Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτόν

 

Οσο για πεταλιέρα, δες και την Tonelab ...

 

ΑΙΣΧΟΣ είναι αυτός. Αποτελεί την no.2 νέμεσή μου στο φόρουμ μετά τον Valveking.  Η συνηθισμένη πρόταση είναι αυτή στα 327e:

 

204845.jpg

(Blackheart Handsome Devil Combo στα 15W και ναι, ουδεμία σχέση η αντιληπτή ένταση των 15 λαμπάτων βατ με 15 solid state βατ)

 

Ο Θέωψ σίγουρα θυμάται ότι υπάρχουν και φτηνότεροι...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρετε τι;; Είναι μόνο 15watt... 15 είναι και ένας frontman που έχουμε. Anything more powerfull??

 

φιλε μου προσεχε λιγο!!ειναι 15 watt ΛΑΜΠΑΤΑ...Καμια σχεση ο frontman με αυτόν!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως πχ. ο Harley Benton o 5ρης ή ο 15ρης σε κεφαλή συν έξτρα καμπίνα, o Peavey Royal 8, o Νano Valve, oι δυο μικροσκοπικοί Fender και Gretsch (όλα αυτά σε λαμπάτους πάντα...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο αυτοι ρε συ...αυτοί ειναι ΜΙΚΡΟΙ 5watt εκτος του hb ga15 ο οποιος ειναι HARLEY BENTON αρα δικαιολογειται το ΦΘΗΝΟ!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε τι;; Είναι μόνο 15watt... 15 είναι και ένας frontman που έχουμε. Anything more powerfull??

 

15 watt λαμπα, είναι πολλά βατ.

 

Δες και ΕΔΩ για εντυπωσεις σχετικα με τον Fender, αν δεν βαριέσαι να διαβάζεις.

 

Αν παίζεις συνήθως με την πεταλιέρα δες και τον blackheart που προτείνουν.

 

Ξεχασε αυτούς που είχες διαλέξει, αν μιλάμε μέχρι 300-350 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, 15 watt αλλά λαμπάτος, που σημαίνει αρκετά πιο δυνατός σε ένταση από τον Frontman...

Προτιμήσετε κάποιον entry λαμπάτο σε γενικές γραμμές, τον οποίο μπορείτε κ να ακούσετε κάνοντας μια βόλτα στα μαγαζιά.

 

Πάντως, ο Marshall MG είναι τραγικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας roland cube 60 στην περίπτωση δεν λέει?Κ σαν αρχή δεν παίρνει κ το πετάλι το παλεκάρι.Ψάχνει να βρεί ενα ήχο απ τα εφε που έχει ήδη ο ενισχυτής κ μετά περνει κανα πετάλι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Ειναι λάθος να διαθέσεις περισσότερα λεφτά για πεταλιέρα παρά για ενισχυτή. Συνήθως ο ενισχυτής αποτελεί επένδυση σε βάθος χρόνου, ενώ τα εφφέ, (ειδικά όταν μιλάμε για μέτριες πεταλιέρες όπως αυτή που προτείνεις και όχι για ποιοτικά εφφέ ή πεταλιέρες), πάνε κι έρχονται. Επίσης, ο ενισχυτής αποτελεί την ''καρδιά'' του ήχου σου, και αν δεν είναι καλός, τον κ*λο σου να βαράς σωστό ήχο δε θα βγάλεις όσα εφφέ και αν κοτσάρεις.

 

Συμπερασματικά αυτό που προτείνω εγώ, και αφού μας λες ότι 15 Watt λάμπα είναι λίγα (λίγα δεν είναι, αλλά αν θέλεις αρκετό headroom και καλά καθαρά δεν τα λες και πολλά), δώσε το πιο πολύ από το χρήμα που διαθέτεις και χτύπα κάποιον δυνατότερο ενισχυτή. Αν σε κυνηγάνε ηχογραφήσεις και live αγόρασε λίγα και καλά effects που θα σου μείνουνε, αλλιώς (αν τα εφφέ δε σου πολυχρειάζονται αυτόν τον καιρό), κάνε υπομονή και αργότερα πάρε τα εφφέ / πεταλιέρα της προτίμησης σου. Κάπου στις αγγελίες πήρε το μάτι μου για ένα engl 50άρι σε κάτι παραπάνω από 500 ευρώ, ψάξτο μήπως δεν πωλήθηκε.

 

Α, και όταν μιλάμε για ενισχυτή μιλάμε για λάμπα, άσε τα τρανζίστορ για εξάσκηση στο σπίτι. Μοναδική εξαίρεση απ'ότι έχω υπ'όψη μου είναι οι Tech 21 που και καλές τιμές έχουν και έχουν δουλέψει και πολύ στην πιάτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαστε ακόμα σε φάση επένδυση. Είμαστε σε φάση αναβάθμιση, έναν ενισχυτή καλύτερο από τον frontman15R που ήταν το στάνταρ στο πακέτο της κιθάρας. Για αυτό κοιτάζουμε σε λίγα σχετικά χρήματα. Και η πεταλιέρα που σας λέω, πιστεύω πως είναι επένδυση.. Για παράδειγμα, άλλοι ξεκίνησαν πριν από χρόνια με μοντέλα GT-6 και ακόμα δεν προέκυψε ανάγκη να αλλάξουν.

 

Επίσης, θα ήθελα να γνωρίζετε ότι είμαστε μαθητές - πλέον και φοιτητές - που δεν παίζουν σε στούντιο, αλλά στο σπίτι μας.

 

Και μια διευκρινιστική ερώτηση: Αν και αυτό κατάλαβα ότι συμβαίνει.. τα 15watt από λάμπα είναι ισχυρότερα από τα 15watt από τους απλούς;; Αλήθεια, γιατί συμβαίνει αυτό;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου