Προς το περιεχόμενο

Nuendo k Video Import


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη, δλδ λετε οτι το νουεδο δε μπορει να κανει εξπορτ ενα μουβι???

 

στο cubase 4 παντως υπαρχει ενα οπτιον που λεει "replace audio to movie" η' καπως ετσι (δε θυμαμαι καλα) . Αν υπαρχει και

στο νουεδο, αυτο ειναι..

 

δε μπορω να πιστεψω οτι δε μπορει να κανει εξπορτ...  ???

 

.Μου κολλούσε όταν έκανα zoom in,δηλαδή όταν προσπαθούσε να κάνει ανανέωση στην "κυματομορφή"(δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω αυτό)

 

προσπαθησες να βγαλεις τα video thumbnails? δλδ εκει στο video track αντι να σου δειχνει 'frame by frame' να ειναι μαυρο?

 

(το οτι θελει καλο μηχανημα κ καρτα εννοειτε..)  :)

 

w.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγνωμη, δλδ λετε οτι το νουεδο δε μπορει να κανει εξπορτ ενα μουβι???

 

στο cubase 4 παντως υπαρχει ενα οπτιον που λεει "replace audio to movie" η' καπως ετσι (δε θυμαμαι καλα) . Αν υπαρχει και

στο νουεδο, αυτο ειναι..

 

δε μπορω να πιστεψω οτι δε μπορει να κανει εξπορτ...  ???

 

.Μου κολλούσε όταν έκανα zoom in,δηλαδή όταν προσπαθούσε να κάνει ανανέωση στην "κυματομορφή"(δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω αυτό)

 

προσπαθησες να βγαλεις τα video thumbnails? δλδ εκει στο video track αντι να σου δειχνει 'frame by frame' να ειναι μαυρο?

 

(το οτι θελει καλο μηχανημα κ καρτα εννοειτε..)   :)

 

w.

 

 

 

Δεν μπορείς να κάνεις export σε αρχείο ταινίας.

Φυσικά μπορείς να βάλεις ήχο και βίντεο να ξεκινάνε ταυτόχρονα όπως τα θές, να κάνεις export το audio συγχρονισμένο απο το nuendo και μετά να το ενσωματώσεις στο video με άλλο πρόγραμμα.

Αυτό που λες για replace audio δεν το έχω προσέξει και δυστυχώς δεν έχω nuendo ή cubase τώρα για να το ψάξω.

 

Προφανώς όσο περισσότερο zoom οριζόντια και κατακόρυφα κάνεις στο nuendo τόσο αυξάνεται η ποσότητα και η ποιότητα των thumbnails => αύξηση των απαιτήσεων μνήμης και επεξεργαστικής ισχύης.

 

Όπως και νά χει πάντως δεν βλέπω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να εμπλακεί το nuendo σε κάτι τόσο απλό και καθημερινό. Είναι φαγανό σε απαιτήσεις και μόνο του σίγουρα δεν πρόκειται να κάνει την δουλειά που θές, ειδικά αν το έχεις σπασμένο που κάνει πολλά κόλπα.

 

Το windows movie maker είναι μια χαρά, δεν έχει τρελές απαιτήσεις και θα κάνεις τη δουλειά σου σε 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που είπες warpie με την απενεργοποίηση των thumbnails λειτούργησε....Βέβαια όπως είπε ο lambrosgg δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί κανείς το nuendo για videos...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και νά χει πάντως δεν βλέπω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να εμπλακεί το nuendo σε κάτι τόσο απλό και καθημερινό. Είναι φαγανό σε απαιτήσεις και μόνο του σίγουρα δεν πρόκειται να κάνει την δουλειά που θές

 

Βέβαια όπως είπε ο lambrosgg δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί κανείς το nuendo για videos

 

 

οκ παιδια πασο... ;D  αλλα μη τρελαθουμε κιολας... εδω εχουν γινει υπερπαραγωγες με νουεδο (κινκ κονγκ και τετοια)..

μια χαρα εξπορτ κανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξπορτ κανεις τον συγχρονισμενο ηχο. οχι το βιντεο . και στο Logic ετσι γινεται . Οσο για τον κινγκ κονγκ τι θες να πεις . οτι κανανε το μονταζ στο νουεντο? Μηπως στο νουεντο μιξαρανε φωνες μουσικες ηχους εφε κλπ σε πολυκαναλο ηχο τυπου dolby surround κλπ κλπ κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο θελω να πω. Φυσικα για sound design kai ADR μιλαω. (Νομιζα οτι αυτο ειναι αυτονοητο...)

 

Όχι δεν είναι αυτονόητο. Ξέρω πολλούς που νομίζουν ότι το Nuendo τα κάνει αυτά τα πράγματα ενώ δεν τα κάνει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα για μια απλή ερώτηση-επιβεβαίωση (έψαξα στο forum της steinberg αλλά ήταν απογοητευτική η απάντηση).

Έχει ανοίξει κανείς με επιτυχία στο nuendo αρχείο .vob;

Όταν λέω με επιτυχία, εννοώ να έχει δύο κανάλια.

Ένα με το audio και ένα με το video (το οποίο να παίζει εικόνα στο αντίστοιχο παράθυρο και να εμφανίζονται τα frames στο κανάλι).

Εγώ σε όσα έχω κάνει import, έχω το audio κανονικά και το video κενό.

Έχει κανείς κάτι υπόψιν του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω μόνος μου.

Μετά από ψάξιμο καταλήγω στο ότι η μόνη λύση είναι να μετατραπεί το αρχείο σε .avi ή κάποιο υποστηριζόμενο αρχείο και μετά να γίνει το import.

Εδώ είναι και τα αρχεία που υποστηρίζει το nuendo 4:

http://www.steinberg.net/1418+M52087573ab0.html

Εν τούτοις, αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο, παρακαλώ να το παραθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν υπάρχει κάτι περισσότερο - όντως πρέπει να μετατραπεί σε avi.

 

Πρόσεχε όμως: να θυμάσαι ΠΑΝΤΑ ότι το avi είναι αυτό που λέμε container, δηλαδή κάτω από το extension "avi" μπορεί να βρίσκονται πολλά διαφορετικά πρότυπα συμπίεσης βίντεο και audio σήματος. Για παράδειγμα, οι ταινίες που κατεβάζουμε από το ίντερνετ είναι σε avi, αλλά είναι συμπιεσμένες σε DivX ή XVid, ενώ το ηχητικό τους μέρος μπορεί να είναι οτιδήποτε από κακό mp3 έως άριστο ac3.

 

Υποπτεύομαι ότι το Nuendo θα μπορεί να ανοίξει και να χειριστεί μόνο ακομπρεσάριστα avi αρχεία, το οποίον δεν είναι και ότι καλύτερο για το δίσκο σου και την υπομονή σου. Άσε που μετά θα πρέπει πάλι να τα κομπρεσάρεις (και μάλιστα ... με τι;) για να τα διανείμεις ή να τα δεις κάπου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου