Προς το περιεχόμενο

Πατρόνες και αυτοδιορισμένοι χωροφύλακες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνονόματε Κώστα, σε ένα μουσικό forum οι έννοιες "παλιός" και "νέος" δεν καταλαβαίνω ακριβώς που κολλάνε...

Αυτά νόμιζα οτι υπήρχαν μόνο στον ελληνικό στρατό, κι ότι εμείς ως καλλιτεχνικές φύσεις, όπως τουλάχιστον θα έπρεπε να είμαστε, δεν τα υιοθετούμε...

Το "μουσαφίρης" πάλι νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα με αυτό που έλεγα για το χωραφάκι του μπαμπά...

 

Εάν κάποιος αισθάνεται αυτόν τον διαδικτυακό τόπο περισσότερο δικό του, θα έπρεπε πρώτος αυτός να τον σέβεται, και να τηρεί βασικούς κανόνες ευγένειας, αντί να τον αμαυρώνει με την συμπεριφορά του, κι ακόμα κι αν κάποιος επισκέπτης ή  νέο μέλος από άγνοια ή αμέλεια δεν συμπεριφέρεται σωστά, να δίνει τόπο στην οργή.

 

Το ότι αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί (κι έχω συμμετάσχει ξανά κι εγώ σε τέτοιες συζητήσεις), δεν είναι λόγος να με προτρέψει κάποιος να κάνω search,  είναι όμως λόγος να αναρωτηθούμε μήπως κάτι φταίει και να το αλλάξουμε...

 

Π.χ. ο κανόνας που λέει: Απαγορεύονται τα greeklish και τα κεφαλαία...

(ίσως αυτού του κανόνα θα έπρεπε να προηγείται):

Aπαγορεύεται να την λές στους ανθρώπους που στο πρώτο τους post γράψαν με greeklish ή με κεφαλαία επειδή είσαι κομπλεξικός και ψάχνεις αφορμή...

 

Γιατί εμένα για παράδειγμα, περισσότερο με ενοχλεί αυτό...

 

Να δωσω εγω ενα καλλιτεχνικοτερο παραδειγμα... Διατηρουν ξερω γω οι Rolling Stones ενα στουντιακι, που οποιος θελει ειναι καλεσμενος να παιξει, δωρεαν, να τον βοηθησουν, να τζαμαρουν μαζι κλπ. Εκει κατι αλλοι που εχουν καιρο κολλησει, φτιαχνουν τα καλωδια, εχουν κλειδι να ανοιγουν τα Σαββατα το πρωι, κουβαλανε τα πραγματα.... Εχουν και 4-5 κανονες. Να μην χεσεις μεσα στο στουντιο, να μην φωναζεις δυνατα, να μιλας στα Αγγλικα να σε καταλαβαινουν, να μην ασκεις καποια συστηματικη εμπορικη δραστηριοτητα μεσα στην στεγη τους κλπ... Οι κανονες ειναι κολλημενοι στην πορτα "ΟΧΙ ΧΕΣΙΜΟ, ΕΥΓΕΝΙΑ, ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ" με ευδιακριτα τεραστια γραμματα.

 

Σκαει που λες μυτη ο καινουργιος και φωναζοντας σε ιταλικα απαιτει ενα ποτηρι νερο και να τον μαθουν να κουρδιζει την κιθαρα και γρηγορα και επειδη εχει και κοψιμο ριχνει και ενα στη μεση του δωματιου και μετα λεει: "τι μου φωναζετε ρε μαγκες, νταξ δεν διαβασα τις οδηγιες, βαριομουν να μιλαω αγγλικα, να ψαξω στο συρταρι για τις οδηγιες κουρδισματος, ειχα και κοψιμο και τελικα πολυ μουρη μας το παιζετε. Εκανα ενα λαθος, αντε σβελτα καθαριστε τα σκατα μου απο τη μοκετα σας (σβηστε πχ το greeklish με κεφαλαια post απο το forum σας) αμα σας ενοχλουν και κοψτε το υφακι, γιατι δεν θα ξαναρθω οπως το πατε...

you like?

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ με τον evris στο πολύ πετυχημένο παραλληλισμό του.

 

Επίσης κανείς στο ΝΟΙΖ δεν είναι αυτοδιορισμένος. Όλοι μας περιμέναμε υπομονετικά τον βουλευτή μας να διοριστούμε. Αλλιώς θα επικρατούσε χάος, αναξιοκρατία και φαβοριτισμός, δηλαδή θα είχαμε όλοι φαβορίτες σαν του Κόκοτα.

 

εμ trigga δεν έβγαλες μπουτάκι να σε δούμε, νομίζεις με τα τσόλο θα κονομήσεις status;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε λίγο φίλε Evris θα μας πεις πως το να λες την άποψη σου σε ένα forum είναι και μέγα κοινωνικό έργο...

Υπενθυμίζω ότι δεν προσπαθούμε να παρασκευάσουμε το εμβόλιο κατά του καρκίνου...ας το δούμε το θέμα λίγο πιο χαλαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο φίλε Evris θα μας πεις πως το να λες την άποψη σου σε ένα forum είναι και μέγα κοινωνικό έργο...

Υπενθυμίζω ότι δεν προσπαθούμε να παρασκευάσουμε το εμβόλιο κατά του καρκίνου...ας το δούμε το θέμα λίγο πιο χαλαρά...

 

Καποιων μελων η αποψη που καταθετουν εδω επιτελει κοινωνικο εργο (σπευδω να δηλωσω, οτι η δικη μου στα σιγουρα δεν εμπιπτει στην κατηγορια... :) ).

 

Χαλαρα το βλεπω, δεν εθεσα εγω το ζητημα προς συζητηση, ποτε δεν ειδα εγκαθετους, χωροφυλακους και καταχρηση εξουσιας, παλιους και νεους κλπ... αλλωστε εδωσα και παραδειγμα αντιμιλιτερ με στουντιο και Μικ Τζαγκερ...

 

Αν και αυτο ειναι βαρυ, μπορω και με τα στρουμφακια να σκεφτω ενα:

 

Ο παπαστρουμφ ανοιξε τις πυλες στο στρουμφοχωριο. Ο χαχανουλης, ο γκρινιαρης και η στρουμφιτα ειναι υπευθυνοι για την καθαριοτητα του μερους, την τηρηση των ωρων ησυχιας κλπ. Εχουν τυπωσει και μοιρασει και τους κανονισμους στους επισκεπτες. Ενας επισκεπτης σημερινος γκαριζει το μεσημερι, βριζει και χεζει πανω στα μανιταροσπιτα γιατι βαριεται να σκεφτει οτι για να υπαρχουν κανονες, να τους τυπωσαν και να τους μοιρασαν ισως και να εννοουν τα στρουμφακια οτι θελουν να τους τηρουν οι φιλοξενουμενοι και δεν τους γραψαν γιατι δεν ειχαν τι αλλο να κανουν...

 

 

Γενικως νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ειναι καποιος εγκαθετος και χωροφυλακας (ουτε καν στρουμφακι) για να ενολειται με το να χεσει ενας ακριβως στην μεση ενος δωματιου γεματο ανθρωπους. Η δε εκφραση της ενοχλησης απο αυτους που εκτελουν χρεη διαχειριστη goes with the job. Αν θα μπορουσε να γινει πιο ευγενικη η συσταση ("Κυριε κοιταξτε τωρα τι κανατε. Πολλα κακακια στη μοκετα.... Δεν θα μπορουσατε να τα ειχατε αποφυγει? Δεν θα ηταν πιο ωραια αχεστη η μοκετα? Παρακαλω λοιπον θερμα για την μη αφοδευση πανω μας οπως συστηνουν και εις τους κανονισμους") ειναι ενα θεμα, αλλα στην κλιμακα γυφτουλιας το ιδιο το χεσιμο στο ξενο σαλονι λογω βαρεμαρας να παμε στην τουαλετα ειναι way above !

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου