Προς το περιεχόμενο

Slash, Marshall Silver Jubilees και JCM800s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@ffmakis: Mετασχηματιστή έπρεπε να αλλάξεις. Να βάλεις επάνω έναν Mercury Magnetics (νομίζω βγάζει ειδικά γι αυτό το μοντέλο εκδόσεις με περισσότερο headroom ή περισσότερο γκάζι ανάλογα με τα γούστα). Βέβαια κοστίζει, αλλά έχω ξαναγράψει ότι τα Reissues με τα κινέζικα parts δεν προσφέρονται για πιστή αναπαραγωγή του ήχου των παλιών Marshall. Aλλο πράγμα οι Drake (made in U.K μετασχηματιστές), πως να το κάνουμε...

Αυτό να το κάνει ο επόμενος ιδιοκτήτης  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά υπάρχει μια τάση δαιμονοποίησης των Silver Jubilees επειδή ένα τμήμα του preamp τους είναι solid state και όχι λαμπάτο, όπως επίσης και μια δαιμονοποίηση όλων των καινούργιων Marshall. Yπενθυμίζω ότι τα LEDs που υπάρχουν εκεί δίνουν ένα τμήμα του ψσλιδισμού αλλά σε συνεργασία με το gain προερχόμενο από τις προενισχύτριες λυχνίες. Σε ένα πεταλάκι distortion το gain προέρχεται από τρανζίστορς - σημαντική διαφορά... κάτι που συμβαίνει και σε πολλά λαμπάτα πετάλια, επίσης.

 

Δεν συμφωνώ προσωπικά με καμία από αυτές τις δυο τάσεις. Αν και το θρεντ είναι για τους JCM800 και τους Sulver Jubilees, ας πω πάντως ότι θα προτιμούσα άλλη μάρκα σήμερα & ούτε εγώ θα έπαιρνα κάποιον καινούργιο Marshall, παρά μόνο δυο, τον 1974X και τον 1959HW.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχει μια τάση δαιμονοποίησης των Silver Jubilees επειδή ένα τμήμα του preamp τους είναι solid state και όχι λαμπάτο, όπως επίσης και μια δαιμονοποίηση όλων των καινούργιων Marshall. Yπενθυμίζω ότι τα LEDs που υπάρχουν εκεί δίνουν ένα τμήμα του ψσλιδισμού αλλά σε συνεργασία με το gain προερχόμενο από τις προενισχύτριες λυχνίες. Σε ένα πεταλάκι distortion το gain προέρχεται από τρανζίστορς - σημαντική διαφορά... κάτι που συμβαίνει και σε πολλά λαμπάτα πετάλια, επίσης.

 

επέτρεψέ μου μια μικρή διόρθωση,γιατί έτσι όπως το έθεσες μπερδεύεται η έννοια του gain με το clipping.

Σε ένα πεταλάκι οverdrive το "gain" (η κέρδος με την ηλεκτρονική του έννοια) προέρχεται μεν από  transistor,o ψαλιδισμός (clipping) όμως προέρχεται κατά κύριο λόγο από τις διόδους.

Κατ'αντιστοιχία,το "gain" ενός Jubilee είναι μεν λαμπάτο,αλλά το clipping προκαλείται από τις led διόδους (ειδικά όσο ανεβάζεις το input gain control) .

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι ο ιδιοκτητης του 800αρη  και οφειλω να πω οτι ο ενισχυτης δεν ειναι τοσο τραγικος οσο λετε ρε παιδια...φυσικα δεν εχει την χροια του πλεξι που εχω , ειναι πιο μοντερνος και για την δουλεια που τον ηθελα εγω μου κανει και μου παρακανει...

 

τον ηθελα για lead καταστασεις ,μεταλ κυριως και για να πω την κρυφη μου αληθεια προτιμω αυτην την χροια που εχει ο 800αρης απο εναν mesa boogie dual rectifier που τον ειχα αγορασει 2700....μου αρεσουν τα βρωμικα αλλα οχι τα πολυ μοντερνα...

 

εχοντας και ενα hotplate παιζει πολυ καλα...και με ενα overdrive σπερνει....

 

οποιος τον παρει για vintage καταστασεις δεν κανει...καλυτερα πλεξι...ο ενισχυτης παιζει πολυ καλα με gibson παντως.... σε αντιθεση με τον πλεξι που παιζει καλα με οτι του βαλεις πανω...ειδικα μια στρατ την απογειωνει,την αγριευει...την χεντριξευει...

 

σιγουρα υπαρχουν παραπερα βελτιωσεις αλλα λογω χρονου δεν το εχω ψαξει...παντως θελοντας να φτιαξω ενα rig με 2-3 ενισχυτες ταυτοχρονα συνδεδεμενους ειναι σουπερ για τα σολακια μου...πιστευω για μεταλ hard rock καταστασεις zakk wylde,judas priest,randy rhoads,slayer ειναι μανουλα...

 

ισως να μην ειναι οπως οι παλιοι αλλα αυτο δεν τον κανει μαπα...πειτε μου εναν αλλον της μαρσαλλ που να κανει καλα αυτην την μεταλοδουλεια...και μην μου πειτε dsl,vintage modern γιατι ειναι καλοι αλλα οχι τοσο οσο ο 800αρης...με μια επιιφυλαξη για τον δευτερο...

 

ειναι για συγκεκριμενα πραγματα δεν ειναι για ολα...οποτε καποιος που δεν εχει αλλους ενισχυτες θα τον βρει μονοπλευρο...εγω οπως ειπα εχω και φεντερ και πλεξι οποτε εχω δυνατοτητα επιλογης στο τι θελω να παιξω...

 

παντως με τον καιρο θα τον ψαξω καλυτερα γιατι δεν εχω προλαβει ακομα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι ο ιδιοκτητης του 800αρη  και οφειλω να πω οτι ο ενισχυτης δεν ειναι τοσο τραγικος οσο λετε ρε παιδια...φυσικα δεν εχει την χροια του πλεξι που εχω , ειναι πιο μοντερνος και για την δουλεια που τον ηθελα εγω μου κανει και μου παρακανει...

Κανένας δεν είπε ότι ο 800ρης είναι "τραγικός".Κάθε άλλο.Είναι καλός ενισχυτής.Αυτό που είπα εγώ τουλάχιστον είναι πως οι Marshall δεν αξίζουν τα λεφτά που κάνουν.Με 1600 ευρώ που κάνει ένα JCM800 reissue μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερο ενισχυτή.

Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις (επειδή θυμάμαι πως είχες ρωτήσει κάποτε για Marshall mods) σου προτείνω να κάνεις αυτό που είπε ο kpeyos: αγόρασε έναν Mercury Magnetics OT για τον 800ρη σου. Eκεί θα καταλάβεις τη διαφορά.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι reissue μακη και παι θα μου πειτε πως οι παλιοι ειναι καλυτεροι το ξερω...

 

αυτο με τα mercury magnetics ειναι ενδιαφερον...θα το ψαξω και απ οτι φαινεται και ενας απλος ηλεκτρολογος μπορει να το κανει ισως να μην χρειαστει να παω σε ειδικο για ενισχυτες...

 

αν και για να πω την αληθεια ηθελα να φανε πουλημα γιατι εχω φαει κολλημα με τον randy rhoads signature...κολληματα ειναι αυτα...βεβαια μετα θα ξαναπαιρνα πλεξι αλλα για τον 800αρη θα το σκεφτομουν...

 

παντως αν ηθελα εναν να τα κανει ολα καλα και ειχα φραγκα θα επαιρνα mesa boogie lonestar classic...μια κατηγορια μονος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά υπάρχει μια τάση δαιμονοποίησης των Silver Jubilees επειδή ένα τμήμα του preamp τους είναι solid state και όχι λαμπάτο, όπως επίσης και μια δαιμονοποίηση όλων των καινούργιων Marshall.

 

Eντάξει το κάυε πράγμα στον καιρό του. Το 1987 ο Jubilee θα μπορούσε να θεωρηθεί μια χαρά Ηιgh Gain ενισχυτής π.χ. Σήμερα αν θέλεις high gain ενισχυτές υπάρχουν όντως πολλοί κατασκευαστές οι οποίοι αριστεύουν στον συγκεκριμένο τομέα και σε προσιτές τιμές, οπότε δεν τίθεται καν θέμα αγοράς ενός Jubilee εκτός κι αν κάποιος ψάχνει αποκλειστικά αυτόν τον ήχο.

 

Aπό την άλλη η δομή του preamp section που έχει όμως ένας Jubilee, σε περιορίζει. Και στο προηγούμενο post δεν εννοούσα ότι αν βάλεις ένα πετάλι μπροστά από τον vertical input θα ακουστει ακριβώς σαν Jubilee, αλλά ένας vertical input σηκώνει πραγματικά οποιοδήποτε πετάλι fuzz-distortion-overdrive και σου δίνει δέκα διαφορετικούς ήχους, γεμάτους αλλά με το Detail του ενισχυτή να παραμένει σε οποιαδήποτε ένταση και φυσικά με το sweet spot να βρίσκεται πάντα σε αρκετά υψηλές εντάσεις. Από την άλλη ο Jubilee λασπώνει πολύ πιο εύκολα με ένα τέτοιο εφέ μπροστά και η κατάσταση γίνεται χειρότερη όσο η ένταση του ενισχυτή ανεβαίνει.

 

Επίσης ακόμα και σήμερα ο χαρακτήρας ενός vertical input παραμένει μοναδικός. Μπορείς να πάς σε κάποιους VHT που πλησιάζουν αλλά δεν τον φτάνουν και σε κάποιους Fargen που τον φτάνουν και ίσως τον ξεπερνάν αλλά και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για σχεδόν αστρονομικές τιμές. (Εδώ να σημειώσω πως αν κάποιος έχει κάποια άλλη πρόταση θα ήθελα να την μάθω).

 

Επίσης μπροστα σε ένα σωστό kit της Metropoulos, τα Reissues της Marshall είναι...(μπιπ)

 

Bέβαια τα γούστα είναι διαφορετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ακόμα και σήμερα ο χαρακτήρας ενός vertical input παραμένει μοναδικός. Μπορείς να πάς σε κάποιους VHT που πλησιάζουν αλλά δεν τον φτάνουν και σε κάποιους Fargen που τον φτάνουν και ίσως τον ξεπερνάν αλλά και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για σχεδόν αστρονομικές τιμές. (Εδώ να σημειώσω πως αν κάποιος έχει κάποια άλλη πρόταση θα ήθελα να την μάθω).

 

Splawn.

 

(παύση)

(άντε ας το πώ)

 

....και Wizard,αλλά πάλι μιλάμε για αστρονομικές τιμές  8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου