Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή κιθάρας full tube εως 1000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το σταματώ εδώ γιατί άλλο ρώτησε το παιδί (το οποίο επιμένω και για αυτό τον κακίζω λίγο, δεν έφαγε λίγο τα ματάκια του στο Internet αλλά θέλησε με λάθος τρόπο έτοιμο το φαγητό -shortcuts στη γνώση δεν υπάρχουν) και αλλού το πάμε.

Ολόσωστος...!!!  ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ήθελα να επισημάνω μερικά σημεία που διαφωνώ με τον Audiokosta.

 

Χωρίς διάθεση τριβής να επισημάνω ότι στο email σου υπάρχει μία υπόνοια αυτού που θα έλεγαν οι Αγγλοι patronising.

 

Patronising??!?  :o :o Καμία σχέση... απολύτως καμία. Και πιστεύω ότι ο συνφορουμίτης στον οποίο αναφέρεσαι είναι ένας από τους τελευταίους στο φόρουμ που θα το έκανε...

 

Βέβαια η άποψή μου είναι ότι ΕΙΝΑΙ ακριβός για αυτό που δίνει (αν και αυτό πιστέυω για την πλειονότητα των μικρών) και από την άλλη στα λεφτά του δεν τον θεωρώ τον καλύτερο.

 

Μα ίσα ίσα και στα λεφτά του (και παραπάνω)είναι έτη φωτός μπροστά. Δεν έχεις δει τι απίστευτες δυνατότητες έχει, πόσο ευέλικτος είναι, τι τεράστιο πεδίο καθαρών και βρώμικων ήχων καλύπτει, πόσο ελαφρύς και εκκωφαντικός είναι, και το κυριότερο με κορυφαία ποιότητα κατασκευής;

 

Σου λέω υπεύθυνα ότι ο επίσημος τεχνικός 3 πασίγνωστων μεγαλοεταιριών ενισχυτών (δεν θα πω ποιων) εδώ στο Βέλγιο, μόλις τον άνοιξε απλά δεν πίστευε στα μάτια του - παραδέχθηκε ότι ακόμη και από πολύ ακριβότερους ενισχυτές είναι απλησίαστος.Πού αλλού θα βρεις μπουτίκ ενισχυτή με όλα αυτά με... 900 ευρώ??!?!

 

Αλλα στο δεν ξέρω τίποτα, πείτε μου τι μ' αρέσει, θα μου επιτρέψετε να απέχω.

 

Μα κι εμείς προτάσεις κάνουμε, πού να ξέρουμε τι ήχο έχει στο μυαλό του ο άλλος ή τα γούστα του;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Το ζήτημα ήδη συζητήθηκε και λύθηκε με τον γράφοντα.

 

β) Εχω δει. Επαναλαμβάνω. Είναι πολύ καλός. Το ότι δεν πέφτω ανακούρκουδα στο άκουσμά του δεν σημαίνει τίποτα. Πιθανώτατα να είμαι εγώ κουφός. Χαίρομαι που είσαι τόσο ικανοποιημένος από έναν ενισχυτή. Δεν αμφισβήτησα την ποιότητά του. Το ελαφρύς στη λάμπα (που θέλει πολύ και καλό χαλκό) δεν είναι απαραίτητα πλεονέκτημα. Δεν είναι μπουτίκ. Δεν κάνω κόντρες που θα βρω κι αν θα βρώ. Είπα and I repeat "όπως βρίσκω και την πλειονότητα των μικρών ενισχυτών". Ας το αφήσουμε όμως εκεί.

 

γ) Και καλώς πράττετε. Λόγω της φύσεως της δουλειάς μου όταν δεν έχω συγκεκριμένα στοιχεία (τα οποία επιμένω ότι θα έπρεπε να είχαν συγκεντρωθεί από πριν) του προς λύση ζητήματος, δεν θα είμαι και ιδιαίτερα εποικοδομητικός στην λύση του. Αλλά και πάλι χρησιμοποιώ πρώτο πρόσωπο και δεν προτρέπω κανέναν να ακολουθήσει την τακτική μου.

 

ΜΦΧ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δεν θα επαιρνα εναν λαμπατο ενισχυτη σαν τον engl,koch.....oi οποιοι για μενα ειναι ενισχυτες διαμαντια και στα καθαρα τους αλλα και στα βρομικα τους για να τους κοτσαρο πανω στο καθαρο μονο καναλι μια πεταλιερα και να παιζω!

 

θες καποια βασικα εφε αγορασε τα ξεχωριστα (εκτος και αν σου αρεσουν ολα,εδω δεν μπορω να πω κατι) βαλε και ενα true bypass ωστε να τα βγαζεις και τελειως εκτος κυκλωματος ωστε να μην εχεις απωλειες σηματος και εισαι αρχηγος και πανω απο ολα παιζεις με ενα καθαρα λαμπατο ενισχυτη και στα καθαρα του και στα βρωμικα του ;)

 

στο κατω κατω αναρωτησου οταν λες τη λεξη λαμπατο τι ζητας απο αυτον?

 

και κατι τελευταιο απο οτι εχω δει καποια βιντεακια σου στο youtube και απο οσα μπορω να καταλαβω απο αυτα, οι δυο που σου προανεφερα παραπανω engl kai koch σιγουρα θα σε ενθουσιασουν και χωρις την πεταλιερα

 

σιγουρα ομως οτι και να λεμε αν δεν πας για ακροαση τιποτα δεν εχει νοημα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες τη λεξη λαμπατο τι ζητας απο αυτον?

 

υπεροχα ΚΑΘΑΡΑ (οπως ηταν δηλ. ΟΛΟΙ οι ενισχυτες μεχρι να βγουν οι δικαναλοι ενισχυτες απο τη Boogie).

 

τα βρωμικα καναλια ΟΛΩΝ των ενισχυτων που εχω παιξει ποτε δεν καταφεραν να με ενθουσιασουν σε σχεση με τον βρωμικο ηχο ενος stompbox (η στην περιπτωση της TL μιας καλα προγραμματισμενης πεταλιερας) πανω σε εναν καλο καθαρο ενισχυτη...

 

εχει βεβαια και σχεση αυτο με το ΤΙ μουσικη παιζεις... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το διευκρινησω λιγο και για μενα οταν λεω λαμπατο ενισχυτη εννοω πρωτα το καθαρο καναλι και εν συνεχεια και το βρωμικο το οποιο δεν συγρινεται σε καμια περιπτωση με τα βρωμικα καναλια τον τρανζιστορατων ενισχυτων διοτι στους λαμπατους μου ακουγονται πιο "γλυκα" και πιο "στρογγυλα"

 

οσο για τα πεταλια παραμορφωσης σιγουρα ειναι πιο "κενα" και "ξερα" σε ηχο βεβαια αναλογα και το τι παιζεις και τι σου αρεσει.παντα μιλαω συμφωνα με τα δικα μου γουστα και βεβαια δεν εχω ακουσει και καμια τεραστια γκαμα απο πεταλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε Audiokosta, έχεις έναν χειροποίητο ενισχυτή που φτιάχνεται σε μια μικρή βιοτεχνία σε ένα χωριουδάκι έξω από το Άμστερνταμ. Όλα του τα υλικά είναι κορυφαία, και μερικά από αυτά μάλιστα και... σινιέ (μετασχηματιστές, ηχείο, λάμπες, ποτενσιόμετρα). Έχει τέτοια ηχητική ποιότητα που ακόμη και το στρυφνό και καρασνομπ "Vintage Guitar" (που εννοείται ότι δεν κάνει reviews από οτιδήποτε "μαζικό" και ευρείας κυκλοφορίας) να γράφει διθυράμβους, με την παραδοχή μάλιστα ότι "the Studiotone was our favourite Koch". Aν όλα αυτά ΔΕΝ σημαίνουν ότι είναι μπουτίκ, τότε ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο σημαίνουν...

 

Από την άλλη, το καταλαβαίνω απόλυτα ότι μπορεί να μην σου αρέσει, όπως και στον οποιονδήποτε - απολύτως λογικό.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ibanezas1980 τσέκαρε τα ΠΜ σου αν θες.. ;)

 

τα τσεκαρα καλε μου φιλε..απλα δεν απαντησα..γτ δε ξερω..δε μου κανουν κλικ οι marshall....πολυ πριμα για τα γουστα μου....i guess....ισως να λεω μπαρουφες..αλλα...τι ν πω...δε ξερω οσα θα επρεπε μαλλον...

 

Να σαι καλα...παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει θεωρητικα boutique εχει καθιερωθει να ονομαζονται μονο οι HAND WIRED 100% point to point ενισχυτες (και βεβαια αυτη η πρακτικη εχει οδηγησει και στον σνομπισμο και στην ακρατη μπαρουφολογια για τους ΜΗ  HAND WIRED 100% point to point ενισχυτες  ;D).

 

Επισης ενας σοβαρος "μπουτικας" οφειλει να πωλει τον ενισχυτη του που του κοστισε 200 δολλαρια σε υλικα τουλαχιστον 10-20 φορες ΠΑΡΑΠΑΝΩ ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου