Προς το περιεχόμενο

Ποιοί μουσικοί μας ενέπνευσαν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd, Black Sabbath, Yes, Genesis, Kansas, King Crimson, Thin Lizzy, Camel, UFO, Blue Oyster Cult, Eloy, Rush, Marillion, IQ, Pendragon, Pallas, Porcupine Tree, Spock's Beard, Dream Theater, A.C.T., Coheed And Cambria...

 

...Judas Priest, Scorpions, AC/DC, Iron Maiden, Saxon, Def Leppard, Dio, Twisted Sister, Van Halen, Ozzy Osbourne, WASP, Crimson Glory, Fates Warning, Manowar, Queensryche, Metallica, Slayer, Dark Angel, Infernal Majesty...

 

... KISS, REO Speedwagon, Toto, Boston, Journey, Survivor, Heart, Bon Jovi, Europe, Cinderella, Night Ranger, Warrant, Poison, Winger, TNT, Bonfire, White Lion... 

 

...Είμαι σίγουρος ότι ξεχνάω πολλούς ακόμη...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να αναφερθώ σε συγκροτήματα και μουσικούς...έχουν υπάρξει αμέτρητοι άνθρωποι οι οποίοι είχαν το θεικό χάρισμα να εμπνέουν και να επηρρεάζουν τον κόσμο τόσο στο συναίσθημα όσο και στο παίξιμο, τους έχετε αναφέρει σχεδόν όλους!  ;D

 

Εγώ θα ήθελα απλά να πώ, ότι εκτός από όλα αυτά τα μεγαθήρια, με έχουν εμπνεύσει και με εμπνέουν καθημερινά, οι...μουσικοί της διπλανής πόρτας (αυτό ισχύει στο παίξιμο κυρίως)!!

 

Μιλώ για την άμεση επαφή. Όταν ακούς μεγαθήρια, σίγουρα τα ακούς από έναν δίσκο ή βιντεοκλίπ. Σπάνια τα βλέπεις live αυτοπροσώπως..και να τα βλέπεις, σιγά μην κάθεσαι εκείνη την ώρα να δείς πώς παίζει αυτό που παίζει! Ο μόνος τρόπος να μπείς στο πετσί τους είναι η έμμεση ενασχόληση, να διαβάσεις καμμιά ταμπλατούρα κ.τ.λ.

 

'Οταν όμως είσαι στο αγαπημένο σου μπαράκι και απολαμβάνεις ένα live μιάς (καλής) κοινής μπάντας, τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά...ο κάθε κιθαριστας, μα κάθε κιθαρίστας, έχει το δικό του προσωπικό στυλ! ΕΙΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΙΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΤΕΧΝΙΚΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!! Δεν χρειάζεται να παίξει κάτι τρομερά εξειδικευμένο για να σε αγγίξει!  :P Και εκείνη την ώρα τον έχεις εκεί μπροστά στα μάτια σου! Βλέπεις τί κάνει! Ίσως λοιπόν σου δώσει κάλλιστα μια καλή ιδέα, που να πας μετά σπίτι να προσπαθήσεις να την αναπαράγεις! Και, σε περίπτωση που έχεις καιρό να ασχοληθείς με το άθλημα, να σε καβ*%σει να πάς μετά σπίτι να πιάσεις την κιθάρα!  ;D

 

Γι' αυτόν τον λόγο λοιπόν, εγώ θα αναφέρω ώς μουσικούς που με έχουν επηρρεάσει...ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ!! Keep on rockin' !!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πρώτος δίσκος των Pink Floyd, τα προσωπικά του Barrett και οι Black Sabbath.

 

;) +1.000

 

Εγώ προσωπικά δεν θα πω συγκροτήματα γιατί είναι πάρα πολλά. Ο Nick Mason των Pink Floyd μ' έκανε να ασχοληθώ πρώτη φορά με τα τύμπανα και να παίξω το Comfortably Numb σαν πρώτο κομμάτι! Θα το θυμάμαι μέχρι να πεθάνω αν μου δίνει δύναμη ο Θεός.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ λοιπόν ,ο πρώτο ντραμερ που είδα στη ζωή μου και με έκανε να πιάσω μπαγκέτες ήταν ο Κ. Παγωνίδης...Ο πατέρας μου έπαιζε με τον Ν. Παπάζογλου και γω σαν μικρός έτρεχα πίσω απο τον ντραμερ...Όσο μεγάλωνα τόσο πιο πολλοί μουσικοί ,μπάντες κτλπ με επηρέαζαν...Απο τον Θανάση παπακωσταντίνου και τον Μάλαμα μέχρι τους Wailers και τους Tower of Power...Tωρα απο ντράμερ συγκεκριμένα , Αλεξης Αποστολάκης , Μηχάλης Καπηλίδης , Chad Smith , Brad Wilk , και γενικότερα όλοι οι μουσικοί , απο όλους άλλοστε μπορείς να ακούσεις κάτι που να σου δώσει ερεθύσματα και να σου κινήσει το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιδιά ένας μουσικός και πολύ καλός φίλος που βρισκεται στο top των βασικών μου επιρροών είναι ο Κώστας Μιχαλός ένας απο τους πιο κορυφαίους κιθαρίστες στο είδος του κατα την γνώμη μου. Στην συνέχεια βρίσκονται κάποια συγκροτήματα της Alternative σκηνής όπως: Radiohead, Blur κ.τ.λ... αλλά και πολλοί γνωστοί κορυφαίοι Bluzerz όλων των εποχών...:)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα απλά να πώ, ότι εκτός από όλα αυτά τα μεγαθήρια, με έχουν εμπνεύσει και με εμπνέουν καθημερινά, οι...μουσικοί της διπλανής πόρτας (αυτό ισχύει στο παίξιμο κυρίως)!!

 

+1. Και στο παίξιμο και στις ιδέες και στον τρόπο υλοποίησης και ηχογράφησης της μουσικής τους!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι KISS, ημουν 10 χρονων οταν κατα τυχη πετυχα σε ενα καναλι ενα αφιερωμα για την περιοδο που ξανα γυρισαν οι Frehley & Criss!

 

απο κιθαρα οι Ace Frehley, Glenn Tipton, και ο (θειος) Vai

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου