Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή κιθάρας full tube εως 1000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ frunobulax καλημέρα.

Χωρίς διάθεση τριβής να επισημάνω ότι στο email σου υπάρχει μία υπόνοια αυτού που θα έλεγαν οι Αγγλοι patronising. Ασχετα με το γεγονός ότι συμφωνώ μαζί σου στο θέμα των watt (20 καλά λαμπάτα είναι αρκετά και για πρόβα και για μικρά club αλλά και για πιο μεγάλα για πρωτογενή ανπαραγωγή και περασμένα μετά από κονσόλα) και στο γεγονός ότι ο Koch είναι καλος ενισχυτής (τον άκουσα στο Γαλάτσι). Βέβαια η άποψή μου είναι ότι ΕΙΝΑΙ ακριβός για αυτό που δίνει (αν και αυτό πιστέυω για την πλειονότητα των μικρών) και από την άλλη στα λεφτά του δεν τον θεωρώ τον καλύτερο.

Ασε που κατ΄εμέ και τα μάτια παίζουν ρόλο (διεγείρουν συναισθήματα που συνυπολογίζονται στην καλή ψυχολογία του κιθαρίστα και κατ' επέκταση στο παίξιμό του) αλλά ενίοτε και το βάρος (καλοί μαγνήτες, μετασχηματιστές, πολλά μεγάφωνα, δεσίματα καμπίνας κλπ κλπ)

Δεν θα πω ποιός (ή ποιοι) είναι ο καλύτερος για μένα γιατί όπως είπα και στην αρχή, και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου στην ηλικία του γράφοντος, θεωρώ αναγκαία προϋπόθεση οτι ο αναζητών έχει διεξάγει έρευνα τουλάχιστον για το:

α) τι μηχάνημα θέλει (γιατί λάμπα, τι την ξεχωρίζει σε αυτό που ΘΕΣ, ποιόν ήχο έχεις στο μυαλό σου). Μην ξεχνάμε ότι όσοι έχουν αυτιά έχουν ακούσει και λαμπάτες πατάτες και τρανζιστορικά διαμάντια.

β) τι μηχάνημα υπάρχει διαθέσιμο και ποιοί είναι οι έμποροι που τα χουν (το να μην γνωρίζεις αγαπητε ibanezas1980 ούτε τον Λογοθέτη, σημαίνει ότι η αρχική έρευνά σου είναι ελιππέστατη)

 

Τώρα εάν το ερώτημα μετατραπεί σε ποιό λαμπάτο μηχάνημα σας αρέσει κάτω από €1Κ, ευχαρίστως να πω τη γνώμη μου. Αλλα στο δεν ξέρω τίποτα, πείτε μου τι μ' αρέσει, θα μου επιτρέψετε να απέχω.

 

Ολα τα παραπάνω με τη μέγιστη καλή πρόθεση και ξανά, χωρίς διάθεση τριβής.

Ακριβός; για 20w Class A; με αυτή την ποιότητα κατασκευής; οκ, εγώ δεν τον θεωρώ ακριβό (το καλός ή όχι είναι υποκειμενικό, δεν το σχολιάζω, ο καθένας μας έχει διαφορετικά γούστα).

Η εμφάνιση παίζει ρόλο, φυσικά! αλλά με ποιόν τρόπο το εννοεί ο καθένας...; εμένα με τρελαίνει η εμφάνιση των μικρών ενσχυτών στα live (ειδικά στα μεγάλα!). Αν καλή εμφάνιση εννοούμε τους θηριώδεις ενισχυτές, τότε πάμε πάλι στον βαθμό υποκειμενικότητας που δεν επιτρέπει κουβέντες....

Καταλαβαίνω πως δεν σου έκατσε "ηχητικά" (ή ίσως και σαν κατασκευή), αλλά εγώ (και πολλοί άλλοι) δεν έχω ακούσει κανένα ενισχυτή σε αυτή την κατηγορία οικονομικά που να έχει αυτά που δίνει ο studiotone.... Έχω ακούσει εξίσου καλούς, αλλά είτε βρίσκονται σε άλλη (πολύ άλλη) τιμή, είτε είναι τελείως διαφορετικοί σαν ηχόχρωμα (πχ έχω παίξει με τον germino  του φίλου και μέλους afiltroi ο οποίος germino είναι απιστευτος αλλά κάνει ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά πράγματα, έχει άλλα βατ και είναι σε άααλλη κατηγορία τιμής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...προφανως ειναι ελιπεστατη....αφου ειμαι ασχετος....για αυτο κ ρωταω...by the way ο screamer ειναι τοσο δυνατος για να υποστηριξει ενα Live....σε μεγαλο χωρο?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way ο screamer ειναι τοσο δυνατος για να υποστηριξει ενα Live....σε μεγαλο χωρο?????

Αυτό ακριβώς εννοώ, δεν έχει νόημα να προτείνουμε κάτι άλλο απο γνωστές μάρκες...!!!!!!

Ναι, τα βατ του screamer είναι πάρα πολλά, σε βγάζει άνετα και στο μεγαλύτερο live (είναι 50ρης νομίζω, σκέψου πως εγώ παίζω με 20ρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προφανως ειναι ελιπεστατη....αφου ειμαι ασχετος....για αυτο κ ρωταω...by the way ο screamer ειναι τοσο δυνατος για να υποστηριξει ενα Live....σε μεγαλο χωρο?????

Αν λέγοντας μεγάλο χώρο εννοείς μεγαλύτερο ενός σταδίου ποδοσφαίρου, τότε ίσως και όχι.

Αν εννοείς μια αίθουσα 200 ατόμων, τότε είναι υπερβολικά δυνατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προφανως ειναι ελιπεστατη....αφου ειμαι ασχετος....για αυτο κ ρωταω...by the way ο screamer ειναι τοσο δυνατος για να υποστηριξει ενα Live....σε μεγαλο χωρο?????

Αν λέγοντας μεγάλο χώρο εννοείς μεγαλύτερο ενός σταδίου ποδοσφαίρου, τότε ίσως και όχι.

Αν εννοείς μια αίθουσα 200 ατόμων, τότε είναι υπερβολικά δυνατός.

Όπου ακόμα και σε ενα γήπεδο, δεν θα ακούς μόνο και κατευθείαν απο τον ενισχυτή σου, άρα ΚΑΙ εκεί σε φτάνουν άνετα τα βατ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προφανως ειναι ελιπεστατη....αφου ειμαι ασχετος....για αυτο κ ρωταω...by the way ο screamer ειναι τοσο δυνατος για να υποστηριξει ενα Live....σε μεγαλο χωρο?????

 

No offence pls...οταν λεμε μεγαλο χωρο τι εννοούμε???

 

Για μεγαλους χωρους παντως υπαρχει το P.A.

 

Tα 20watt ειναι υπεραρκετα σε οτι χωρο και να παιξεις....τα 50 watt (germino club40 που ανεφερε ο frunobulax) είναι τόσα πολλα που απλα ποτε δεν θα τα χαρεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώντας και κλείνοντας στον φίλο frunobulax, καμία αντίρρηση και μαζί σου καθότι περί ορέξεως............

 

Απλώς δεν μου ήθελα να διαφαίνεται αυτό το "σ' όποιον δεν αρέσει ο Koch δεν είναι ώριμος". Είμαι σίγουρος ότι δεν ήθελες να πεις κάτι τέτοιο αλλά κάπως έτσι φάνηκε. Τώρα από κει και πέρα, όντως, όσο πιο ώριμος ακουστικά, τεχνικά κλπ είναι ο κιθαρίστας, τόσο και πιο ώριμες οι αναζητήσεις και οι επιλογές του.

 

Τώρα βέβαια δεν θέλω να ξεκινήσω κανένα πόλεμο, αλλά και η τάξη Α, που τόσο τελευταία ακούγεται, έχει τα θεμελιώδη ζητήματά της που είναι ολόκληρο κεφάλαιο. Αλλά ναι είναι αλήθεια. Μια καλή υλοποίηση τάξης Α προϋποθέτει και καλύτερα (βλέπε ακριβώτερα) υλικά.

Αλλά από την άλλη, όπως μας έχει αποδείξει η ηλεκτρονική σε home & professional audio, ένας ευφυής σχεδιασμός σε συνδυασμό με την σωστή υλοποίησή του είναι πάντα όμορφος άσχετα με class A, AB ή ναι και D (που ακούω στο σπίτι τελευταία με λαμπάτη προενίσχυση), push-pull ή SE.

 

Και το βασικώτερο βρε παιδιά.

Εχω ακούσει μπακατέλες να κελαιδανε από όργανα χεράδων και διαμάντια να σκούζουν από χέρια κουλών.

 

Αυτά.

Με, πάντα, ΦΧ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προφανως ειναι ελιπεστατη....αφου ειμαι ασχετος....για αυτο κ ρωταω...by the way ο screamer ειναι τοσο δυνατος για να υποστηριξει ενα Live....σε μεγαλο χωρο?????

 

No offence pls...οταν λεμε μεγαλο χωρο τι εννοούμε???

 

Για μεγαλους χωρους παντως υπαρχει το P.A.

 

Tα 20watt ειναι υπεραρκετα σε οτι χωρο και να παιξεις....τα 50 watt (germino club40 που ανεφερε ο frunobulax) είναι τόσα πολλα που απλα ποτε δεν θα τα χαρεις.

 

 

 

Σωστός !!!

 

Ακόμα και στα live πολλοί παίζουν με μικρούς (Young-5e3, Clapton - '57 Twin Reverb Amp και πάει λέγοντας..)

Στον πρώτο δίσκο του Lanois (από τους κορυφαίους στον ήχο) είχα διαβάσει κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς verbatim) για πως έβγαζε τον μεγάλο ήχο που ήθελε από 5 watt........ 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώντας και κλείνοντας στον φίλο frunobulax, καμία αντίρρηση και μαζί σου καθότι περί ορέξεως............

 

Απλώς δεν μου ήθελα να διαφαίνεται αυτό το "σ' όποιον δεν αρέσει ο Koch δεν είναι ώριμος". Είμαι σίγουρος ότι δεν ήθελες να πεις κάτι τέτοιο αλλά κάπως έτσι φάνηκε. Τώρα από κει και πέρα, όντως, όσο πιο ώριμος ακουστικά, τεχνικά κλπ είναι ο κιθαρίστας, τόσο και πιο ώριμες οι αναζητήσεις και οι επιλογές του.

 

Τώρα βέβαια δεν θέλω να ξεκινήσω κανένα πόλεμο, αλλά και η τάξη Α, που τόσο τελευταία ακούγεται, έχει τα θεμελιώδη ζητήματά της που είναι ολόκληρο κεφάλαιο. Αλλά ναι είναι αλήθεια. Μια καλή υλοποίηση τάξης Α προϋποθέτει και καλύτερα (βλέπε ακριβώτερα) υλικά.

Αλλά από την άλλη, όπως μας έχει αποδείξει η ηλεκτρονική σε home & professional audio, ένας ευφυής σχεδιασμός σε συνδυασμό με την σωστή υλοποίησή του είναι πάντα όμορφος άσχετα με class A, AB ή ναι και D (που ακούω στο σπίτι τελευταία με λαμπάτη προενίσχυση), push-pull ή SE.

 

Και το βασικώτερο βρε παιδιά.

Εχω ακούσει μπακατέλες να κελαιδανε από όργανα χεράδων και διαμάντια να σκούζουν από χέρια κουλών.

 

Αυτά.

Με, πάντα, ΦΧ

Φίλε audiokostas δεν διαφωνούμε ριζικά σε κάτι  :D

φυσικά και δεν εννοούσα πως "σ' όποιον δεν αρέσει ο Koch δεν είναι ώριμος". Απλα έγραψα πως ο koch (κατ'εμέ) είναι πιο "ψαγμένος" ενισχυτής και λιγότερο γνωστός (εκτός αυτού του φόρουμ, πουθενά και κανένας στην ελλάδα δεν έχει αναγνωρίσει τον koch - όλοι με ρωτάνε τι είναι τούτο!). Κατά συνέπεια, όσο και να λέμε για τον koch, κάποιος νέος στον χώρο θα κοιτάξει άλλα πράγματα και ΔΕΝ θα τον αγοράσει.... εσύ φίλε audiokostas δεν θα τον αγόραζες, όχι όμως για λόγους που έχουν να κάνουν με την εμφάνιση (μικρός στο μάτι), ή με την "ανωνυμία" του και φυσικά όταν γράψεις κάτι στο φόρουμ για έναν ενισχυτή θα δώσω μεγάλη σημασία στο τι γράφεις (απο τα γραφόμενά σου και απο την ίδια την κατασκευή που εχεις κάνει σε δικό σου μηχάνημα είναι προφανής η εμπειρία σου).

Απλά λέω λοιπόν πως υπάρχουν μέλη που δεν πρόκειται ποτέ να ψηθούν για το πόσο καλός είναι ο οποιοσδήποτε koch γιατί αργούν πολύ ακόμα να ξεπεράσουν τα σύνδρομα (απο τα οποία όλοι περάσαμε) που λένε: πολλά βατ, μεγάλα άσπρα καλλιγραφικά γράμματα στο logo, πολλά μεγάφωνα...!

Καμία τριβή, αντιθέτως ουσιαστική συζήτηση χωρίς να την πέφτει κανένας σε κανεναν, πράγμα σπάνιο τον τελευταίο καιρό!!!

 

+16781723 στον afiltroi, τα βατ μπορεί να μην σε αφήνουν να χαρείς τον ενισχυτή....!!!! σε ολόκληρο το live που έπαιξα με τον germino του με έτρωγε το χέρι μου να τον ανοίξω πέρα απο το 1, γιατί ήξερα πόσο θεικά θα ακουστεί μόλις ανοίξει λίιιγο παραπάνω........!!!!!!!!!! Μεγάλη εμπειρία και ενισχυτάρα ο germino!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το βασικώτερο βρε παιδιά.

Εχω ακούσει μπακατέλες να κελαιδανε από όργανα χεράδων και διαμάντια να σκούζουν από χέρια κουλών.

 

ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ! :)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου