Προς το περιεχόμενο

Nεο ταμπούρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας γνωστός μου μου δίνει το ταμπούρο της imperialstar http://www.thomann.de/gr/tama_14x65_imperialstar_snare_2.htm για 40 ευρώ (το είχε πάρει σαν 2ο για την ELX του αλλά του έκατσε και πήρε του jordison το signature οπότε αυτό έμεινε στην απέξω)

 

Το ερώτημα είναι ένα: Αξίζει να το πάρω και να το βάλω στη stagg μου?  ;D

 

Δηλαδή θα δώ διαφορά?? Βασικά θέλω να κοπεί σχεδόν τελείως το ενοχλητικό buzz (το οποίο με evans genery dry & hazy 200 και καλό κούρδισμα έχει ελαχιστοποιηθεί) και να βγάζω έναν αξιοπρεπή ήχο.

 

Επιπλέον θα μπορώ να του βάλω τα evans ή από τη στιγμή που είναι μια χαρά στο stagg (και θα το χρησιμοποιώ σαν 2ο, μονίμως "ανοιχτο") δεν αξίζει να το ξεκουρδίσω?? Και αν το πάρω τι δέρματα να του χώσω?? Πάλι ο ίδιος συνδυασμός?? (evans genery dry-hazy 200)

 

Πολλές απορίες έχω  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, τα Stagg τα εχω και εγω.

Επειδη λοιπον ο χωρος που παιζω δεν ενδεικνυται για προβες κλπ (ειναι μονο για προσωπικη μου χρηση, εξασκηση) θα παρω οπωσδηποτε ενα Snare Drum για να το κουβαλαω μαζι μου σε καποιο Live η ακομα και σε προβα.

 

Τωρα, πιστευω πως κανοντας αυτη την κινηση απο μερους σου μονο να κερδισεις γινεται μιας και θεωρω την τιμη πολυ καλη.

Επισης εχε στο μυαλο σου πως το ενοχλητικο "buzz" της σουρντινας δεν θα κοπει τελειως ποτε! (η τουλαχιστον σχεδον ποτε)

Με το συγκεκριμενο ταμπουρο ομως και καπως καλο κουρδισμα πιστευω θα το κοψεις αρκετα.

Αυτα απο μενα.

 

[Off Topic: Δεν μπορω να γραψω με τονους!!]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Είμαι κάτοχος ενός imperialstar set και έχω το ίδιο σχεδόν ταμπούρο(εμένα είναι 14x5,5).

Είμαι πολύ ικανοποιημένος απ'τον ήχο του, ειδικά για την κατηγορία του.

Επιπλέον εμένα το buzz(όχι το υπερβολικό)μου αρέσει πολύ, αλλά με μερικές ρυθμίσεις

ακόμα και με τα δέρματα της tama μπορείς να το μειώσεις...

Εγώ για τόσα χρήματα θα το αγόραζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το αγόρασα σήμερα, μου το κούρδισε ο καθηγητής μου και είμαι υπέρ-ευχαρηστημένος!! Πήρα και μία βάση και έβαλα και το παλιό το stagg για 2ο και η διαφορά είναι χαώδης! Έτσι άφησα ανοιχτό το stagg! Πιστεύω ότι τα δέρματα αν και έχουν παιχτεί λίγο θα με κρατήσουν κανα 6μηνο ακόμα.... Mετά emperor coated??

 

Α και εμένα 14χ5.5 είναι τελικά όχι 14χ6.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου