Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Tascam FW-1082 (τα νεύρα μου)


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την tascam FW-1082 με την οποία δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα στον imac με leopard.

 

Επειδή όμως θέλωα να χρησιμοποιήσω κάποιους ήχους EWQL θέλω να την εγκαταστήσω και σε windows (στον imac πάντα)

 

Έχω φάει όλο το απόγευμα και δουλειά δεν γίνεται. Εγκαταστάσεις/απεγκααστάσεις στη σειρά, όλων των εκδόσεων (1.4-1.5-1.6) απο το επίσημο site.

 

Ό,τι και να κάνω, ήχος δεν βγαίνει απο την κονσόλα. Ούτε ώς WDM απο τα windows ούτε σαν Asio απο το Nuendo, ενώ φαινομενικά έχει εγκατασταθεί και το panel της την "βλέπει"

 

Τί μπορεί να φταίει? Σε όλες τις εγκαταστάσεις ακολουθώ τις οδηγίες πιστά.

Είχε κανείς παρόμοια προβλήματα?

 

ΒΟΗΘΕΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πώ ότι μόλις πάω να ανοίξω το  volume control των windows βγάζει σφάλμα:

 

"There is a problem with your sound hardware (αααααααντε) To install mixer devices, go to Control Panel, click printers and other hardware, and then click add new hardware."

 

 

Επίσης στο "sounds and audio devices" του control panel επιλέγοντας "Volume" στα record κανάλια, ανοίγει κανονικά το volume control, αλλα μόνο για την ηχογράφηση, όχι την αναπαραγωγή.

 

 

 

Γιατί να γίνονται όλ αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπουτάρεις μόνο τα windowz (π.χ.  bootcamp) ή τα τρέχεις μέσα από κάτι σαν το VMware?

Μέσα από vmware ο δικός μου iMAC (στα windows) τη firewire κάρτα (mackie) την βλέπει σαν generic soundblaster  :P

Πάντως ήχο βγάζει.

Δεν έχω ασχοληθεί να λύσω το πρόβλημα γιατί δεν μου χρειάζεται audio στα windows. (Απλά το πατήρησα κάποια στιγμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε Harilatron τρέχω κανονικά τα windows μέσω Bootcamp. Με αυτό υποτίθεται ότι τρέχει τα windows σαν να είναι PC σωστά?

 

Ήχο απο την onboard Realtek κάρτα του imac έχω και μέσω windows και γενικά όσες συσκευές έχω εγκαταστήσει δεν έχουν πρόβλημα.

 

Γιατί με την Tascam να έχω τέτοιο πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου