Προς το περιεχόμενο

Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις κατέβασα και διάβασα τους "όρους συμμετοχής" για το διαγωνισμό θεσσαλονίκης (μόνο 17 σελίδες!)

 

Τι να πρωτοκράξω; Τι γραφειοκρατία είναι αυτή; Ποιος ελληνάρας το σκέφτηκε όλο αυτό;; Έχουνε καταλάβει ότι εγώ ή ο οποιοσδήποτε εργάζεται από το πρωί έως το βράδυ και ΔΕΝ έχει 7+ ελεύθερες μέρες για να τρέχει από κάθε δημόσια υπηρεσία;;;

 

Σημεία που ΔΕΝ μου άρεσαν:

 

1. ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ "ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ"

2. 50 ΕΥΡΩ ΑΝΩΝΥΜΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

3. ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ

4. ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΦΑΚΕΛΩΝ, ΦΑΚΕΛΑΚΙΩΝ, ΦΩΤΟΤΥΠΙΩΝ, ΣΦΡΑΓΙΣΜΑΤΩΝ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ    ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ!

 

:-X :-X :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά γίνονται για να διασφαλίσουν την ανωνυμία του καλλιτέχνη κατά την κρίση του.

 

Επειδή κάθε φορά που παίζεται το τραγούδι σου πρέπει μα πληρώνεσαι και μάλιστα να δίνεις την άδειά σου για να παιχτεί, σου ζητάνε τα πνευματικά δικαιώματα ώστε να μπορούν να προβάλουν όποτε θέλουν το φεστιβαλ και για όποιους σκοπούς θέλουν χωρίς να εξαρτώνται από εσένα! Αυτό είναι κυρίως λειτουργικό θέμα και δε σε αφορά άμεσα, αφού εάν το τραγούδι σου δισκογραφηθεί έχεις κανονικά τα διακιώματά σου.

 

Τέλος τα 50 ευρώ, όντως χτυπάνε άσχημα, αλλά παρόλα αυτά σκέφτομαι να δηλώσω συμμετοχή φέτος, για να πω τουλάχιστον ότι το έκανα και αυτό...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο σύστημα με τα φακελάκια, παραφακελάκια, κλπ. προσομοιάζει σε κατάσταση διαγωνισμού για δημόσια έργα, τα οποία βέβαια συνήθως καταλήγουν στους ημέτερους ή σε αυτόν που έδωσε την μεγαλύτερη μίζα. Οι τυπικότητες μας μαράνανε.

 

Είναι άλλη μία ένδειξη, για το πως η ΕΡΤ είναι διαποτισμένη με τα ήθη του δημοσίου  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει ποτυ ακόμη δεν κατάλαβα που βρίσκεται το κάκο;

Στο ότι σου ζητάνε 50€, όπως και σε κάθε μεγάλο διαγωνισμό εκτός Ελλάδος;

Στο ότι σου λέει ότι δεν έχεις τα πν. δικαιώματα, ώστε να το εκμεταλλευτούν σίχως πρόβλημμα με dvdθια cdια, εκπομπές και άλλα τέτοια, δίχως επιπλοκές, όπως συμβαίνει και αλλού;

Στην φωτοτυπία ταυτότητας (που είναι το κακό εδώ; );

 

Μπας και ορισμένες φορές παραγινόμαστε επιφυλακτικοί και λέμε διάφορα;

 

12αχ7 είσαι σίγουρος ότι αυτό φταίει, ή απλά έκραξες για να κράξεις; Γιατί εγώ ξέρω ότι σε τέτοιους διαγωνισμούς αν θέλουν να σε προοθήσουν εις βάρους άλλων, δεν θα σε κοιτάξουν με το φακελάκι, αλλά με τις συστάσεις  :)

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12αχ7 είσαι σίγουρος ότι αυτό φταίει, ή απλά έκραξες για να κράξεις; Γιατί εγώ ξέρω ότι σε τέτοιους διαγωνισμούς αν θέλουν να σε προοθήσουν εις βάρους άλλων, δεν θα σε κοιτάξουν με το φακελάκι, αλλά με τις συστάσεις :)

 

 

Ακριβώς αυτό λέω κι'εγώ. Επομένως όλη αυτή η ιστορία με τα φακελάκια περιττεύει  ;)

 

Και δεν τους έκραξα (ακόμα). Σχολιάζω απλά, πως επειδή γενικότερα στην Ελλάδα βασιλεύει η διαπλοκή, έχουν επινοηθεί χιλιάδες περίπλοκες διαδικασίες στις συναλλαγες με το δημόσιο, δήθεν μου για να γίνονται όλα νομότυπα, ενώ ουσιαστικά το μόνο που επιτυγχάνεται είναι τα πάντα να γίνονται πιο περίπλοκα. Και παρατηρώ ότι και η ΕΡΤ εφαρμόζει παρόμοιες πατέντες για έναν απλό διαγωνισμό τραγουδιού, λες και υποβάλλεις χαρτιά στο ΑΣΕΠ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όποιος θέλει να υπονομέψει το κάνει. Πχ. ένα κενό προκύπτει όσο αφορά το χρώμα του φακέλου και τη μάρκα του...  ;D

 

Προσωπικά κράζω για την γραφειοκρατία. Αν θέλω να πάρω μέρος τι ακριβώς πρέπει να γίνει; Να πάρω 4ήμερη άδεια από τη δουλειά μου, τι μία να στηθώ στη τράπεζα, την άλλη στην αστυνομία για επικύρωση, τη παράλληλη να ετοιμάζω φωτοτυπίες - φακέλους - φακελάκια την επομένη στα ΕΛΤΑ;;

 

Γιατί θα πρέπει κάποιος να βρίσκεται πίσω από μια ουρά για το πιο απλό πράγμα του κόσμου;

 

Πως θα ήθελα να είναι; Μέσω διαδικτύου!

 

Απλά πράγματα, στέλνεις το mp3 με τα στοιχεία σου και τέλος.

 

Για άλλα και άλλα ξέρουμε να χρησιμοποιούμε το δίκτυο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου