Προς το περιεχόμενο

Τι άλλο με καινούργιο iMac;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ok.

Μόλις πάρω τον imac, τι άλλο πρέπει να πάρω;

Ο σκληρός του είναι αρκετός;

 

 

'Οπως λέει και ο τίτλός "Τι άλλο με καινούργιο iMac;"

 

 

Thnx :)

 

Προσωπικά, έχω έναν εξωτερικό σκληρό για backup και μια Mackie Onyx Satellite. 

Για τις απαιτήσεις μου είναι (το όλο σύστημα) μια χαρά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό εξαρτάται απο τις απαιτήσεις σου, και φυσικά το πορτοφόλι σου.

 

Ο imac έρχεται με την καλύτερη onboard κάρτα ήχου που έχω συναντήσει στην ζωή μου καθώς και τα καλύτερα ηχεία οθόνης που έχω ακούσει . Επίσης έρχεται με το Garageband που είναι ότι πρέπει για όσους ξεκινάνε με την δημιουργία μουσικής ή όσοι είναι έμπειροι αλλά δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις.Είναι εξαιρετικό εύκολο και αποτελεσματικό. Με λίγα λόγια απο το κουτί του ο imac είναι μουσικός .

 

Απο εκεί και πέρα η λίστα αγοράς ξεκινάει όταν θελήσεις κάτι παραπάνω απο αυτό που προσφέρει ο iMac. Στην κορυφή της λίστας είναι μια επαγγελματικη κάρτα ηχου καθως και δυο καλά monitor ηχεία, αν είναι δυνατόν απο εκείνα που δεν χρωματίζουν τον ήχο.Πρότίμηση στην κάρτα ήχου να είναι firewire και οχι usb. Μετά έρχεται το πρόγραμμα δημιουργία μουσικής, αν σου αρέσει το Garageband τότε θα ξετρελαθείς με το LOGIC που είναι το αδελφο προιόν με αρκτετές ομοιοτητές αλλά και επαγγελματικά εργαλεία. Το Logic έχει φτιαχτεί στα μέτρα των χρηστών Garageband αλλά φυσικά υπάρχει μια πολύ μεγάλη πληθώρα προγραμματών όπως το Ableton Live, Digital Performer, Reason, Cubase . Μετά ένας καλός midi controller για να κάνει την ζωή πιο ευκολη, θα μπορούσες άνετα να το βάλεις και στην κορυφή της λίστας αν σαν και εμένα αντιπαθέις το mouse. Ο εξωτερικός δίσκος είναι προαιρετικός κυρίως για backup , αν και το MAC OSX δεν χάνει δεδομένα, τουλάχιστον αυτήν είναι η εμπειρία εδώ και 11 μήνες , δεν είναι όμως κακό να υπάρχει μια οραγανωμένη βιβλιοθήκη ήχων και προγραμμάτων.

 

Aπο εκεί και πέρα μου λές τι είναι αυτό που θές , τι αντέχει η τσέπη σου και σου λέω τι να αγοράσεις.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με την καλύτερη onboard κάρτα ήχου που έχω συναντήσει στην ζωή μου...

16 Βit μα όπως λέει και ο Killon για αρχή δεν χρειάζεσαι καλύτερη

και τα καλύτερα ηχεία οθόνης που έχω ακούσει

Συνήθως η Apple χρησιμοποιεί Harman Kardon...

Πραγματικά  απο τη μαμά του ο imac είναι έτοιμος για μουσική χωρίς καμμιά προσθήκη. Το μόνο που θα χρειαστείς (εάν είσαι κιθαρίστας) είναι ένα καλωδιάκι μικρό καρφί (από 5-20 ευρώ εάν αγοράσεις Monster) σε μεγάλο για να συνδέσεις τη κιθάρα σου...εγώ σου λέω για αρχή μη δώσεις ούτε ευρώ παραπάνω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 Βit μα όπως λέει και ο Killon για αρχή δεν χρειάζεσαι καλύτερηΣυνήθως η Apple χρησιμοποιεί Harman Kardon...

Πραγματικά  απο τη μαμά του ο imac είναι έτοιμος για μουσική χωρίς καμμιά προσθήκη. Το μόνο που θα χρειαστείς (εάν είσαι κιθαρίστας) είναι ένα καλωδιάκι μικρό καρφί (από 5-20 ευρώ εάν αγοράσεις Monster) σε μεγάλο για να συνδέσεις τη κιθάρα σου...εγώ σου λέω για αρχή μη δώσεις ούτε ευρώ παραπάνω...

σιγουρα ειναι 16 bit?γιατι το macbook μου το απλο εχει 24/96...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά 99,9% είναι 16bito. Είπαμε ότι η Apple έχει πάρα πολύ καλά μηχανάκια, αλλά τέτοια δώρα δεν κάνει...πήγαινε στο About this Mac θα δείς ότι δεν αναφέρεται καν η μάρκα της κάρτας. Μηπως τα μπερδεύεις με τον ενισχυτή που έχουν μέσα? (Internal 24-watt digital amplifier)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας μην υπερβάλλουμε. Εχω έναν iMAC 20" και πιστεύω ότι με τα ηχεία της οθόνης δεν μπορείς να κάνεις ούτε υποτυπώδη μουσική παραγωγή. Καλύτερα με ένα ζευγάρι ακουστικά των 20 Ευρώ. Εννοείται ότι με τον iMAC θα χρειαστείς (αν όχι κάρτα ήχου) σίγουρα ένα σετ monitor ή -εν πάσει περιπτώσει- κάποια ηχεία.

 

Παρεπιπτόντως είμαι 99% βέβαιος ότι με την on-board μπορείς να γράψεις σε 24/96.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εσωτερική κάρτα ήχου που έχουν τα imac είναι μία Intel High Definition η οποία όντως λειτουργεί στα 24bit με μέγιστη συχνότητα δειγματοληψίας τα 48... όπως ακριβώς και οποιαδήποτε ενσωματωμένη κάρτα της Realtek σε οποιοδήποτε motherboard για PC έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία τρία χρόνια.

 

Το γιατί ο Kilon της αποδίδει τέτοιον τίτλο, είναι κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι, καθότι ο ήχος της δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο - παρεκτός αν τη συνδέσει κανείς με κάποιον εξωτερικό ψηφιο-αναλογικό μετατροπέα, κάτι όχι ιδιαίτερα απλό καθώς δεν έχει coaxial αλλά οπτικές ψηφιακές εξόδους και εισόδους (δηλαδή από μία).

 

Πέραν αυτών, υποστηρίζει μόνο στερεοφωνικό ήχο (την ώρα που και οι πιο ξεφτιλισμένη στα PC υποστηρίζει τουλάχιστον 5.1). Δουλεύει όμως με μηδενικό latency (εξ' αιτίας της τεχνολογίας Core Audio) και αυτό την κάνει πιο "κατάλληλη" επιλογή από τις αντίστοιχες των PC (μέχρι να ανακαλύψει κανείς τους drivers Asio4All βέβαια).

 

Έτσι, ο imac έρχεται όντως πιο "έτοιμος" για μουσική χρήση, αν βέβαια αρκείται κανείς στον ήχο που έχουν τα ηχειάκια του (σαν ήχος καλού φορητού pc, φανταστείτε) και παραβλέποντας ότι δεν έχει ενσωματωμένο midi interface (όπως άλλωστε, ούτε τα pc έχουν).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω έναν iMAC 20" και πιστεύω ότι με τα ηχεία της οθόνης δεν μπορείς να κάνεις ούτε υποτυπώδη μουσική παραγωγή

 

 

Aγαπητοι επιβάτες μην πανικοβάλεστε αλλά φένεται οτι χτυπήσαμε ένα ύφαλο της υπερβολής.

 

;D

 

Σοβαρά τώρα θερώ ότι το θέμα με τα ηχεία και την κάρτα ήχου τραβίεται λίγο απο τα μυαλά, έχω φτίαξει μουσική με ηχιάκια πολυ πιο χάλια απο αυτά του iMAC και το κομμάτι ακούγεται μια χαρά αν και έχει κάποια εμφανή λάθη στην μίξη. επίσης αν μπείς στο http://www.icompositions.com/ Θα βρείς μια πληθώρα χρηστών που φτίαχνουν μουσική χωρίς καλα ηχεια και καρτα ήχου αρκετά παραπάνω απο υποτυπώδη και οι περισσότερο μόνο με garageband. 

 

Απαντώντας σε αυτά που λέει ο αγαπητός κύριος eye , θα πω ότι επειδή έχω ακούσει αρκετές onboard με ακουστικά , πάντα βγάζουν ένα θόρυβο ενοχλητικό όταν δυναμώνεις την ένταση τέρμα και δεν παίζει τίποτα. Ισως να μην είναι μόνο η κάρτα ήχου , ίσως να είναι κάτι άλλο όπως το CORE AUDIO. Who knows?  Πάντως απο εκεί βγάζω το συμπέρασμα μου και φυσικά απο το γεγονώς ότι ακούω μουσική απο την Onboard κάρτα ήχου με ακουστικά στο Pc Που έχω στο γραφέιο . 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tha sumfwnisw me ton eye,

 

Ontws einai aplws ena Realtek tsipaki me xamilo latency logw driver.

 

Exw tin entupwsi oti upostirizei kai polukanalo ixo. To stereo karfi einai kai gia psifiako sima.

 

 

Ta ixeia tou imac einai eleina. Gia ixeia othonis einai mia xara, alla opoiadipote ixeia multimedia upologisti einai kalutera kai afou milame gia mousiki paragwgi, ta monitors einai monodromos.

 

 

Episis i ixografisi kitharas mesw tis kartas ixou einai polu kaki idea. Mporei to xamilo latency na volevei para polu gia ta efe klp alla xwris eisodo gia mic i kithara st line in dn th akougetai.

 

 

O xaraktirismos "mousikos" gia ton imac apo to kouti einai lanthasmenos kata ti gnwmi mou. Entaksei mporei na einai athporuvos kai me xamilo latency st onboard karta ixou, alla auto dn ton kanei mousiko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tha sumfwnisw me ton eye,

 

 

Ta ixeia tou imac einai eleina. Gia ixeia othonis einai mia xara, alla opoiadipote ixeia multimedia upologisti einai kalutera kai afou milame gia mousiki paragwgi, ta monitors einai monodromos.

 

 

 

θα γίνω άλλη μια φορά ενοχλητικός διαφωνόντας . Τα ηχεία του imac είναι καλύτερα απο τα Logitech ήχεια που πήρα για τον υπολογιστή Pc στο γραφείο και έσκασα 80 ευρώ . Πλεονέκτημα ότι τα Logitech έχουν ένα αρκετά δυαντό subwoofer ως ξεχωριστό ηχείο ότι πρέπει για παιχνίδια. Θα έλεγα ότι τα ηχεία του iMAC φτάνουν το 50% περίπου της ποιότητας που βγάζουν τα Monitors Μου YAMAHA HS50 , βέβαια τα μόνιτορς είναι συνεδεμένα με επαγγλεματική κάρτα ήχου NI KORE , άρα αυτό το ποσοστό ενδέχεται να είναι πλασματικό.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου