Προς το περιεχόμενο

Εξάσκηση σε διπέταλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry κιολας αλλα γιατι παντα επιλεγετε τον κολια για τα "drummeroθεληματα" σας?

αλλοι δεν υπαρχουν??

 

 

Κανένα απο τα Video που παραθέτεις δεν είναι Instructional. Αν δεν το πρόσεξες στο OP ζητούνται ασκήσεις.

Καλοί είναι όλοι αυτοί που παρουσιάζεις όπως και καλοί είναι και κάποιοι πιο ερασιτέχνες που δεν παίζουν σε μεγάλες μπάντες.

Προσωπικά έχω δει τρεις Death Drummers να κάνουν Instructional Videos και αυτοί είναι οι Derek Roddy, George Kollias και Romain Goulon απο τους οποίους μόνο o Κόλλιας έχει στο site του ασκήσεις σε tabs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απλα παντα μα παντα στον κολλια τρεχετε...

ο εμιλ και ο ινφερνο εχουν instructional και σορρυ που δεν εψαξα για να τα αναιβασω...

αλλα μια καλη ασκηση θα ηταν κανα marduk  στην αρχη στα μισα bpm και μετα αυξανεις...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Εγώ θα σου πρότεινα να μάθεις να παίζεις το ίδιο καλά τόσο στα 220 όσο και στα... 100. Θα κερδίσεις πολλά απο αυτό. Για εμένα είναι άχρηστο το να ξέρεις να κρατάς ρυθμό στα 220 αλλά όχι στα 100 (παράδειγμα).

 

Αν και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται άλλα μέρη να χρησιμοποιείς στα 180 , άλλα στα 200 και άλλα στα 220...  ???

 

Απ' όσο ξέρω μέχρι κάποιο σημείο (κοντά στα 180 αν δεν κάνω λάθος) παίζεις με όλο το πόδι (full leg motion) και απο εκεί και πέρα με τους αστραγάλους (ankle motion).

 

Ρε μπάρμπα 220???  :o

Πόσο καιρό παίζεις με διπέταλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ερωτηση παει σε μενα (επειδη εχεις κανει μια παραθεση του sentientno6 προς εμενα) τοτε η απαντηση ειναι περιπου απ το 2000. Παντως σχετικα με τα 220 μη τρελενεσαι. Τα χω πολυ καλα για περιπου 20 δευτερολεπτα μιας και δεν μου χρειαστηκαν παραπανω ως τωρα στη μπαντα που παιζω. Απο κει και υστερα μαλλον φλαμαρω καπως λογω του οτι δεν εξασκουμαι συχνα (εχει πεσει πολλη δουλεια και πολλες υποχρεωσεις χαχα)... Αν παραυτα μπορω να βοηθησω καπου ευχαριστως. Νομιζω παντως πως στο youtube θα βρεις πολυ πραγμα και μια εικονα ισουται με 1000 λεξεις. cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ερωτηση παει σε μενα (επειδη εχεις κανει μια παραθεση του sentientno6 προς εμενα) τοτε η απαντηση ειναι περιπου απ το 2000. Παντως σχετικα με τα 220 μη τρελενεσαι. Τα χω πολυ καλα για περιπου 20 δευτερολεπτα μιας και δεν μου χρειαστηκαν παραπανω ως τωρα στη μπαντα που παιζω. Απο κει και υστερα μαλλον φλαμαρω καπως λογω του οτι δεν εξασκουμαι συχνα (εχει πεσει πολλη δουλεια και πολλες υποχρεωσεις χαχα)... Αν παραυτα μπορω να βοηθησω καπου ευχαριστως. Νομιζω παντως πως στο youtube θα βρεις πολυ πραγμα και μια εικονα ισουται με 1000 λεξεις. cheers!

 

Απο το 2000? Εγώ παίζω απο το 2008 και παίζω αντε στο 200 20 δεπτερολεπτα αλλά στο 170-180

καμαρώνω το κρατάω όσο θέλω άνετα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αυτο ειναι το καλυτερο. Ως εκει που παιζεις να παιζεις σωστα και καθαρα. Δεν εχει νοημα να προσπαθεις να παιξεις γρηγορα με βρωμικο παιξιμο. Δεν θα το εκτιμουσε κανεις αυτο. Ετσι κι αλλιως αν παιζεις μονο ενα χρονο και εχεις φτασει να πιανεις τετοιες ταχυτητες ανετα, τοτε πολυ συντομα θα κρατας και τα 220 πολυ παραπανω και απο μενα και απο οποιον αλλον να ναι. Ετσι κι αλλιως δεν μετρανε τα χρονια που ασχολειται κανεις αλλα το ποσο εχει ασχοληθει μεσα σε αυτα τα χρονια. Ειμαι σιγουρος οτι στον ενα χρονο εχεις παιξει πολυ περισσοτερο απ οτι εχω παιξει εγω τα τελευταια 5, που χω τα ντραμς σπιτι και καθονται γιατι απ την δουλεια πεφτω ξερος καθε φορα και μαλλον τα αντιμετωπιζω κυριως ως χαλαρο χομπυ. Αν απο την αλλη δεν παιζεις και συ παρα πολυ συχνα τοτε ακομα καλυτερα για σενα γιατι αυτο σημαινει οτι εχεις και ενα ταλεντο xtra. cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αυτο ειναι το καλυτερο. Ως εκει που παιζεις να παιζεις σωστα και καθαρα. Δεν εχει νοημα να προσπαθεις να παιξεις γρηγορα με βρωμικο παιξιμο. Δεν θα το εκτιμουσε κανεις αυτο. Ετσι κι αλλιως αν παιζεις μονο ενα χρονο και εχεις φτασει να πιανεις τετοιες ταχυτητες ανετα, τοτε πολυ συντομα θα κρατας και τα 220 πολυ παραπανω και απο μενα και απο οποιον αλλον να ναι. Ετσι κι αλλιως δεν μετρανε τα χρονια που ασχολειται κανεις αλλα το ποσο εχει ασχοληθει μεσα σε αυτα τα χρονια. Ειμαι σιγουρος οτι στον ενα χρονο εχεις παιξει πολυ περισσοτερο απ οτι εχω παιξει εγω τα τελευταια 5, που χω τα ντραμς σπιτι και καθονται γιατι απ την δουλεια πεφτω ξερος καθε φορα και μαλλον τα αντιμετωπιζω κυριως ως χαλαρο χομπυ. Αν απο την αλλη δεν παιζεις και συ παρα πολυ συχνα τοτε ακομα καλυτερα για σενα γιατι αυτο σημαινει οτι εχεις και ενα ταλεντο xtra. cheers!

 

Να επισημάνω ότι διπεταλο παίζω ένα χρόνο, drums παίζω... ::) τώρα είναι η τρίτη χρονιά και

δεν έχω drums σπίτι. thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου