Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή κιθάρας full tube εως 1000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το βασικώτερο βρε παιδιά.

Εχω ακούσει μπακατέλες να κελαιδανε από όργανα χεράδων και διαμάντια να σκούζουν από χέρια κουλών.

 

ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ! :)

 

ήθελα να το σχολιάσω και το ξέχασα....!!! δεν έχω ακούσει καλό παίχτη με κακό ήχο ποτέ!!! με ότι μηχάνημα και με ότι όργανο να έπαιζε........!!! το παίξιμο κάνει το 90% του ήχου και τα μηχανήματα το 10% (υπερβολικό ίσως, αλλά για να τονίσω την σημασία  :D :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

+16781723 στον afiltroi, τα βατ μπορεί να μην σε αφήνουν να χαρείς τον ενισχυτή....!!!! σε ολόκληρο το live που έπαιξα με τον germino του με έτρωγε το χέρι μου να τον ανοίξω πέρα απο το 1, γιατί ήξερα πόσο θεικά θα ακουστεί μόλις ανοίξει λίιιγο παραπάνω........!!!!!!!!!! Μεγάλη εμπειρία και ενισχυτάρα ο germino!!!

 

Και σκεψου οτι ο Germino εφτιαξε τον συγκεκριμενο ενισχυτη για αυτους που παιζουν σε μικρα clubs  :o :D

 

Και το βασικώτερο βρε παιδιά.

Εχω ακούσει μπακατέλες να κελαιδανε από όργανα χεράδων και διαμάντια να σκούζουν από χέρια κουλών.

 

ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ! :)

 

ήθελα να το σχολιάσω και το ξέχασα....!!! δεν έχω ακούσει καλό παίχτη με κακό ήχο ποτέ!!! με ότι μηχάνημα και με ότι όργανο να έπαιζε........!!! το παίξιμο κάνει το 90% του ήχου και τα μηχανήματα το 10% (υπερβολικό ίσως, αλλά για να τονίσω την σημασία  :D :D )

 

+100000000000000000000000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ακούσει αλλά φαίνεται ΠΟΛΥ όμορφος ενισχυτής.

ΚΑι επιτέλους αρχίζουμε και βλέπουμε και την EL34 (που είναι καταπληκτική λάμπα) σε όλο και περισσότερους ενισχυτές. Αν υπήρχε και ένα διακοπτάκι να επιλέγεις μεταξύ πεντόδου και ψευτοτριόδου (πράγμα που δέχεται πολύ ευχάριστα η EL) θα ήταν καταπληκτικό. Θα έριχνε τα βατ στα μισά και θα είχε πρόσθετη καθαρότητα.

Παρεπιπτόντως EL34 φοράει και ο Hiwatt (άλλη μια θρυλική μάρκα που αγνοούν στην Ελλάδα) Higain που πηρε με την παραίνεσή μου ένας φίλος και είναι πάρα πολύ καλός (για το είδος μας) στα λεφτά του (€750 στο demo, Ελλάδα). Λάμπα δεν έχει στα ρεύματα όπως ο Germino αλλά, ε μην τα θέλουμε όλα δικά μας.

 

Πάντως αν ξανάφτιαχνα (που τρώγομαι πάρα πολύ άσχημα) θα πήγαινα για 3 βατ, SE, class A.

Για σπίτι είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ......

 

Να δούμε πότε θα δουλέψω που με βάλατε στη πρίζα. Χαλάλι σας

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τα παραπανω με ολους σας και βεβαια παραθετω την κλασσικη πλεον φωτο που τραβηξα στο live της Shakira στο ΟΑΚΑ  στην οποια βλεπουμε με τι παιζει ο ενας απο τους δυο κιθαριστες της...

 

61917033ad8d6946921ed0b63f86ca2b5beb23f715d81fc5d54a710f.jpg

 

 

επισης δια του λογου το αληθες να ξανατονισω οτι ο KOCH (οπως και ο VOX AC30) ΔEN ειναι ενισχυτης ταξης Α' αλλα απλα ενας ακομα σε ταξη Α/Β ενισχυτης "μπαϊασαρισμενος" ΚΟΝΤΑ σε τιμες ταξης Α, ενισχυτης σε καθαρη ταξη Α παντως δεν ειναι.

 

 

Πάντως αν ξανάφτιαχνα (που τρώγομαι πάρα πολύ άσχημα) θα πήγαινα για 3 βατ, SE, class A.

Για σπίτι είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ......

 

παρτον ετοιμο με 88 ευρω για να κανεις και καμμια δουλεια... ;D

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης δια του λογου το αληθες να ξανατονισω οτι ο KOCH (οπως και ο VOX AC30) ΔEN ειναι ενισχυτης ταξης Α' αλλα απλα ενας ακομα σε ταξη Α/Β ενισχυτης "μπαϊασαρισμενος" ΚΟΝΤΑ σε τιμες ταξης Α,καθαρος ενισχυτης σε ταξη Α παντως δεν ειναι.

 

 

εγώ δεν μπορώ να το ξέρω, είναι ζήτημα που μόνος ένας τεχνικός το βλέπει και δεν αποτελεί κριτήριο αγοράς η τάξη του ενισχυτή.... όμως κάποιος εδώ (ο electritabs νομίζω?) με δικές του μετρήσεις τον έβγαλε καθαρά τάξη Α (όχι ότι σημαίνει κάτι για εμένα αυτό, πέρα απο αυτο που είπε και ο audiokostas, ίσως καλύτερα υλικά κατασκευής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ,ο electrictabs κατεληξε και αυτος στο συμπερασμα που κατεληξα και εγω οτι δηλ.ειναι πολυ ΚΟΝΤΑ σε πραγματικη ταξη Α (close but no cigar που λενε και οι ξενοι) αλλωστε αν ΗΤΑΝ 100% ταξη Α δεν θα αρεσε σε ΕΜΕΝΑ οποτε σιγουρα δεν ειναι... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ,ο electrictabs κατεληξε και αυτος στο συμπερασμα που κατεληξα και εγω οτι δηλ.ειναι πολυ ΚΟΝΤΑ σε πραγματικη ταξη Α (close but no cigar που λενε και οι ξενοι) αλλωστε αν ΗΤΑΝ 100% ταξη Α δεν θα αρεσε σε ΕΜΕΝΑ οποτε σιγουρα δεν ειναι... ;D ;D

πάω πάσο, δεν γνωριζω (και ξαναλέω πως δεν σημαίνει τίποτα για εμένα η τάξη του ενισχυτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε και ένα διακοπτάκι να επιλέγεις μεταξύ πεντόδου και ψευτοτριόδου (πράγμα που δέχεται πολύ ευχάριστα η EL) θα ήταν καταπληκτικό. Θα έριχνε τα βατ στα μισά και θα είχε πρόσθετη καθαρότητα.

Οπως συμβαινει εδω...http://www.dividedby13.com/ldw1739.html

 

ΚΑι επιτέλους αρχίζουμε και βλέπουμε και την EL34 (που είναι καταπληκτική λάμπα) σε όλο και περισσότερους ενισχυτές.

Αναφορικα με τις EL34 (και sorry gia to off topic) να πω ότι ο germino δεν εχει καμια σχεση με τον ηχο ΕL34 τον οποιο ΔΥΣΤΥΧΩΣ μας εχει μαθει η Μarshall τα τελευταια 20 χρονια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε και ένα διακοπτάκι να επιλέγεις μεταξύ πεντόδου και ψευτοτριόδου (πράγμα που δέχεται πολύ ευχάριστα η EL) θα ήταν καταπληκτικό. Θα έριχνε τα βατ στα μισά και θα είχε πρόσθετη καθαρότητα.

Οπως συμβαινει εδω...http://www.dividedby13.com/ldw1739.html

 

Αναφορικα με τις EL34 (και sorry gia to off topic) να πω ότι ο germino δεν εχει καμια σχεση με τον ηχο ΕL34 τον οποιο ΔΥΣΤΥΧΩΣ μας εχει μαθει η Μarshall τα τελευταια 20 χρονια... 

 

'Αλλη ενισχυτάρα αυτή... και τσάμπα να τον έδιναν, άντε να πείσεις τώρα κάποιον νέο παίχτη να τον πάρει. Αυτό που γίνεται σε αυτά τα ποστ δηλαδή, προτείνουμε κάποια καλά μηχανήματα και έρχεται μετά το reply "καλός είναι ο peavey valveking"?

Όσο για την EL34 όπως ακούγεται απο τον germino, έχει τον ήχο που θα ΕΠΡΕΠΕ να έχει ο marshall  :D :D αλλά πλέον δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε και ένα διακοπτάκι να επιλέγεις μεταξύ πεντόδου και ψευτοτριόδου (πράγμα που δέχεται πολύ ευχάριστα η EL) θα ήταν καταπληκτικό. Θα έριχνε τα βατ στα μισά και θα είχε πρόσθετη καθαρότητα.

Οπως συμβαινει εδω...http://www.dividedby13.com/ldw1739.html

 

ΚΑι επιτέλους αρχίζουμε και βλέπουμε και την EL34 (που είναι καταπληκτική λάμπα) σε όλο και περισσότερους ενισχυτές.

Αναφορικα με τις EL34 (και sorry gia to off topic) να πω ότι ο germino δεν εχει καμια σχεση με τον ηχο ΕL34 τον οποιο ΔΥΣΤΥΧΩΣ μας εχει μαθει η Μarshall τα τελευταια 20 χρονια... 

 

Βρε με κολάσατε πρωί - πρωί. Που τα βρίσκετε αυτά τα διαμάντια ;  :o

 

Για να μην αρχίσουν τώρα οι πέτρες θα το θέσω μαλακά. Και εγώ πιστεύω (και χαίρομαι που δεν είμαι μόνος) ότι ο τονικός χαρακτήρας των EL34 δεν αναπτύχθηκε κατά το προσωπικό δοκούν από τις υλοποιήσεις της Marshall.

 

Και το σταματώ εδώ γιατί άλλο ρώτησε το παιδί (το οποίο επιμένω και για αυτό τον κακίζω λίγο, δεν έφαγε λίγο τα ματάκια του στο Internet αλλά θέλησε με λάθος τρόπο έτοιμο το φαγητό -shortcuts στη γνώση δεν υπάρχουν) και αλλού το πάμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου