Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

μισό λεπτάκι, αν μου επιτρέπετε...

 

Έχω τον ακριβώς ίδιο Η/Υ (specs wise), P4, 2.8 GHz, 2 GB RAM.

 

Δε μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα VSTis και τίποτ'άλλο. Χρησιμοποιώ πολλά πράγματα με λίγα προβλήματα.

 

μηπως μια ιδέα θα ήταν απλά να τα βάζεις λίγα λίγα; Δηλ, αν δουλεύεις midi, κάνε τα σε audio, ξεφορτώσου τα και μετά σου μένει η RAM και το CPU μόνο για το τι θα βάλεις στη φωνή. Πιστεύω ότι το cubase, με 2-3 plug-ins δε θα έχει πρόβλημα...

 

Και να σχολιάσω κι εγώ, οτι καλό είναι να ΜΗΝ ηχογραφίσεις κανένα εφφε, αλλα να τα αφήσεις για τη μίξη. αλλιώς αν έχεις κάνει λάθος δε τα σώζεις με τίποτα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα θεωρώ αυτονόητο ότι για να καταλήγει στη λύση hardware ο φίλος μας, έχει πρώτα εξαντλήσει τις δυνατότητες του υπολογιστή του (έχει κάνει "μουσικό" setup, κάνει freeze στα instruments, βάζει τα εφφέ σε fx channel και όχι σε insert κλπ κλπ).

Αν όχι, τότε χρειάζεται να διαβάσει και να φτιάξει ένα σωστό setup με τα ήδη υπάρχοντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε δίκιο μα χρησημοποιώ το Sequel της Steinberg που δεν έχει και τόσα καλούδια για setup, επίσης κάνοντας freeze δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση...

Παρεπιπτόντως πως μπορώ να εξάγω midi σε audio??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε "μουσικό" setup, εννοούμε το setup του hardware και του λειτουργικού του υπολογιστή.

π.χ. έχεις τουλάχιστον 2 σκληρούς, έναν για το λειτουργικό και τα προγράμματα και ένα ξεχωριστό για τα audio files;

έχεις αρκετή μνήμη; Χρειάζεται τουλάχιστον 2GB.

Είναι δύσκολα να αναλυθεί μέσα σ' ένα post το φτιάξιμο ενός "μουσικού" pc.

Δεν θυμάμαι αν υπάρχει σχετικό άρθρο.

Αν δεν υπάρχει, επιφυλάσσομαι να κάνω ένα εντός του καλακαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως πως μπορώ να εξάγω midi σε audio??

Φίλε αυτοκράτορα, έχω την εντύπωση ότι θες πολύ μελέτη (σε πειράζω).

Δεν ξέρω μήπως πρέπει να γίνει ξεχωριστό θέμα ή αν έχει συζητηθεί.

Στα γρήγορα σου λέω ότι επιλέγεις με αριστερό και δεξί locator το κομμάτι που θες να κάνεις audio, κάνεις solo το συκεκριμένο κανάλι και το κάνεις export audio mixdown τσεκάροντας την επιλογή import to pool αν θυμάμαι καλά.

Έτσι μόλις τελειώσει το export, υα έχεις το midi κανάλι σου σε audio στο pool έτοιμο να το βάλεις στο project.

 

Υ.Γ. Γιατί θες να το κάνεις αυτό; Την ίδια περίπου δουλειά (όσον αφορά την οικονομία cpu) κάνει και το freeze.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θέλω μελέτη θέλω και με το παραπάνω...

Μα όμως δεν χρησημοποιώ το CUBASE αλλά το SEQUEL που δεν έχει όλες αυτές τις επιλογές.

Όπως είπα και πριν δεν βρίσκω διαφορές με τα freeze, δεν ξέρω μήπως φταίει το DAW μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για δοκίμασε το παρακάτω:

 

http://www.reaper.fm/

 

τσάμπα είναι και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ για τα χρήματά του. Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, και έχεις πολλές δυνατότητες, καθώς και μπορείς να κάνεις "export to audio".

 

Το sequel δε το ξέρω, να πω την αλήθεια, αλλα δε μου φαίνεται και πολύ σοβαρό... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ερασιτεχνικό πρόγραμμα μου φαίνεται το sequel και κάνει κανονικά export audio mixdown.

Πάντως το reaper είναι όντως αρκετά πιο πλήρες από το sequel.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου