Προς το περιεχόμενο

Ατσάλινες χορδές για ηλεκτρική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Χθές έβαλα στην ηλεκτρική μου ESP-LTD EC1000 12αρες χορδές D'Addario ατσάλινες! Θέλω να μάθω ποιές οι διαφορές των "κανονικών" χορδών από τις ατσάλινες?! Κρατάνε περισσότερο και δεν βρωμίζουν ευκολα? Το σίγουρο είναι ότι έχουν πολύ πιο λαμπρό ήχο, η κιθάρα πλέον έχει τιγκάρει στα πρίμα! Ακούω απόψεις από όποιον ξέρει!

 

Υ.Γ. έκανα search αλλά δεν βρήκα τπτ σπουδαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς ρε παιδιά?! τουλάχιστον αναφέρετε μου αν μπορείτε κάποια πηγή να μελετήσω! το ψάχνω και στο γοογλη αλλά τζίφος!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτσε βρε άνθρωπε!! Ούτε δυο ώρες δεν πέρασαν απ΄την ερώτησή σου!!!!!! Έχω μερικά πράγματα να σου πω αλλά σε αυτά υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ που τα ξερουν πολύ καλύτερα από μένα, οπότε ΥΠΟΜΟΝΗ!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην η διαφορα απο τις nickel plated χορδες (αυτες που χρησιμοποιουμε οι περισσοτεροι) ειναι φυσικα μονο στις τυλιχτες χορδες (τα καντινια ειναι τα ΙΔΙΑ σε ολα τα ειδη χορδων)

 

Ειναι πιο "σκληρες" στην υφη,ταλαιπωρουν λιγο περισσοτερο τα δακτυλα και δυστυχως φθειρουν τα ταστα πολυ γρηγοροτερα απο τις απλες χορδες.

 

Σιγουρα ειναι πιο bright για αυτο και αρκετοι country players (αλλα και ...μεταλλαδες) τις προτιμανε (ο καθενας για διαφορετικους λογους)

 

Προσωπικα μου ταλαιπωρουν πολυ τα δακτυλα και για αυτο δεν τις χρησιμοποιω (ασε που δεν μου αρεσει και το feel τους)

 

Αν σου αρεσουν βεβαια προχωρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου πέφτει λόγος βέβαια, αλλά αν κρίνω από το τι κιθάρα έχεις, λογικά έχεις rock-metal προσανατολισμό...

 

Δεν παραείναι σκληρές οι 12άρες για αυτή τη δουλειά;;;

 

Εγώ έπαιζα σήμερα μια δυο ώρες Gary Moore με το 10-11 σετ και τα δάχτυλά μου έχουν καεί μπροστά απ'τα bends...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια θα του πεις "θελω χορδες για αφρικανικο μονοχορδο απο ναϋλον"!! ;D ;D

 

εξω απο πλακα τωρα ΝΑΙ ετσι θα του τις ζητησεις αλλα επειδη μπορει να ειναι αγγλομαθης εχε στην καβατζα και το "θελω stainless steel χορδες" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου πέφτει λόγος βέβαια, αλλά αν κρίνω από το τι κιθάρα έχεις, λογικά έχεις rock-metal προσανατολισμό...

 

Σωστά υπέθεσες. ;)Την κιθάρα την έχω κουρδισμένη σε D#, και συνήθως σε drop-C#, οπότε η αύξηση της τάσης ισοσταθμίζεται με το χαμήλωμα στο κούρδισμα.;)

 

Καλά εδώ που τα λέμε με 12αρες η κιθάρα έχει γίνει πλέον... ΤΑΝΚ( ;D ;D) οπότε έτσι όπως είναι για σόλο κουράζει πολύ και τα bends είναι σχεδόν αδύνατα, αλλά η κιθάρα έχει αποκτήσει ΤΟΝΟΥΣ sustain και ποοολύ όγκο, και για ρυθμικά είναι μανούλα.:D Σκεφτόμουν όμως το εξής: Αν έβαζα 12αρες τις 3 μπάσσες και τα καντίνια 11αρες πχ δεν θα ήταν πιο all-around!? Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με την διαφορά τάσης στο πάνω και στο κάτω μέρος του μπράτσου.. Αν το κάνω αυτό μπορεί το μπράτσο να γίνει... σαν το C?! Οι πιο έμπειροι ας δώσουν τα φώτα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου