Προς το περιεχόμενο

Προσπαθεια κατασκευης σωματος ηλ.κιθαρας/μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα

 

Διαθετουμε και εργαλεια και ξυλα και μερακι και χωρο και ορεξη.Εδω και μερες ψαχνω στο νετ για αρκιβεις διαστασεις σωματων γνωστων μοντελων (strat-tele) αλλα ματαια.Οποια πληροφορια ευπροσδεκτη.Θενκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάποτε που είχα ψάξει... είχα βρει 2 αρχεία... για σχέδια του σώματος της strat.

(Ενα autocad -.dxf κι ένα σε format corel draw -.cdr)

Επισυνάπτονται ζιπαρισμένα.

 

Προσοχή: Δεν είναι επίσημα σχέδια, αλλά προσπάθειες ερασιτεχνών να αντιγράψουν/καταγράψουν τις κιθάρες τους. Τα  βρήκα να διανέμουν ελέυθερα οι ίδιοι που τα δημιούργησαν. Δεν είναι βέβαιο ότι είναι απόλυτα ακριβή. Πρέπει να τα ελέγξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου: επειδή κάποτε αποπειράθηκα να κάνω το ίδιο αλλά εγκατέλειψα λόγω έλλειψης χρόνου (μου είχε βγει και η πίστη να βρω ξύλα), θα σου πρότεινα να μη πας για πλήρη αντιγραφή.

 

Τι εννοω...προτείνω να πάρεις απο το σχήμα τις σωστες διαστάσεις για το neck pocket κλπκλπ και να το τροποποιήσεις λίγο, να βγάλεις ενα αμοιβαδοειδές στραβοχυμένο στρατοειδές πραμα που θα είναι όμως το ΔΙΚΟ ΣΟΥ αμοιβαδοειδές στραβοχυμένο στρατοειδές πράμα και κανένας άλλος δε θα έχει κάτι παρόμοιο με σενα.Πουλάς και μούρη.Εγώ πάντως κάτι τέτοιο πήγα να κάνω.

 

 

 

Υ.Γ. (και λίγο οφτοπικ) Δυστυχώς (για το φίλο μου) δεν τον βλέπω να πολυψήνεται για τον fralin, ο βλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Odis13 είχα σκεφτεί κάποτε να κάνω αυτό που λες, αλλά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ομορφότερο από ότι είναι, το σώμα της strat ΔΕΝ γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Odis13 είχα σκεφτεί κάποτε να κάνω αυτό που λες, αλλά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ομορφότερο από ότι είναι, το σώμα της strat ΔΕΝ γίνεται.

 

Σωστός.

Αν σου δείξω βέβαια τα σχέδια που έκανα εγώ μόνο με πειραγμένη strat δεν εμοιαζε, σα μίξη απο tele-jazzbass-jazzmaster ήτανε.Με wraparound bridge, ένα P90 που να ακολουθει κιόλας τη κλίση της γέφυρας και input volume tone πάνω σε ένα control plate απο jazzbass.Ωραια πράματα...επιρροές απο paggelli

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitarbuild.com/modules/mydownloads/viewcat.php?cid=5

Εδώ θα βρείς όλα τα .dxf που χρειάζεσαι...εάν βρείς και ένα καλό ρουτερατζή...piece of cake!

Eγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα έτοιμο και να το πειράξεις, πιό φτηνά και σίγουρα θα είναι

http://stores.ebay.com/Double-X-Custom-Guitars

Εάν αγοράσεις από αυτούς, περιμένω εντυπώσεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε κ αυτο!

ο τυπος πουλαει ετοιμες φορμες για ρουτερ

εχω δει απο κοντα κ ειναι παρα παρα παρα πολυ καλες!

http://www.guitarbuildingtemplates.com/electricguitar.htm

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω και ποιον να πρωτοευχαριστησω...

Ευχαριστω ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν και εδωσαν λυσεις... Κερναμε μπυρες καφε και οτι αλλο τραβαει η ορεξη σας.Με το που βγει το πρωτο κομματι θα ποσταριστουν φωτο και λεπτομεριες...

Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου