Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με cubase και vst


atom heart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

Έχω το εξής πρόβλημα:

Προσπαθώ να εγκαταστήσω στο cubase κάποια vst αλλά πηγαίνοντας στα devices εκεί που λέει για τα vst instruments κάνοντας κλικ σε κάποια κενή θέση δε μ βγάζει ούτε τα μισά.Επίσης στην επιλογή plug in information κάνω add φακέλους που περιέχονται τα vst που θέλω να χρησιμοποιήσω κ refresh list.πάλι τίποτα.

Συγκεκριμένα θέλω να χρησιμοποιήσω τα massive, kontakt κ to dblueglitch.

Καμία τύχη...

παρατήρησα όμως ότι τα βρίσκει σαν effects όταν κάνω add fx channel στα directx->other κτλ που αυτό όμως δεν με βολεύει μιας κ δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω live.

ψάχνω εδώ κ 3 μέρες στο νετ και σε tutorials αλλά δεν έχω βρεί τίποτα..

 

 

Όποιος ξέρει ας με βοηθήσει μπας κ βγώ απ αύτο το λουκι..

 

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα όταν τα εγκαθιστάς εκτός από το φάκελο με το πρόγραμμα, σου δίνουν την ευχέρεια το vst να το τοποθετήσεις σε όποιον άλλον φάκελο θες. Αυτός αν έχεις ήδη το cubase είναι ο Programm Files\steinberg\vst\

Είσαι σίγουρος ότι τις εγκαταστάσεις τις έκανες σωστά;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τις εγκαταστάσεις τις έκανα με τις default ρυθμίσεις...

Αλλά παρόλα αυτά όταν του ορίζω φάκελο που να βλέπει τα dll (γιατί είναι κ vst που είναι μόνο dll σωστά; ) αυτά δεν θα έπρεπε να τα βλέπει..

 

(σ ευχαριστώ για την απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα κάνε το εξής. Βάλε ένα απλό τσαμπέ vst που να είναι μόνο dll (σαν το synth1), να μην μπλέκεις με εγκαταστάσεις και απεγκαταστάσεις. Βάλτο στον default φάκελο του cubase και άνοιξέ το. Έπειτα δες αν στο εμφανίζει στο vst devises

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δοκίμασα κ έβαλα στον φάκελο C:\Program Files\Steinberg\VstPlugins το .dll από ένα free vst κ τίποτα.Μετά δοκίμασα κ στον C:\Program Files\Steinberg\Cubase SX 3\Vstplugins κ πάλι τα ίδια.

Να πω κ πάλι ότι τα βλέπει όταν κάνω add fx αλλά όχι όταν κάνω add instrument.. Eυχαριστώ κ πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βασικά μόλις έκανα το kontakt2 install κ πάλι κ τελικά το έβγαλε.Μένει λοιπόν να γίνει κάπως να βγάλει τα vst που έχω βάλει να ψάχνει και σε άλλο φάκελο κ στον φάκελο που είναι o steinberg\vst plugins..

Τι μπορεί να φταίει;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν γνωρίζει κανείς τι έχεις κάνει με τις ρυθμίσεις των φακέλων του vst και τα install directories των vsti που σε ενδιαφέρουν, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια απεγκατάσταση το cubase και τα plugin, τράβα κι ενα reboot για σίγουρα πράγματα και μετά ξανακάντα εγκατάσταση ένα ένα με τις default ρυθμίσεις και θα δουλέψουν όλα ρολόι όπως σε όλο το κόσμο.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου