Προς το περιεχόμενο

Mark Knopfler στο Λυκαβηττό!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ούτε εγώ γνωρίζω για ποιό ωδείο συζητάμε.....γενικώς το είπα.  :P

 

Απλά, όταν σχολιάζουμε το παίξιμο του knopfler, η επισήμανση ότι δεν μπορεί να αυτοσχεδιάσει ούτε σε 4 μέτρα του "Giant steps" είναι απλό, αγνό, συνοικιακό κόμπλεξ.

 

Το thread δεν εκτροχιάζεται άλλο.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ήταν πολύ ωραία.

 

Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν η ένταση της κιθάρας του Mark που σε πολλές φάσεις ήταν λίγο παραπάνω τσιμπημένη. Λεπτομέρειες βέβαια...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kwsta79 μου χρωστάς την πένα του Mark που έπιασες. Μου την είχες τάξει!

 

ΥΓ: σας ζηλεύω όλους εσάς που πήγατε... Δε σας παίζω άλλο. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. Πάω να παίξω τζάιαντ στέπς. Συγχίστηκα... >:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επαναφερουμε το θεμα στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ του διασταση.

 

Και ερωτω κυριοι:

 

ο Μαρκος....

 

επαιζε με TONELAB??? :) :) :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

!!!!!!!!!!!!!!!.....όπως επίσης αυτοί στο "γνωστό ωδείο" μπορούν χαλαρά να αυτοσχεδιάσουν σε αρκετά chorus του "Giant Steps" κάτι που ο Knopfler δεν μπορεί  στα σίγουρα ούτε για τα 4 πρώτα μέτρα.....(sorry για το off topic αλλά απάντησα σε off topic κακαπροαίρετη σφήνα....)

 

Εχω τεραστιες αμφιβολιες για αυτο..........και το μεγεθος και η σοβαροτητα του ανδρος φαινεται απο παλαιοτερη δηλωση του στην οποια ελεγε πως ειχε αφου ειχε σοκαριστει με την τεραστια επιτυχια του πισω στις αρχες των 80's χωρις αυτη η τεραστια επιτυχια να συνοδευεται απο τις αντιστοιχες "ακαδημαικες γνωσεις" (οχι οτι εχει και ιδιαιτερη σημασια βεβαια η ελλιψη αυτη κατα την ταπεινη μου γνωμη) καθησε και εκανε μαθηματα jazz και κατα τα ακριβη του λογια "that took most off the jazz mystery away".......Ειμαι σχεδον σιγουρος χωρις να μπορω να το αποδειξω οτι μαλλον μπορει ο καημενος να αυτοσχεδιασει στο Giant specs........

 

Oσον αφορα στο σχολιο για τις Mercedes μαλλον ηταν ανεκδοτικου τυπου και οχι σχολιο με σκοπο να αποδειξει την καταντια του ροκα και την αλλοτροιωση του απο το χρημα......Βεβαια τελευταια στο νοιζ και απεναντι σε συγκεκριμενα μελη χρειαζεται να απολογεισαι παντα για τις προθεσεις σου....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντος το μόνο που είδα ήταν ενα Volume Pedal (Ernie Ball) και πίσω ένα τυπά που είχε μια κονσολα και κάτι racks και πήγαινε και έφερνε έτοιμες τις κιθάρες του Mark.

Επίσης ο τύπος έχει ένα μικρό κόλλημα με τα αυτογραφα (στην προηγούμενη συναυλία του δήλωσε οτι θα υπογράψει 1 και όντως 1 έδωσε) έδω έμαθα με τα χιλίων βασάνων υπέγραψε ένα δίσκο ένος τυπά που είναι στα μέσα και στα έξω (γνωστός στο χώρο των media) και μόλις είδε τον δίσκο του ήρθε κάπος ......πάντος είναι χαμηλών τόνων και ιδιόμορφος άνθρωπος (λίγο απόμακρος θα έλεγα).....παίζω με χειροκροτάτε ....κάνω τεχνιτό come back on state και αντε Γειααααααααααααα........

Πάντος ομολογο καλύτερα να παίζει κιθάρα παρα να τραγουδάει (ήταν και λίγο βραχνιασμένος) πολύ αλλα Ντίλαν φωνη....εμένα προσωπικα μιλάω δεν με τρελένει η φωνή του αλλά ο ήχος και η τεχνική του στην κιθάρα είναι μοναδικά.

Αυτά (ToneLab δεν νομίζω ότι υπήρχε back on state)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε ένα τυπά που έχει μελετήσει αρκετά τον θείο Mark ;)

 

http://uk.youtube.com/watch?v=GmNoWwdq3EY

http://uk.youtube.com/watch?v=gpU8e2ESHoQ

http://uk.youtube.com/watch?v=iPrKiqvQrEI

http://uk.youtube.com/watch?v=Efa8xb1hxCM

 

Περισσότερα videos εδώ:

http://uk.youtube.com/profile_videos?p=r&user=StefanPriceUK&page=3

 

ΥΓ: Για την ιστορία, ο τύπος παίζει με Bare Knuckle pickups ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα,

 

Πράγματι ήταν μια ενδιαφέρουσα βραδυά με πρωταγωνιστή έναν τεράστιο κιθαρίστα.

 

Στα υπέρ βάζω τον τέλειο ήχο, την καλοστημένη μπάντα, τις εναλλακτικές country ιδέες του Knopfler που σε κάποια σημεία σε ενέπνεαν.

 

Στα αρνητικά βάζω ότι πλην των φανατικών κιθαρόφιλων που συγχωρούν τα πάντα προκειμένου να λατρέψουν το είδωλό τους, οι υπόλοιποι που μας συνόδευαν ανέβηκαν την ανηφόρα για να ακούσουν Dire Straits. Αυτοί έφυγαν με αποθυμένα.

 

Το κοινό πιστεύω ότι ήταν θερμό αλλά αυτό το κοινό θα μπορούσε εχθές να πάρει φωτιά και δεν πήρε.

 

respect παρόλαυτά στον δάσκαλο.

 

 

θα συμφωνησω με τον ej

 

Eνα In the gallery, Once Upon A Time In The West  θα μπορουσε να τα παιξει.....

σιγουρα ηξερε πως ο περισσοτερος κοσμος ηταν εκει λογο dire straits

και ΝΑΙ μου την εσπασε που ο κοσμος

ηταν τρελαμενος και αυτος σηκωθηκε κι εφυγε ετσι απλα !!!!

 

Τεσπα

πριν 3 χρονια νομιζω, σε μια συζητηση με τον κολλητο μου του ειχα πει

θελω να δω pink floyd, dire straits, black sabbath, santana kai D.M

 

Ε λες και μ ακουσε ο θεος και τους εφερε !!!!!!! εκτος santana

 

ααα και το sultan of swing δεν το πολυευχαριστηθηκα αν ξαναρθει βεβαια θα ξαναπαω :) !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επαναφερουμε το θεμα στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ του διασταση.

 

Και ερωτω κυριοι:

 

ο Μαρκος....

 

επαιζε με TONELAB??? :) :) :) 

 

Όχι αλλά έπαιξε (και) με τέλε, αν και ο καλύτερος ήχος του ήταν με την λεςπολ, του ταιριάζει καλύτερα σε αυτήν την φάση που είναι κιόλας.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kwsta79 μου χρωστάς την πένα του Mark που έπιασες. Μου την είχες τάξει!

 

ΥΓ: σας ζηλεύω όλους εσάς που πήγατε... Δε σας παίζω άλλο. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. Πάω να παίξω τζάιαντ στέπς. Συγχίστηκα... >:(

 

Λέω να την κρατήσω λίγο καιρό, αν δεν σε πειράζει βέβαια, μπας και γίνω άνθρωπος.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου