Προς το περιεχόμενο

doepfer: φθηνοτερα στην ελλαδα απ' οτι στην αγγλια (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/index.php?target=products&product_id=4086

 

                                                      Vs

 

http://www.aues21.dsl.pipex.com//doepfera100.htm

 

Am I missing something???  ???

 

σκεφτομαι ν'αρχισω να περνω κανα module. εχεις κανεις παρομοια εμπειρια?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά είναι τα Link απλά πρέπει να κάνεις scroll κάτω μέχρι να βρεις το A100G6 το οποίο κοστίζει 331 GBP ήτοι 418,48€ ενώ στο Unison 370€ (12% χαμηλότερα δηλαδή)

 

O Παναγόπουλος κάνει καλές τιμές γενικά πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι ν'αρχισω να περνω κανα module. εχεις κανεις παρομοια εμπειρια?

 

Ναι μεν είναι modulars, ναι μεν είναι αναλογικά αλλά η ποιότητα κατασκευής τους και η υποστήριξη από την εταιρεία είναι χείριστη. Γνωρίζω κάποιον που είχε ένα Doepfer σύστημα και έδωσε ΠΟΛΛΑ λεφτά για να αγοράσει ένα Schaltwerk (ή τελος πάντων πως διάολο λεγόταν). Έπειτα περίμενε για MIDI implementation της προκοπής και η Doepfer απαντούσε επί εφτά χρόνια "θα το φτιάξουμε", ώσπου το απέσυραν.

 

Τα ποτενσιόμετρα είναι της πλάκας, οι υποδοχές είναι της πλάκας, τα κουμπιά, η όλη κατασκευή είναι τραγική. Και όταν τον βλέπω τον τύπο με την άσπρη ποδιά (ως άλλος ζουρλομανδύας) σε διάφορα events, ειλικρινά μου έρχεται να ξεράσω. Συγνώμη αλλά είναι από τις ελάχιστες εταιρείες την οποία ΔΕΝ την συμπαθώ.

 

Εάν ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις modular υπάρχουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ καλύτερες επιλογές. Υπάρχουν εταιρείες όπως STS, Cwejman, Buchla, Wiard, Analog Systems, Technosaurus κ.λ.π.

 

Εάν πάλι είσαι on budget, τότε OK μπορείς φαντάζομαι να αγοράσεις κάποια modules της Doepfer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Παναγόπουλος κάνει καλές τιμές γενικά πάντως

 

Σωστός ! Χωρίς διάθεση για διαφήμηση, απλά έχει πέσει τόσο κράξιμο για ελληνικά καταστήματα οπότε πιστεύω πως οι τιμές αλλά και η "συμπεριφορά" προς τον πελάτη από καταστήματα όπως το unison καλό είναι να αναφέρονται που και που ;)

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τισ απαντησεις παιδια.

Το γνωριζω οτι τα doepfer δεν ειναι και τα καλθτερα modular systems αλλα με το budget που παιζει

η' doepfer η' DIY θα παω. Απλα δεν εχω πολυ χρονο ΚΑΙ για DIY modules. Υπαρχει κατι καλυτερο σε τιμες

ομως doepfer? Βuchla και τετοια θα μου φυγει μια περιουσια..

 

thanks

w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ! Χωρίς διάθεση για διαφήμηση, απλά έχει πέσει τόσο κράξιμο για ελληνικά καταστήματα οπότε πιστεύω πως οι τιμές αλλά και η "συμπεριφορά" προς τον πελάτη από καταστήματα όπως το unison καλό είναι να αναφέρονται που και που ;)

 

 

εγώ το χω κόψει το thomann και απο εκει ψωνίζω,πολυ καλή εξυπηρέτηση

 

warple,μια χαρά είναι τα doepfer,μη τα υποτιμάς  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warple,μια χαρά είναι τα doepfer,μη τα υποτιμάς

 

δε τα υποτιμαω  :) δεν εχω προσωπικη εμπειρια οποτε δε μπορω να ξερω. Η αληθεια ομως ειναι πως κατασκευαστικα

δε μου πολυγεμιζουν το ματι.. για ποιοτητα circuits kai components δε ξερω. Εχεις κατι απο doepfer?

 

πάρχουν εταιρείες όπως STS, Cwejman, Buchla, Wiard, Analog Systems, Technosaurus κ.λ.π.

 

εχεις κατι απο αυτα που ανεφερες? Θα με ενδιεφερε μια γνωμη..

 

 

BTW, δε θα μπορουσα να αγορασω generators k filters απο μια αλλη εταιρια, και μερικα modules δευτερευουσας σημασιας (αν αυτο υπαρχει σε modular systems που αμφιβαλλω) απο doepfer? Απ'οσο γνωριζω τα περισοτερα εχουν volatge range 12Vpp...  ???

 

w.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε τα υποτιμαω  :) δεν εχω προσωπικη εμπειρια οποτε δε μπορω να ξερω. Η αληθεια ομως ειναι πως κατασκευαστικα

δε μου πολυγεμιζουν το ματι.. για ποιοτητα circuits kai components δε ξερω.

 

Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για την ποιότητα των κυκλωμάτων των Doepfer αλλά δεν μπορεί ένας ταλαντωτής της Doepfer να κοστίζει 250 ευρώ και ένας ταλαντωτής STS να κοστίζει 500 ευρώ, και να μην υπάρχει διαφορά. Ιδία εμπειρία δεν έχω, απλά σου μεταφέρω γνώμες ανθρώπων από ξένα fora, στα οποία συμμετέχω. Το θέμα modular όμως με απασχολεί εδώ και 3-4 χρόνια, καθότι είμαι κι εγώ υποψήφιος αγοραστής και έχω συλλέξει αρκετές πληροφορίες. Όπως προανέφερα, κάποια από αυτά τα άτομα έχουν ποικιλία από modulars και το Doepfer είναι στις τελευταίες προτιμήσεις κατά κύριο λόγο επειδή η κατασκευαστική ποιότητά του είναι χείριστη.

 

Μέτρο σύγκρισης ως προς τις άλλες εταιρείες; ειδικά με STS και Technosaurus, ούτε κατά διάνοια. Ούτε κατασκευαστικά ούτε από πλευράς ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Από πλευράς ποικιλίας modules ούτε η STS και πολύ περισσότερο ούτε η Technosaurus έχουν τόσα όσα η Doepfer, αλλά αυτό φαντάζομαι ότι δεν παίζει και πολύ ρόλο καθότι φαντάζομαι μιλάμε για ένα εισαγωγικό σύστημα.

 

Σε πολλές περιπτώσεις είναι εφικτή η σύνδεση modules διαφορετικών εταιρειών. Τα μόνα προβλήματα που μπορείς να έχεις είναι:

 

1. το πρωτόκολο CV και το εύρος στο οποίο λειτουργούν τα modules. Τις περισσότερες φορές μιλάμε για 1 V/oct, αλλά όχι πάντα καθότι στα EMS είναι 0,33 V/oct.

2. τα καλώδια, καθότι σε άλλα είναι τύπου jack, σε άλλα είναι mini-jack, σε άλλα είναι banana, κ.λ.π.

 

Για να πούμε όμως και του στραβού το δίκαιο, τα Doepfer είναι αναλογικά, είναι modular και ως εκ τούτου - μιλώντας από την ηχητική σκοπιά - είναι καλά. Εξάλλου, και το Pro-One είναι χάλια κατασκευαστικά αλλά ηχητικά είναι super. Αν θες να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο, εδώ είμαι.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks OurDarkness

 

εριξα μια ματια αλλα γενικα θελει πολυ ψαξιμο. Δεν αποκλειω να παω και σε DIY, απλα ηθελα να το αποφυγω

γιατι εχω ηδη 2-3 projects που θελω να τελειωσω πρωτα. θα δουμε....    ::)

 

btw, ta paia lene tpt? xerei kaneis?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου