Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνα και δράκοι


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού λοιπόν έχω την προσοχή σας...

 

Ψάχνω που λέτε μικρόφωνο για φωνητικά, το οποίο θα χρησιμοποιείται καθαρά και μόνο σπίτι και αποκλειστικά για φωνητικά. Το θέμα μου, μετά από ανελέητο ψαχτήρι, είναι φυσικά η τελική επιλογή. Μιλάμε για budget πράγματα γενικώς και έχω ψιλοκαταλήξει στις επιλογές μου, οπότε δεν ζητάω προτάσεις ακριβώς. Αντιθέτως ζητάω απόψεις περί dynamic-condenser, large diaphragm ή το κλασσικό beta-τζίδικο στυλάκι κτλ.

 

Όπως επίσης και το κατά πόσον είναι απαραίτητος κάποιος προενισχυτής ή το ταπεινό USB interface θα την παλέψει και χωρίς. Phantom πάντως έχομεν!

 

Έχω διαβάσει πράμα υπέρ και κατά για το καθένα αλλά θα'θελα και τις δικές σας απόψεις επί του θέματος.

 

Θένκιου προκαταβολικά.

 

Υ.Γ. σχωράτε την άγνοια, παρ'ότι τραγουδούσα σε μπάντες, κατά βάση εγώ έγχορδος ήμανε, θα καταλήξω όμως σε λίγο να παίζω και ντραμς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για recording κατάλαβα, εκτός αν εννοείς ότι θα δίνεις live στο σπίτι  ;D

Αν κατάλαβα καλα:

https://www.thomann.de/gr/the_tbone_sc400_grossmembranmikro.htm?ref=search_rslt_t+bone_156266_8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι από επιλογές εκεί ακριβώς  είμαι, αλλά είπαμε, λόγω home recording και όχι στουδιακής κατάστασης στο χόουμ, λέω μπας και γλιτώσω εν τέλει θόρυβο με δυναμικό μπετατζή αντ'αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι από επιλογές εκεί ακριβώς  είμαι, αλλά είπαμε, λόγω home recording και όχι στουδιακής κατάστασης στο χόουμ, λέω μπας και γλιτώσω εν τέλει θόρυβο με δυναμικό μπετατζή αντ'αυτού.

 

Πιο κάτω από 61 euro.....ίσως το  https://www.studiospares.com/Microphones/Mics-Condenser/Behringer-C-1-Condenser-Mic_381170.htm

 

Αν μιλάμε για ηχογράφηση...πυκνωτικό καλλίτερα.( large-diaphragm)

 

Τα έχω δοκιμάσει και τα 2 , μια χαρά ειναι.

 

Και με δυναμικό θα γράψεις,δεν τίθεται θέμα,  αλλά νομίζω....πυκνωτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα σου πρότεινα το Samson C01 που είναι αρκετά οικονομικό. Όταν έψαχνα κι εγώ κάτι αντίστοιχο εκεί είχα καταλήξει. Ηχογραφεί με αξιοπρέπεια  για το home studio ;) .

Δεν το πήρα τελικά, διότι βολεύτηκα με άλλο μικρόφωνο, παρόλα αυτά στο προτείνω.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή το ταπεινό USB interface
 

 

αν εχει προενισχυτη δικο του  ναι μια χαρα θα εισαι,αν ΔΕΝ εχει θα χρειαστεις προενισχυτη.

 

εγω σου προτεινω ΔΥΝΑΜΙΚΟ

 

https://www.thomann.de/gr/akg_d5.htm

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και η γιαγιά, χέστα τα μικρόφωνα, τους δράκους στην κουζίνα τους είδες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην αρχή όταν είδα τον τίτλο, νόμιζα ότι είσαι καθηγητής, έχεις καμιά δεκαριά μικρόφωνα, αλλά ψάχνεις κάποιο που να κολακεύει την συγκεκριμένη χροιά της φωνής σου. ;D

 

Ρε τι μου θύμισες! 8)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην αρχή όταν είδα τον τίτλο, νόμιζα ότι είσαι καθηγητής, έχεις καμιά δεκαριά μικρόφωνα, αλλά ψάχνεις κάποιο που να κολακεύει την συγκεκριμένη χροιά της φωνής σου. ;D

 

Ρε τι μου θύμισες! 8)

Τον Παράγκα....; ::) :-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου