Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος direct κιθαριστικός ήχος που έχετε ακούσει;


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Different strokes for different folks, που λένε κι οι κινέζοι.

 

Εχείς δίκιο, πρέπει να τοποθετηθεί το θέμα κατά μουσικό είδος.

Δεν υπάρχει πανάκεια για το ήχο της κιθάρας στη σκηνή.

 

Εχω δουλέψει σαν ηχολήπτης σε γνωστές alternative μπάντες όπου τα fader των μικροφώνων στην κονσόλα μου από τους Marshall, κατέληγαν να είναι κλειστά. Τελικά έπαιζαν στο 11 και δεν υπήρχε λόγος για Ρ.Α.

Αφού έτσι κι αλλιώς ανοιχτά ακόρντα έπαιζαν σε ηλεκτρικές κιθάρες.

Ποιός μίλησε για έλεγχο; Το καλεί το είδος...;

 

Σε άλλα είδη πάλι γίνεται διαφορετικά και ιδιαίτερα όταν παίζεις συχνά και σε διαφορετικούς χώρους και πρέπει να βγάλεις processed ήχο που δεν το αφήνεις στα χέρια του κάθε FOH ηχολήπτη που θα σου τύχει.

Ο επαγγελματισμός και το κοινό το απαιτεί.

 

Εγώ πάλι σαν μουσικός, δεν θα βρισκόμουνα ποτέ δίπλα στον άνιμαλ να βαράει με το κλομπ το πιατίνι.

 

Προσωπικά παίζω σε χαμηλές συγκριτικά εντάσεις, για Hi-fi συνολικό αποτέλεσμα και το μόνιτορ μου (ο ενισχυτής μου) δεν χρειάζεται να ξυρίζει 30 μέτρα μπροστά σε 45 μοίρες γωνία ότι είναι μαλλιαρό και κουνιέται.

 

Ακούω θαυμάσια γύρω στα 100-105db που είναι υπερ αρκετά.

Αλλά εγώ στα 50 μου έχω την ευτυχία να ακούω μια χαρά κιόλας, σε αντίθεση με άλλους ηχολήπτες / μουσικούς που γνωρίζω.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=652578

 

Δεν εχει φυσική υπόσταση:δεν ειναι πραγματικα ηχεια,καμπινες,λαμπες κτλ αλλα για metal ειναι ενας καλος ηχος εστω κ αν τον ακους απο ενα ζευγαρι ηχεια/αλουστικα. Ολα τα samples του παιδιου είναι από οταν πρωτοβγηκε το metal pack. Βεβαια για αλλα ιδιώματα μπορει να μη τη βρει κανεις οπως σωστα ανεφερε καποιος πιο πανω.

 

Ωστοσο ο βλακακος που δε μοιραζεται το patch του κ ξυνει κ τη μυτη του στην αρχη:

 

 

μου ακουγεται καλα!

 

κ αν μπορω τεμπελχαναδικα να εχω ενα σκασμο τετοιους ηχους οπου τελος παντων καταφερω να τους ακουσω οπως πρεπει τοτε ενταξει παιρνω ΚΑΙ ενα τετοιο μηχανακι κ χωρις να σηκωνω κ τον κοσμο στο ποδι. Μικροι λαμπατοι που δε σπρωχνουν αερα...μπα. Με τον marshall jcm 900 μονο μια φορα τον ευχαριστηθηκα κ ειπα. ε καλος ειναι, σε live. tubes are probably meant to be loud and not in the bedroom.

 

K ακομη καλυτερα σε τετοια ειτε αναλογικα ειτε ψηφιακα η φαντασια κ η μαγγια του τεχνικου που το εφτιαξε/προγραμμάτισε ειναι το οριο. Virtual sound...ality. Δεν ειναι τσιπακι που προσπαθει να βγαλει το ρευμα της λαμπας στυλ valvestate αλλα ad converter, da converter και ο,τι μπορει ο καθενας να φαναστει ενδιαμεσα.

 

Προφανως πολλες "POD" μπαντες ακουγονται χαλια αλλα αυτο δε σημαινει οτι φταει το εκαστοτε μηχανακι. Παρεμπιπτοντως η mesa boogie δεν ειχε βγαλει ενα preamp για recording κ direct ηχο? Έχει κανενας sound clips ή κάτι τέτοιο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι σαν μουσικός, δεν θα βρισκόμουνα ποτέ δίπλα στον άνιμαλ να βαράει με το κλομπ το πιατίνι.

happy0194.gif

Σε καλό σου boss βραδυάτικα!!.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα είναι λίγο στενόμυαλο να θεωρόυμε τους μεταλλάδες ζώα που γουστάρουν γκάζια.

Ακόμα και εκεί μπορει να βρεθεί λύση και είναι ακομα πιο δύσκολο, δεν λύνεται με χαζομαρες τύπου χαμήλωσε.

Αν και το κακό πάιξιμο οφείλω να παραδεχτώ οτι συχνά βρίσκει συχνά σύμμαχο στο volume για να καλυφθει.

 

Τρανό παράδειγμα για την όλη φαση είναι οι απιστευτα δυνατοι σε ενταση swans που εκανα στροφη 180 και απεδειξαν οτι μπορουν να τα σπανε ακόμα περισσοτερο χωρις να βαλουν καν παραμορφωση. Και ο λόγος ήταν οτι τους χλεύαζαν οτι η ένταση είναι το κολπο και μονο.

 

 

Και το να βγάλεις καλό αποτέλεσμα, νομίζω είναι όλο το θέμα ναι?

Αυτό έχέι άμεση σχέση με το να κατανοήεις που είσαι και τι μπορει να γινει,

και νομίζω οτι "προφε" στάση είναι μονο αυτο  

 

 

Και off topic.Σαν δημιουργος πιστεύω οτι να μένεις εκτεθειμένος και να

προσπαθείς να εξερευνάς καινούργια όρια είναι επιτακτικο. Οπότε αν δεν βάλεις τον εαυτο σου στην γραμμη του πυρός δεν κάνεις τίποτα. Τώρα τι θες να σε βομβαρδίσει και τι όχι είναι προσωπικό και δεν τειθεται θέμα καλου και κακού.  Σαν ακροατής θα άφηνα άνετα noizaδες να μου πάρουν το κεφάλι και να μην μπορώ να σταθω (δεν ενοοω sunoo) και παρα πολυ δύσκολα θα έβρισκα κάτι σε μια loudsomethingband η σε μια ξενερουά κλισεδιαρική μπάντα που δεν θέλει να σε ενοχλήσει κιόλας πολυ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλα είναι λίγο στενόμυαλο να θεωρόυμε τους μεταλλάδες ζώα που γουστάρουν γκάζια.

Ας μη τα παρεξηγούμε όλα.

Χιούμορ έκανα με τον animal από τα Muppets!

Προφανως πολλες "POD" μπαντες ακουγονται χαλια αλλα αυτο δε σημαινει οτι φταει το εκαστοτε μηχανακι. 
Ακριβώς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκούω θαυμάσια γύρω στα 100-105db που είναι υπερ αρκετά.

Αλλά εγώ στα 50 μου έχω την ευτυχία να ακούω μια χαρά κιόλας, σε αντίθεση με άλλους ηχολήπτες / μουσικούς που γνωρίζω.

 

;)!Η ακοή μας είναι το πιο σημαντικό πράγμα!εγώ έπαθα για να μάθω!πριν από κανά μήνα έπαθα ακουστικό τραύμα σε συναυλία-ευτυχώς δεν έχασα συχνότητες...από τότε πάντα έχω μαζί μου ωτοασπίδες και όταν ο ήχος ξεπεράσει τα όρια τις φοράω και είμαι κύριος ;D!Αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποια μπάντα μπορεί να έχει καλό ήχο με τερματισμένα τα μηχανήματα-ότι είδος και αν παίζει!η έκθεση του αυτιού μας πάνω από 90db για παραπάνω από 20 λεπτά συνεχόμενα δημιουργεί προβλήματα!

 

Και για να απαντήσω και στο topic,εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος ξέρει να κάνει καλό ήχο θα τον κάνει και μέσα από το pod και μέσα από πανάκριβα μηχανήματα!είναι θέμα παίχτη,τεχνικών γνώσεων και εμπειρίας,όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου