Προς το περιεχόμενο

Mark Knopfler στο Λυκαβηττό!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθές το βράδυ είχα την τιμή να ακούσω live έναν θρύλο της Rock μουσικής και έναν από τους καλύτερους και αγαπημένους μου κιθαρίστες. Το όνομα αυτού Mark Knopfler.

 

Ο Μark έπαιξε τραγούδια από τους προσωπικούς του δίσκους για 45-60 λεπτά και μετά έπαιξε τραγούδια των Dire Straits.

Ο ήχος του ήταν πραγματικά απίστευτος. Ειδικά μόλις έπιασε την Les Paul στα χέρια του ο ήχος έσταζε μέλι.

Όλη η μπάντα ακουγόταν υπέροχα, καθαρά και με τέλειες λεπτομέρειες. Όλοι οι μουσικοί ήταν απίστευτοι και ειδικά ο John McCusker και ο Richard Bennett που παίζουν από 5 όργανα ο καθένας.

 

Το όλο σκηνικό με θέα την Αθήνα και την φανταστική μουσική του Mark ήταν απίστευτο.

Ο λυκαβηττός ήταν γεμάτος. Ο κόσμος ήταν πολύ ζεστός και γι' αυτό πιστεύω οτι ο Mark έπαιξε δύο ώρες.

Πραγματικά ίσως ήταν η καλύτερη συναυλία που έχω πάει.

Ένα ακόμα ονειρό μου εκπληρώθηκε. Το επόμενο είναι ο Gary Moore τον Σεπτέμβριο.

 

Όσοι είσασταν χθές βράδυ στη συναυλία θέλω να μου πείτε τις εντυπώσεις σας.

 

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντως ο ήχος ήταν εξαιρετικός όπως και η μπάντα..

Ο...Mark ;D ομώς μου έδινε την εντύπωση πως βαριότανε πάααρα πολύ.. ??? Ευτυχώς που δεν τον πήρε ο ύπνος!

Παρα-σοβαρέψαμε μου φαίνεται..

snippet_118.jpg

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα,

 

Πράγματι ήταν μια ενδιαφέρουσα βραδυά με πρωταγωνιστή έναν τεράστιο κιθαρίστα.

 

Στα υπέρ βάζω τον τέλειο ήχο, την καλοστημένη μπάντα, τις εναλλακτικές country ιδέες του Knopfler που σε κάποια σημεία σε ενέπνεαν.

 

Στα αρνητικά βάζω ότι πλην των φανατικών κιθαρόφιλων που συγχωρούν τα πάντα προκειμένου να λατρέψουν το είδωλό τους, οι υπόλοιποι που μας συνόδευαν ανέβηκαν την ανηφόρα για να ακούσουν Dire Straits. Αυτοί έφυγαν με αποθυμένα.

 

Το κοινό πιστεύω ότι ήταν θερμό αλλά αυτό το κοινό θα μπορούσε εχθές να πάρει φωτιά και δεν πήρε.

 

respect παρόλαυτά στον δάσκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογραφω τα περι ηχου της κιθαρας...........Απλα ΦΑΝΤΑΣΤΚΟΣ και larger than life.....και οταν λεω φανταστικος δεν εννοω καλος η πολυ καλος......εννοω απο αυτους τους ηχους που θα ακουσεις μια δυο φορες στη ζωη σου, και που δεν θα τους βγαλει κανενας απο αυτους που παιζουν συνηθως στο γνωστο ωδειο των Νοτιων προαστιων, που ειναι ανεξαρτητος εξοπλισμου, (για την ιστορια πμου εκαναν εντυπωση οι http://www.kometamps.com/ που χρησιμοποιουσε), που ειναι αναγνωρισιμος και απο ατομα που δεν ξερουν τι σημαινει ηλεκτρικη κιθαρα, που ειναι τελειος ειτε παιζει με στρατ, με les paul, με τελε με dobro h με την pensa suhr. Οποιος ηταν παρων καταλαβαινει.

 

          Ξεκινησε στην ωρα του ακριβως, επαιξε τα περισσοτερα κομματια απο τη solo καριερα του και παροτι οι περισσοτεροι πιστευω πως ηταν εκει για να ακουσουν τα κλασσικα παλια, κανεις δεν δυσαρεστηθηκε...φυσικα και εκαναν την εμφανιση τους τα κλασσικα telegraph road, sultans of swing (αν και περιμενα να ακουσω την extended εκδοση του Alchemy) Brothers in arms, Theme from local hero, So far away, Romeo & Juliet. Ισως να χρειαζονταν λιγο περισσοτερα απο τα "γνωστα" ομως για τους ευρισκομενους εκει απο "σποντα". ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Πολυ καλοι οι μουσικοι (ειδικα ο ντραμμερ φανταστικος....) Δεν εκανε κανενα διαλειμμα, και επαιξε ακριβως 2 ωρες καθαρες. Και μια παρατηρηση.....πως καταλαβαινεις οτι ο κιθαριστας δεν φλυαρει με τα σολα και τους βιρτουοζισμους και παιζει ουσια........ο ασχετος με τα κιθαριστικα δεν βαρυγκομει, η και φτανει μεχρι του σημειου να ενδιαφερθει.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D.....δεν ειναι τυχαιο οτι τα καθισματα αδειαζαν σταδιακα και ολοι κατεβαιναν προς τη πλατεια. Ο κοσμος δεν τον αφηνε να φυγει.....περαν της κλασσικης ψευτοαποχωρησης οταν βγηκε να κανει το εξισου κλασσικο και καθιερωμενο bis χρειαστηκε να βγει αλλες δυο φορες και να παιξει επιπλεον κομματια....ολιγον τι κωμικη η σκηνη στο τελος που ενω το πληθος φωναζε money for nothing, ο Μαρκ ηταν ηδη μεσα σε μια απο τις 3 mercedes που εφτασαν στο Λυκαββητο για να τον παραλαβουν.

 

          Και μια τελευταια παρατηρηση για το κατα τη γνωμη μου απαραδεκτο ελληνικο κοινο το οποιο δεν εχει αποβαλλει ακομα τα 400 χρονια Οθωμανικης κληρονομιας του (.................) ουτε εχει αποκτησει ακομα συναυλιακη παιδεια......με τον καθενα να αδιαφορει αν κατα τη διαρκεια της συναυλιας σου κοβει την θεα προς τη σκηνη επειδη αποφασισε να βγαλει απο τα σκαλια φωτογραφιες, να γλειφτει με τη γκομενα του, να ανεβοκατεβαινει τα σκαλια συνεχεια για να αγορασει σαντουιτς και σουμαδες να αγνοει την παρακληση των διοργανωτων για απενεργοποιηση των κινητων τηλεφωνων. Χαρακτηριστικη η σκηνη μερικων τυπων που αποφασισαν οτι ως πιο εξυπνοι οφειλαν να καθισουν στα καγκελα του θεατρου εμποδιζοντας ολοκληρες σειρες να εχουν οπτικη επαφη με τη σκηνη. Αφου επιστρατευτηκε χωρις αποτελεσμα η πειθω λεγοντας τους ποσο Ελληνες ειναι, χρειαστηκε επανασταση απο την εξεδρα που δεν εβλεπε τιποτα τελικα ωστε να τους κατεβασουμε κυριολεκτικα σηκωτους κατω (και αφου πεσαν και μερικες ψιλες). Ευχαριστως θα παραφραζα το γνωστο ρατσιστικο συνθημα......Ελληνα......δεν θα γινεις ανθρωπος ποτε.........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την παρακολούθησα την συναυλία από τα βραχάκια(καθώς δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν), αλλά έχω να πω ότι με ενθουσίασε ο κύριος Knopfler... :o :o

 

πραγματικά, ο ήχος είτε με Les Paul, Strat, Tele, ήταν απίστευτος!, προσωπικά δεν είχα ιδέα από τα προσωπικά του album, αλλά τώρα θα πάω να αγοράσω μερικά σίγουρα..η στροφή προς την country πολύ ενδιαφέρουσα...όντως αυτό με τις Mercedes, το είδαμε και από ψηλά...την έκανε επί τόπου ο τύπος... ;)

 

ελπίζω και ο Moore να είναι τόσο καλός από κοντά...ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσυπογραφω τα περι ηχου της κιθαρας...........Απλα ΦΑΝΤΑΣΤΚΟΣ και larger than life.....και οταν λεω φανταστικος δεν εννοω καλος η πολυ καλος......εννοω απο αυτους τους ηχους που θα ακουσεις μια δυο φορες στη ζωη σου, και που δεν θα τους βγαλει κανενας απο αυτους που παιζουν συνηθως στο γνωστο ωδειο των Νοτιων προαστιων, που ειναι ανεξαρτητος εξοπλισμου, (για την ιστορια πμου εκαναν εντυπωση οι http://www.kometamps.com/ που χρησιμοποιουσε), που ειναι αναγνωρισιμος και απο ατομα που δεν ξερουν τι σημαινει ηλεκτρικη κιθαρα, που ειναι τελειος ειτε παιζει με στρατ, με les paul, με τελε με dobro h με την pensa suhr. Οποιος ηταν παρων καταλαβαινει.

....

 

+137 για το μοναδικό του ύφος.

 

Μία geeky ασήμαντη παρατήρηση: Δεν ήταν komet οι ενισχυτές αλλά reinhardt. ( http://www.reinhardtamps.com )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε όλα fenderiarh, ειδικά στο

Ελληνα......δεν θα γινεις ανθρωπος ποτε.........
, αν και ήμουν στην ... αρένα, έβλεπα τις κλασικές νεοελληνικότητες που διαδραματίζονταν στις πίσω θέσεις.

 

Βέβαια ο μπαρμπα-Μάρκος έπαιξε τόσο απίστευτα, που δεν μπορούσε να μου χαλάσει την διάθεση ούτε αυτά που περιέγραψε ο φεντεριάρης, ούτε το κουτόχορτο που κάπνιζαν οι "εναλλακτικοί" (χα-χα-χα), ούτε η αποπνικτική ατμόσφαιρα λόγω ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ προσέλευσης κόσμου (τυχαίων και μη).

 

Μια παρατήρηση: το εισητήριο έγραφε "Mark Knopfler" και όχι "Dire Straits", για όσους απογοητεύτηκαν που δεν παίξανε τα γνωστακλασικακλπκλπ.

Επίσης ο άνθρωπος είναι και μιας κάποιας ηλικίας, χλωμό να άρχισε τα χοροπηδητά στην σκηνή,, αυτά άλλωστε δεν τα έκανε ΟΥΤΕ όταν ήταν 20ρης.

 

Για μένα πάντως είναι από τους πλέον ολοκληρωμένους συνθέτες, και όχι απλά ένας καλός κιθαρίστας.

 

Τέλος.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω απο αυτους τους ηχους που θα ακουσεις μια δυο φορες στη ζωη σου, και που δεν θα τους βγαλει κανενας απο αυτους που παιζουν συνηθως στο γνωστο ωδειο των Νοτιων προαστιων

 

!!!!!!!!!!!!!!!.....όπως επίσης αυτοί στο "γνωστό ωδείο" μπορούν χαλαρά να αυτοσχεδιάσουν σε αρκετά chorus του "Giant Steps" κάτι που ο Knopfler δεν μπορεί  στα σίγουρα ούτε για τα 4 πρώτα μέτρα.....(sorry για το off topic αλλά απάντησα σε off topic κακαπροαίρετη σφήνα....)

 

Όσο για τον Knopfler δεν πήγα στο live αλλά τον έχω δει το 1985(?) στο Ειρήνης και Φιλίας και αν ήταν το ίδιο και εχτές σίγουρα θα ήταν εμπειρία ζωής....ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ζηλεύω. Αλλά έτσι είναι αυτά: αν σας πω τι συναυλίες βλέπω, θα μου πείτε ότι με ζηλεύετε εσείς, τώρα συμβαίνει το αντίστροφο, έτσι είναι αυτά Χουώστα Χουώστα Χουώστα μουοοοοοοοοοοοοου!!!!  ;D

 

εννοω απο αυτους τους ηχους που θα ακουσεις μια δυο φορες στη ζωη σου, και που δεν θα τους βγαλει κανενας απο αυτους που παιζουν συνηθως στο γνωστο ωδειο των Νοτιων προαστιων

 

!!!!!!!!!!!!!!!.....όπως επίσης αυτοί στο "γνωστό ωδείο" μπορούν χαλαρά να αυτοσχεδιάσουν σε αρκετά chorus του "Giant Steps" κάτι που ο Knopfler δεν μπορεί  στα σίγουρα ούτε για τα 4 πρώτα μέτρα.....

 

??? ??? ??? ??? ???

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου