Προς το περιεχόμενο

In-Ear Monitoring για Tonelab SE - Live χρηση. (αμεση αγορα-προτασεις)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο τιτλος τα λεει ολα αγαπητοι συμφορουμιτες.

το αναλυω λιγο και παραθετω τα 3 υποψηφια προιοντα προς αγορα.πρεπει να παραγγειλω το αργοτερο μεχρι την τριτη το πρωι για να μου ερθουν μεχρι την παρασκευη που δουλευω.

θα με βοηθουσαν πολυ οι γνωμες σας (και οι εμπειριες απο τυχον χρηστες).

 

μεχρι τωρα στην ορχηστρα , εχουν ολοι ακουστικα εκτος απο τον μπασσιστα ο οποιος παιζει "καρφι" στην κονσολα με επιστροφη στο mackie srm450.(AN EINAI ΔΥΝΑΤΟΝ!)

 

το σεταπ που εχω σκεφτει λοιπον , ειναι η Tonelab SE "καρφι" σε μια behringer που εχω για "ψιλοκαταστασεις"

http://www.behringer.com/UB1002FX/index.cfm?lang=ENG

και απο τα main out στην κονσολα του μαγαζιου , ενω απο τα phones , σε καποιο απο τα 3 παρακατω ακουστικα.

 

http://www.akg.com/personal/cproducts/powerslave,id,964,pcategory,5,nodeid,11,_language,EN.html

 

http://www.akg.com/site/products/powerslave,id,1065,pid,1065,nodeid,2,_language,EN.html

 

http://www.shure.com/ProAudio/Products/PersonalMonitorSystems/us_pro_SCL2_content

 

βεβαια τωρα θα μου πειτε πως θα ακουω τους υπολοιπους της ορχηστρας.στο 1ο προγραμμα που δεν παιζουν τα μπουζουκια θα εχω μονο το ενα στο αυτι , ενω στο λαικο και τα 2 μαζι επιτηδες για 2 λογους

 

α. δεν θα ακουω τιποτα απο μπουζουκια  ;D ;D

β. θα μελεταω οτι θελω ολο το βραδυ κλεινοντας την "παροχη" μου στον κονσολιερη.(ενιοτε θα χω καρφωμενο και κανα mp3 με backing tracks)  ;D ;D ;D ;D

 

για το αν θα δουλεψει αυτο το "συστηματακι" , το χω τεσταρει (χθες βραδυ) με τα shure scl-5 τα οποια εχουν παρει οι υπολοιποι μουσικοι.ομως αυτα ξεφευγουν πολυ σε τιμη , πραγμα που δεν προκειται να κανω , και αυτα που εχω βρει παιζουν στο budget 60 - 95 euros.

 

ποια προτεινετε λοιπον κυριοι συναδελφοι μουσικοι?? ;) ;)

 

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδη εχω δουλεψει αρκετα με in ear monitor, δεν θεωρω και πολυ καλη ιδεα να φορας μονο το ενα. ειναι πολυ κουραστικο και πρεπει να ανεβασεις πολυ την ενταση, που δεν θα ειναι και οτι καλυτερο. αφου εχεις κονσολα, παρε μια μιξη των αλλων απο την κονσολα του μαγαζιου και μιξαρε την οπως θελεις.

 

αυτο που ειχα κανει εγω καποτε ηταν: στα ακουστικα μου μονο η κιθαρα μου, σε χαμηλη ενταση, και ακουγα ολους τους αλλους απο εξω. αν βεβαια εχεις πολυ καλα in ear απομονωνουν σχεδον εντελως τους εξω ηχους, οποτε χρειαζεσαι την μιξη. το πιο σημαντικο θεωρω να προσεχεις τις εντασεις σου, γιατι με in ear ειναι πολυ ευκολο να γινει η ζημια σε βαθος χρονου..

 

.. και αν ανεβεις λιγο στο budget, κανεις in ear με καλουπι για το αυτι, που ειναι οτι καλυτερο απο αποψη λειτουργικοτητας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς που έλεγα.

Δουλεύοντας με ένα ακούστικο το πρόβλημα δεν θα είναι σε βάθος χρόνου αλλά μετα από κανένα 40 λεπτο θα έχεις τρομερή ενόχληση στο αυτί(συγκεκριμένα όταν έκανα κάτι τέτοιο συνεχόμενα για κάποιες μέρες σε πρόβα,τελείως ηλίθιο σαν ιδέα δεν ξέρω πως μου καρφώθηκε,και μετά είχαμε βγει σε ένα club σε κάποια φάση άρχισε να κάνει παράσιτα και μικροφωνισμούς το ένα μου αυτή,βγήκα τρέχοντας έξω και μετά από λίγο πέρασε,δεν έχω ξαναχεστεί τόσο πολύ,πίστευα πως δεν θα ξαναακούσω!!! :o :o :P) ή και τα δύο χαμηλά λοιπόν και ότι ακούς από έξω ή πολύ καλύτερα με τον τρόπο τον οποίο προτείνει ο Alter.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυράκο πάρε μια μικρή φτηνή κονσολίτσα και έχε την δίπλα σου. Πάρε το main mix και ρίξτο σε ένα stereo track, και σε ένα μόνο κανάλι ρίξε την κιθάρα σου. Πάρε απο το headphones out για τα in Ear σου, και ρύθμισε στα ακουστικά σου το balance και τις εντάσεις κατα βούληση. Οταν ...βαρεθείς τους άλλους απλά κλείσε το κανάλι τους και άκου μόνο εσένα  ;D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κυριοι.

απ οτι καταλαβαινω το μεγαλο "μειον" ειναι το οτι ισως υπαρχει προβλημα ακοης μακροπροθεσμα. το ξερω αυτο.

(παντως το ευτυχημα ειναι οτι προσφατα εκανα ακοογραφημα και ακουω ολες τις συχνοτητες κανονικα.no problem for now)

 

ο τροπος που σκεφτομουν , και χαιρομαι που συμφωνουν οι αποψεις , ειναι να φοραω και τα 2 και να παιζω σε χαμηλη ενταση ωστε να ακουω τους αλλους "εξωτερικα".ετσι το κανουν αλλωστε και οι 2 πληκτραδες.

 

η κονσολιτσα που εχω δουλευει μια χαρα για την δουλεια που την χρειαζομαι , οπως διαπιστωσα και χθες το βραδυ.

αρα τωρα μενει να επιλεξω καποια απο τις 3 επιλογες μου για ακουστικα.

 

σκεφτομουν λοιπον για τα akg , επειδη νομιζω πως ειναι καλυτερα να παρω τα κορυφαια - υποτιθεται- μιας εταιρειας παρα τα shure , που ειναι το entry μοντελο της.να "παω" λοιπον για τα AKG??

 

(και απο που στην αθηνα? ποιος τα εχει?στειλτε π.μ. αν ξερετε απο που να τα παραγγειλω.θελω να τα εχω την παρασκευη.)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παρηγγειλα σημερα τα akg k324p και ειδωμεν. δεν νομιζω να μην ειναι πολυ καλα για την δουλεια που τα θελω.

με το που τα δοκιμαζω σας ενημερωνω.εν τω μεταξυ οποιες σκεψεις-εμπειριες-κλπ εχετε , παντα καλοδεχουμενες. ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παρηγγειλα σημερα τα akg k324p και ειδωμεν. δεν νομιζω να μην ειναι πολυ καλα για την δουλεια που τα θελω.

με το που τα δοκιμαζω σας ενημερωνω.εν τω μεταξυ οποιες σκεψεις-εμπειριες-κλπ εχετε , παντα καλοδεχουμενες. ;)

 

Φίλε μου, μόλις τα πάρεις θα με ενδιέφερε πολύ η άποψή σου για αυτά καθώς

έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Τόσο στον ήχο αλλά και στο αν στέκονται

άνετα στο αυτί  :)

 

Έχω αρχίσει και εγώ να ψάχνομαι στο in-ear monitoring μετά

από πολλά προβληματικά χρόνια κακών μόνιτορινγκ ηχείων,

άσχετων ηχοληπτάδων κτλ..και κοιτάω ό,τι πιο ξεκούραστο

και φυσικά ποιοτικό.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου