Προς το περιεχόμενο

Microphone for brutal/harsh/metal vocals (RECORDING)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα again!

 

brutal/harsh/metal είναι σχεδόν το ίδιο αλλά το έγραψα έτσι για να εμφανίζεται πιο εύκολα στο search ώστε να μην ξανά ανοίξει καινούριο θέμα με το ίδιο περιεχόμενο και φορτώνουμε το forum και ώστε να βοηθηθούν και άλλοι χρήστες από τις απαντήσεις σας.

 

Προσωπικά έκανα search πήρα μερικές καλές απαντήσεις αλλά δεν βρήκα ξεκάθαρες όσο αφορά για το ποιο πιστεύετε είναι το top (η από τα top) Mic μόνο για brutal φωνητικά σε στυλ Lamb of God, Machine Head, Otep, Scar Symmetry... Γενικά vocals me υψηλό βαθμό βρωμιάς.

 

Ξέρω πως πρέπει ο vocalist πρέπει να έχει ικανότητα/τεχνική για αυτά τα brutals.

Άρα υποθέτουμε πως έχουμε ικανό brutal vocalist που είναι bass/baritone, χαμηλών νότων (χωρίς τις ψιλές νότες που χρησιμοποιούν οι Iron Maiden)

Δεν είναι το καλύτερο παράδειγμά άλλα you get the point  ;D

 

τώρα αν έχετε στο μυαλό σας μικρόφωνα που να εξυπηρετούν τα παραπάνω αλλά ΚΑΙ τα ψιλά (που στην δικιά μου και μόνο περίπτωση δεν τα πολύ χρειάζομαι) φυσικά και να τα προτείνετε.

 

Μη ξεχνάτε πως όλα τα παρακάτω ισχύουν για RECORDING mic

 

Θα βοηθούσαν να μου πείτε για τι είστε υπέρ/κατά, τι προτείνετε και γιατί:

1) Dynamic ή Consender

2) Τι μάρκα/μοντέλο

3) Αν βοηθάνε διάφορα pop-filters/wind-filters (αν λέγονται έτσι) ή αν αλλοιώνουν τα brutals

4) Υποθέτουμε πως το budget δεν υπάρχει καν σαν πρόβλημα (όχι πως τα έχω τα euro άλλα οι απαντήσεις σας δεν θέλω να επηρεαστούν από αυτό)

5) Και αν ξέρει κανείς τι μικρόφωνο χρησιμοποιεί ο Randy Blythe από τους Lamb of God gia recording (η και για live δεν με πειράζει οποιοδήποτε info είναι δεκτό :P)

Θα του ήμουν υπερ-υπόχρεος!

 

 

Ουφ τα έγραψα. Eimai fan twn Greeklish ti na kanoume... ;D

Thanks in Advance!

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για recording δεν έχω ιδέα. Για live ψάχνω μια ώρα φωτογραφίες του αλλά μονίμως το κρατάει από την κάψα ο ανώμαλος ;D οπότε δεν κατάλαβα. Παίζει να είναι κάποιο shure πάντως με το χρώμα να μου θυμίζει κάποιες φορές beta58a και άλλες sm58/pg58. Γενικώς πολλοί προτιμούν το pg για brutal, δεν έχω ιδέα γιατί (αφού δε σχετίζομαι κ με τον χώρο). Αυτά για handheld βέβαια πάντα. Γιατί για recording mics... ό,τι θες μάλλον χρησιμοποιείται... (ό,τι θες με την έννοια "πάρα πολλά", όχι με την έννοια "ό,τι και να πάρεις καλό είναι" ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσαν να μου πείτε για τι είστε υπέρ/κατά, τι προτείνετε και γιατί:

1) Dynamic ή Consender

 

Αυτο με προβληματιζει και εμενα...Εχω το SM58 που το εχω τεσταρει στον τραγουδιστη μας (brutal vocals) και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος... Τον βολευε κιολας να το κραταει σχεδον απ την καψα και σχεδον να το καταπινει...(κατι που δεν θα μπορει να κανει με condenser mic)

Παντως θα παραγειλω το Rode ΝT1 να το τεσταρω και αυτο και θα δω ποιο ειναι καλυτερο...

 

Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα δυναμικό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος

και ένα pop filter και το κατάληλο mic είναι το Shure SM7B

συχνοτηκά είναι σαν τα πυκνωτικά αλλάέχει την αναισθησία των δυναμικών

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το sm7b.

 

Κατα βάση είναι ένα broadcast mic με έμφαση στα μπασομεσαία για να δίνει αυτό το big radio sound στις ανδρικές φωνές. Έχει χρησιμοποιηθεί σε πολλές ηχογραφήσεις κυρίως για "βαρβάτες" φωνές αλλά και σε τραγουδιστές που είναι περισσότερο performers και δε μπορούν να είναι στημένοι μπροστά σε ένα mic όταν ηχογραφούν.

 

Και γενικά είναι ένα mic με πολλές χρήσεις, heavy κιθάρες, μπάσο, κάσα κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχά έχω ξανά ακούσει για το sm7b και σκέφτομαι να μαζέψω λεφτά για να το πάρω.

αλλά να ρωτήσω βρε παιδιά γιατί το beta και όχι το sm7?

δεν υποτίθεται πως τα beta είναι σε πιο "δοκιμαστικό" στάδιο και τα μη-beta τα πιο "built to the end"?

 

Ecobeutto θα περιμένω ενα review σου για το Rode χεχε.. ;D

 

Θενκ γιου για τις απαντήσεις

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το site της Shure:

 

SM7 - Introduced 1976

 

SM7A - Improved humbucking coil added; improved design of the mic mounting yoke. Introduced 1999.

 

SM7B - Larger foam windscreen added. Introduced 2001.

 

;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το site της Shure:

 

;)

 

Ουγκ, psixanwmalos έπιασε το νόημα  ;)

 

 

Πω ρε μάγκες τώρα θέλω να είχα στα χέρια μου ένα pg58, ένα Rode NT1, και κυρίως ένα sm7b και να αρχίσω πειραματισμούς. Τι μου κανατέέέέέ

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου