Προς το περιεχόμενο

Whitesnake - Def Leppard


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγα σχόλια θα κάνω, προσθέστε και τα δικά σας.

 

Λοιπόν, οι snake ήταν μια απογοήτευση, από όλες τις κύριες απόψεις (Coverdale χάλι μαύρο, ήχος ανύπαρκτος και "λίγος"). Μόνο τα κιθαρόνια του αξίζαν, οι οποίοι κιθαρίστες του, σώσαν την παρτίδα κατά κάποιο μικρό ποσοστό. Τα καινούργια τραγούδια του μάπα (στην live εκτέλεσή τους αυτή τουλάχιστον) και ο ηχολήπτης του για τα μπάζα, κοιμότανε όρθιος.

 

Τουλάχιστον έχω δει το ιστορικό live του 2003 στο Λυκαβηττό..

 

Οι Def Leppard άψογοι, θα μπορούσαν να κρατήσουν άνετα μόνοι τους μια περιοδεία, είχαν καλύτερους τεχνικούς και στον ήχο και στα φώτα που τους βοήθησαν να βγάλουν εις πέρας ένα αξιολογότατο πρόγραμμα. Ακόμα και τα άγνωστα (σε μένα) κομμάτια τους ήταν a class, καθόλου βαρετά και με σωστή δόση pozer και δυναμικότητας ώστε να μην είναι ούτε "κουνιστά" αλλά και να μην σε κάνουν να χασμουριέσαι. ;D

 

Χάρηκα ιδιαιτέρως με τον Phil Colen και με τον μονόχειρα ντράμμερ που έπαιζε "παπάδες" κατά διαστήματα ακόμα και για τα μέτρα ενός "κανονικού" παίχτη.

 

Μόνη παραφωνία το Photograph όπου ο Elliot δεν μπορούσε να κάνει ούτε φαλτσέτο σωστό με αποτέλεσμα να κάνει τη "φάβα" της βραδιάς. Δεν πειράζει όμως γιατί στα υπόλοιπα ήταν αξιοπρεπέστατος.

 

Μια γενική παρατήρηση: στις κερκίδες ήμασταν πολλές χιλιάδες άνθρωποι αλλά ο ήχος που έφτανε εκεί ήταν επιεικώς λίγος. Ας το προσέξουν οι υπεύθυνοι διοργανωτές ώστε να τραβάνε λίγο τα αυτιά των εταιρειών. Δεν καλύπτεται ολόκληρο Καραϊσκάκη με κάλυψη κλειστού γηπέδου.Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τα ίδια άκουσα για τον coverdale..και σκέψου οτι αν κατάφερνα να πάω θα ήταν για να δώ αυτόν.. :-\

Μου κάνει εντύπωση πάντως το θέμα του ήχου...δεν μπορείς να πείς ( ::)) οτι τους θάψανε για να βγουν οι leppard θεοί..δηλαδή ο ήχος των hannibal πως ήταν?Για πες... :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Ο ήχος κυρίως των Whitesnake ήταν απαράδεκτος! Εξαιρετική βαβούρα, πολύ μουντάδα, και εντάξει δεν θα σχολιάσω τον Coverdale που καλύτερα να πουλούσε αμάνικτα σταμπωτά μπλουζάκια στη λαϊκή...

 

Οι Def Leppard ήταν τρομερα ευχάριστη έκπληξη. Ο ήχος τους μου άρεσε πάρα πολύ και ρε παιδί μου τί ηχάκλα είχαν οι κιθάρες τους;;;; Τρομερός ήχος!!! Το μόνο αρνητικό είναι που έκαναν 30 χρόνια να ρθουν, αλλά οκ το αντιλαμβάνομαι ότι σ αυτή τη χώρα που είμαστε θα δούμε συγκροτήματα όταν έχουν ανάγκη τα λεφτά.

 

Όσο για τους Hanibal, το συγκρότημα το ελληνικό που έπαιξε στην αρχή, ρε παιδιά πολύς ντόρος... Δηλαδή μου έλεγαν φίλοι εκστασιασμένοι ότι θα παίζουν οι Hanibal και τί ωραία τί καλά, αλλά προσωπικά δεν μου άρεσαν ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ. Ναι ελληνικά συγκροτήματα, ναι να τα σπονσοράρουμε να πηγαίνουν καλά, αλλά ρε παιδιά κάντε κι εσείς μια προσπάθεια παραπάνω... Έχω δει συγκροτήματα στο ΑΝ να παίζουν καλύτερα...(με το συμπάθειο στους φάνς των Hanibal). Tουλάχιστον ας τους είχαν εναν ήχο πιο μελετημένο. Ήταν σαν να τους έβαλαν απλά να παίξουν χωρίς καν να ακούνε τί παίζουν. Κρίμα

 

Haryy σε ποιά κερκίδα ήσουν; Εγώ ήμουν στην 9 και ακουγόταν σχετικά αξιοπρεπώς (τουλάχιστον στους Leppard)

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gmoll

Εκεί είναι η πλάκα, όταν μπήκα έπαιζαν ήδη και έλεγα ότι "εντάξει, αυτός είναι ο ήχος του support, μετά θα ακούσουμε το καλό το πράγμα" αλλά τελικά αυτός ήταν ούτε λίγο ούτε πολύ ο ήχος του σώου. Καλό για τους hanibal, αλλά κακός ήχος γενικά.

Τα παιδιά μια χαρά πάντως παίξανε!

 

kontras, στη μέση ακριβώς ήμουν, μάλλον η 5 νομίζω ήταν. Εντάξει στους Lep ακουγόταν αρκετά καλύτερα, αλλά δεν παύαμε να συζητάμε χαλαρά μεταξύ μας, ήταν και χαμηλά στην ένταση δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Whitesnake δεν ήταν καλοί,δεν το περίμενα τοσο χάλια ... Και ήταν υπερβολικοί με τα solo μέχρι αηδίας ...Αν και βγάλαν καινουργιο καλό και αξιωπρεπώς δισκο,δεν ανταποδώσαν αυτά που έπρεπε ... Οσο για τους Def ήταν απολαυστικοί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συναυλια δε πηγα, μια και δε με ενδιεφερε μια.

 

Αλλα θα πω και γω οτι τα ηχητικα και τα φωτα πρεπει να ηταν επιοικως gtp. Μενω καμια 200αρια μετρα απο το Καραισκακη, στον 5ο οροφο πολυκατοικιας. Εκει που οταν παιζανε οι Scorpions καθομουνα στο μπαλκονακι μου αραχτος και απολαμβανα καθαροτατα το rock you like a hurricane, χθες νομιζα οτι ακυρωθηκε η συναυλια, και θα το ειχα πιστεψει, αν δε τυχαινε να δω καποιες ανανακλασεις φωτων στις κολλονες του γηπεδου........

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που ημουν εκει εχω να πω οτι οι def leppard ηταν φανταστικοι .Λες και ακουγες c.d αν εξαιρεσουμε την μια κιθαρα που ηταν υπερβολικα δυνατα.τωρα οι whitesnake ηταν σχετικα καλοι .ενταξει μην τα θελουμε και ολα δικα μας 60 χρονων εχει φτασει ο coverdale τι να κανει.το μονο μειον για εμενα ηταν το υπερ κουραστικο σολαρισμα του κιθαριστα των whitesnake ...πολυ βαβουρα και ουσια καμια.κατα τα αλλα ολα καλα ολα ανθηρα ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Ο ήχος κυρίως των Whitesnake ήταν απαράδεκτος! Εξαιρετική βαβούρα, πολύ μουντάδα, και εντάξει δεν θα σχολιάσω τον Coverdale που καλύτερα να πουλούσε αμάνικτα σταμπωτά μπλουζάκια στη λαϊκή...

 

Οι Def Leppard ήταν τρομερα ευχάριστη έκπληξη. Ο ήχος τους μου άρεσε πάρα πολύ και ρε παιδί μου τί ηχάκλα είχαν οι κιθάρες τους;;;; Τρομερός ήχος!!! Το μόνο αρνητικό είναι που έκαναν 30 χρόνια να ρθουν, αλλά οκ το αντιλαμβάνομαι ότι σ αυτή τη χώρα που είμαστε θα δούμε συγκροτήματα όταν έχουν ανάγκη τα λεφτά.

 

Όσο για τους Hanibal, το συγκρότημα το ελληνικό που έπαιξε στην αρχή, ρε παιδιά πολύς ντόρος... Δηλαδή μου έλεγαν φίλοι εκστασιασμένοι ότι θα παίζουν οι Hanibal και τί ωραία τί καλά, αλλά προσωπικά δεν μου άρεσαν ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ. Ναι ελληνικά συγκροτήματα, ναι να τα σπονσοράρουμε να πηγαίνουν καλά, αλλά ρε παιδιά κάντε κι εσείς μια προσπάθεια παραπάνω... Έχω δει συγκροτήματα στο ΑΝ να παίζουν καλύτερα...(με το συμπάθειο στους φάνς των Hanibal). Tουλάχιστον ας τους είχαν εναν ήχο πιο μελετημένο. Ήταν σαν να τους έβαλαν απλά να παίξουν χωρίς καν να ακούνε τί παίζουν. Κρίμα

Οντως οι Whitesnake ειχαν χαλια ηχο και μουντο............

οι Def Leppard φιλε εσωσαν την βραδυα,θα ειχαμε μεινει με ερωτηματικο τι πηγαμε και ειδαμε αν δεν ηταν και αυτοι....

Τωρα για τους Hanibal... ρε παιδια μπροστα σε τοσο κοσμο τι κανατε;...μιλαμε για την δικη σας αξιοπρεπεια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@στον απο πάνω καλύτερα που δεν τουσ πρόλαβες!!! Εν τάξει απλά δεν είναι για τα γούστα μου το στύλ, μιάς και παικτικά ήταν άριστοι αλλά δυστηχώς με κακό ήχο! καλύτερη στιγμή τους τα ΑCDC encore τους, :P

 

Γεικά τώρα, οι Whitesnake ό, τι και να κάνουν για μένα προσωπικά είναι απλά Ιστορία και μετά από αυτούς ακολούθησαν αυτοί που διάβαζαν ιστορία.... και στο λάιβ πήγα για αυτούς.... αν μου έλεγαν παίζουν μόνο οι DF πιθανότατα καθημερινή να μην ξεκούναγα να πάω... αλλά ο David και εξήντα χρονών είναι ο David... όπως και να το κάνουμε και δεν τον χάνεις... ειδικά όταν παίζει με αυτούς τους παικταράδες Beach & Aldrich επιβάλλεται να πας :P To ίδιο βέβαια θα ίσχυε για μένα αν ερχοταν και ο υπέρτατος Hughes με τους DF λέμε τώρα (για τον Hughes θα πήγαινα πάλι)

 

Λοιπόν πραγματικά ο ήχος των whitesnake ήταν απαράδεκτος για την κλάση τους και τη συνολική τους εικόνα, σαν μπάντα κλάσεως, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είπαν κομμάτια όπως το love aint no stranger, aint no love in the hurt of the city, is this love, here i go again κλπ κλπ που δεν τραγουδήσαμε όλοι μα όλοι ίσως με περισσότερο κέφι (κατά την γνώμη μου από το poor some sugar on me) Για μένα το live θα ήταν αυτοί αν δεν είχαν πραγματικά τόσο τραγικό ήχο...

 

O Mr Reb και ο Mr Dug ήταν θαυμάσιοι διατηρώντας την παράδοση στους WS στη κιθάρα σε υψιλά επίπεδα.... δεν φλυάρισαν καθόλου και όσοι ήταν εκεί κιθαρίστες με προσανατολισμό το hard rock ¨ηθελαν και άλλοοοοοοοοοοο :)

 

Οι Def Lepard τώρα, σαφέστατα με περισσότερη όρεξη, δραματικά καλύτερο ήχο, και πολύ δυνατά κομμάτια έβαλαν "φωτιά" με το κέφι που άναψαν από κάτω...υπήρχαν διαστήματα που δεν κατέβαιναν τα χέρια.... πολύ καλή απόδοση των τραγουδιών , επαγγελματικότατη προσέγγιση στο σύνολο της όλης ιστορίας, και πραγματικά μου άρεσαν αρκετα! Ο ντράμμερ όπως είπαν πολλοί μας "διέλυσε" με το καταιγιστικό ρυθμικό του τρόπο ενώ οι κιθάρες ήταν όπως ακριβώς έπρεπε να είναι.... όσο για την φωνή απίστευτη απόδοση live... σε σχέση με τα studios tracks

 

Σε γενικές γραμμές από τα live που επιβάλλεται να πάς... &

 

heeeeere i goooooo agaiiiiiinnnn

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου