Δεν εχω ανοιξει αλλα θα το κανω , χε χε παραλληλοι βιοι λοιπον ε?

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βρωμικα καναλια ΟΛΩΝ των ενισχυτων που εχω παιξει ποτε δεν καταφεραν να με ενθουσιασουν σε σχεση με τον βρωμικο ηχο ενος stompbox (η στην περιπτωση της TL μιας καλα προγραμματισμενης πεταλιερας) πανω σε εναν καλο καθαρο ενισχυτη...

 

Εδώ έχω μια ένσταση.. τις περισσότερες φορές που ακούω καθαρό ενισχυτή με πετάλια (αν και αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ κι εγώ περισσότερο..) καταλαβαίνω αμέσως ότι πρόκειται για πετάλι γιατί μου ακούγεται λίγο ξένος ο ήχος και λίγο όχι τόσο συμπαγής..

 

π.χ. όταν ακούω το βρώμικο του studiotone και αμέσως γυρίσω στα καθαρά του και ανοίξω ένα stompbox (η στην περιπτωση της TL μια καλά προγραμματισμένη πεταλιέρα) είναι που φαίνεται αισθητά η διαφορά "συμπαγότητας"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, ακριβώς το ίδιο και εγώ... μόνο ένα λαμπάτο πετάλι της Vox που έχω κάααατι κάνει στο καθαρό κανάλι. Αντιθέτως, όλα πετάνε αν τα βάλω στο δεύτερο κανάλι του με μιιιιιιιιια σταλίτσα gain, και το έχω διαπιστώσει και σε άλλους ενισχυτές επίσης. Αλλά και ο Νίκος (Σούπερφανκ) έχει επίσης εκδηλώσει την εκτίμησή του για τα βρώμικα του Studiotone.

 

Για να γυρίσουμε και στο θέμα...  ::) μέχρι 1000 ευρώ υπάρχουν και ακόμη δυο άριστες προτάσεις:

 

Fender Blues Deluxe (γύρω στα 770 ευρώ)

 

180643.jpg

 

Κustom Amps 36 Coupe (γύρω στα 830)

 

112-red_350x350.jpg

 

(το μόνο που με πειράζει στον Kustom είναι το "Κ" στο όνομά του που μου χτυπάει στο μάτι σαν ανορθογραφία)

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φτιάχτον πάλι Marillion. Σαν το ποδήλατο είναι........ ;)

 

 

Φιλε audiokostas το εχω στο προγραμμα! Πριν λιγο καιρο τελειωσα ενα κιτ της Μadamp αλλα τωρα αρχιζουν οι μοντιφιες ( τα ωραια δηλαδη!) Το ποδηλατο δεν το εχω αφησει  ειναι αρρωστια ( μεχρι να με χωρισει η γυναικα μου!!!) :D :D :D :D :D

 

....και εγω μεσα ειμαι και περιμενω εναγωνιως για τον Matamp  (και ως κατοχος

και Bassman και ποδηλατων...)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου