Προς το περιεχόμενο

Πατρόνες και αυτοδιορισμένοι χωροφύλακες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Mε αφορμή τα post που διαβάζω τον τελευταίο καιρό θέλω απλά να δηλώσω ότι είναι τουλάχιστον αγενές το γεγονός ότι κάποιοι gatekeepers (και αλήθεια, πείτε και σε μένα τον άσχετο, τι σημαίνει αυτό επιτέλους), αντί να κάνουν προτάσεις σχολιάζουν μονίμως τα post των άλλων, και πάλι δεν στέκονται καν στον τομέα του ήχου ή του θέματος που συζητείται παρά έχουν αυτοδιοριστεί σε χωροφύλακες του ύφος και του ήθους αυτού του forum. Tις περισσότερες φορές δε, είναι οι ίδιοι που γίνονται αναιδείς και αγενέστατοι, σαν να θεωρούν το NOIZ χωραφάκι του μπαμπά τους...

Θα μου εξηγήσει κανείς για παράδειγμα, γιατί όταν ένα νέο συνήθως μέλος ρωτάει κάτι θα πρέπει να πεταχτεί κάποιος να τον κράξει να κάνει search αντί να απαντήσει; Σίγουρα τα περισσότερα τα έχουμε πει ήδη (για κιθάρες και πετάλια μιλάμε, δεν αναλύουμε κβαντομηχανική), αλλά τι σημαίνει αυτό; Aν είναι τότε να κάνουμε μόνο search και να μην ξαναποστάρει κανένας, να δούμε και πιο θα είναι το μέλλον και τι έχουν να μας πουν και να μας προτείνουν οι εν λόγω κύριοι...

 

Υ.Γ Δεν αναφέρομαι στον SF, ό οποίος προφανώς εξαιρείται, αφου είναι πάντα πρόθυμος να μιλήσει για ήχο και εξοπλισμό, άσχετα αν τα έχει ξαναπεί πέντε χιλιάδες φορές, προκειμένου να βοηθήσει και ανθρώπους που ενδιαφέρονται να μάθουν, πράγμα που είναι προς τιμήν του. Ίσως και κάποιοι άλλοι θα έπρεπε να παραδειγματιστούν από αυτήν τη συμπεριφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να σε πω καρντιά μου.. μιά παρέα είμαστε ούλοι και παλιοί και νέοι.... τώρα αν πέφτει και λίγο χιουμοράκι από μερικούς από εμας τι να κάμουμι... δεν πιστεύω από το καλόπροαίρετο η ακόμα και ειρωνικό χιούμοράκι να παράτησε ο ερωτών την κιθάρα ή τα τύμπανα ή τα πλήκτρα ή με ό, τι αλλο ασχολείται αποκαρδιωμένος και απόκληρος εξ αιτίας 2-3 απαντήσεων...

 

Κοίτα κατά βάση έχεις δίκιο για το κράξιμο, αλλά άδικο για τα περί χωροφυλακής... όλα στο μυαλό είναι και όπως θες τα βλέπεις... εγώ γιατί πάλι δεν βλέπω κανένα μπάτσο? (Γερνάω..... θέλω γυαλιά....)

 

Τες πα το νόιζ δεν είναι Δημοσίου δικαίου, είναι ιδιωτικού, υπάρχει σχετική ελευθερία αλλά και κανόνες όπως τους βλέπει ο ιδιοκτήτης. Οι gatekeepers άλλωστε από τους συμμετέχοντες στο νόιζ ψηφήστηκαν, φίλοι είναι και αυτοί... τι να κάνουμε ο κόσμος τους ψήφησε... και είναι και αυτοί άνθρωποι .... γιού νόου με αδυναμίες με όρεξη, χωρίς όρεξη, χαρούμενοι, λυπημένοι... τες πα,  αίμα τρέχει στις φλέβες τους... και κάτι να πεταχτεί να πει κανείς δεν θα τον κάνουμε και σουβλάκι

 

Εξ άλλου αυτό που έχει σημασία είναι να προωθείται η πληροφωρία, με τις καλύτερες δυνατές συνισταμμένες που θα φέρουν ένα αποτέλεσμα στην ερώτηση

κάνε και σύ ένα σέρτς!!! Τέτοιου είδους θέματα έχουν ξαναγράψει πολλοίοιοιοιοιοι

 

Καλό απόγευμα!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε αφορμή τα post που διαβάζω τον τελευταίο καιρό θέλω απλά να δηλώσω ότι είναι τουλάχιστον αγενές το γεγονός ότι κάποιοι gatekeepers (και αλήθεια, πείτε και σε μένα τον άσχετο, τι σημαίνει αυτό επιτέλους), αντί να κάνουν προτάσεις σχολιάζουν μονίμως τα post των άλλων, και πάλι δεν στέκονται καν στον τομέα του ήχου ή του θέματος που συζητείται παρά έχουν αυτοδιοριστεί σε χωροφύλακες του ύφος και του ήθους αυτού του forum. Tις περισσότερες φορές δε, είναι οι ίδιοι που γίνονται αναιδείς και αγενέστατοι, σαν να θεωρούν το NOIZ χωραφάκι του μπαμπά τους...

Θα μου εξηγήσει κανείς για παράδειγμα, γιατί όταν ένα νέο συνήθως μέλος ρωτάει κάτι θα πρέπει να πεταχτεί κάποιος να τον κράξει να κάνει search αντί να απαντήσει; Σίγουρα τα περισσότερα τα έχουμε πει ήδη (για κιθάρες και πετάλια μιλάμε, δεν αναλύουμε κβαντομηχανική), αλλά τι σημαίνει αυτό; Aν είναι τότε να κάνουμε μόνο search και να μην ξαναποστάρει κανένας, να δούμε και πιο θα είναι το μέλλον και τι έχουν να μας πουν και να μας προτείνουν οι εν λόγω κύριοι...

 

Υ.Γ Δεν αναφέρομαι στον SF, ό οποίος προφανώς εξαιρείται, αφου είναι πάντα πρόθυμος να μιλήσει για ήχο και εξοπλισμό, άσχετα αν τα έχει ξαναπεί πέντε χιλιάδες φορές, προκειμένου να βοηθήσει και ανθρώπους που ενδιαφέρονται να μάθουν, πράγμα που είναι προς τιμήν του. Ίσως και κάποιοι άλλοι θα έπρεπε να παραδειγματιστούν από αυτήν τη συμπεριφορά.

 

 

πως το κανουνε????? Ααα, ναι!

 

+100000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να υπάρχει κάποια ανέχεια, ειδικά από τους νέους, σε πολλές περιπτώσεις έχω δει νέους να ρωτάνε διάφορα αγνωώντας τους στοιχειώδεις κανόνες της ευγένειας, στο κάτω-κάτω όταν είσαι μουσαφίρης και διψάς λες "παρακαλώ λίγο νερό" και όχι "τσακίσου φέρε μου νερό ρε μλκ".

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνονόματε Κώστα, σε ένα μουσικό forum οι έννοιες "παλιός" και "νέος" δεν καταλαβαίνω ακριβώς που κολλάνε...

Αυτά νόμιζα οτι υπήρχαν μόνο στον ελληνικό στρατό, κι ότι εμείς ως καλλιτεχνικές φύσεις, όπως τουλάχιστον θα έπρεπε να είμαστε, δεν τα υιοθετούμε...

Το "μουσαφίρης" πάλι νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα με αυτό που έλεγα για το χωραφάκι του μπαμπά...

 

Εάν κάποιος αισθάνεται αυτόν τον διαδικτυακό τόπο περισσότερο δικό του, θα έπρεπε πρώτος αυτός να τον σέβεται, και να τηρεί βασικούς κανόνες ευγένειας, αντί να τον αμαυρώνει με την συμπεριφορά του, κι ακόμα κι αν κάποιος επισκέπτης ή  νέο μέλος από άγνοια ή αμέλεια δεν συμπεριφέρεται σωστά, να δίνει τόπο στην οργή.

 

Το ότι αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί (κι έχω συμμετάσχει ξανά κι εγώ σε τέτοιες συζητήσεις), δεν είναι λόγος να με προτρέψει κάποιος να κάνω search,  είναι όμως λόγος να αναρωτηθούμε μήπως κάτι φταίει και να το αλλάξουμε...

 

Π.χ. ο κανόνας που λέει: Απαγορεύονται τα greeklish και τα κεφαλαία...

(ίσως αυτού του κανόνα θα έπρεπε να προηγείται):

Aπαγορεύεται να την λές στους ανθρώπους που στο πρώτο τους post γράψαν με greeklish ή με κεφαλαία επειδή είσαι κομπλεξικός και ψάχνεις αφορμή...

 

Γιατί εμένα για παράδειγμα, περισσότερο με ενοχλεί αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει λόγος για ομαδική κατακραυγή. Όμως, ορισμένα ποστ πέραν της άγνοιας ή της αμέλειας δείχνουν και αδιαφορία η και αγένεια (για παράδειγμα όταν το ερώτημα απαντάται στην προηγούμενη σελίδα του ίδιου thread.)

 

Δν θα γκρινιάξω, αλλά σήμερα υπάρχουν πολλά παιδιά που θέλουν τα πάντα "στο πιάτο" και μασημένα. Προσωπικά αποφεύγω να "επιτίθεμαι" αλλά ορισμένες φορές θα προτιμούσα να υπερασπιστώ το επίπεδο του φορουμ αποκλείοντας βλακώδεις ερωτήσεις και (αντίστοιχα) παιδαριώδεις απαντήσεις παρά να υπερασπιστώ το δικαίωμα του κάθε "περαστικού" να ρωτήσει -π.χ.- "τι παίζει με το τελωνείο από Αμερική ρε μάγκες" ενώ προηγούνται 16 σελίδες με εμπεριστατωμένη ανάλυση του θέματος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονόματε Κώστα, σε ένα μουσικό forum οι έννοιες "παλιός" και "νέος" δεν καταλαβαίνω ακριβώς που κολλάνε...

Αυτά νόμιζα οτι υπήρχαν μόνο στον ελληνικό στρατό, κι ότι εμείς ως καλλιτεχνικές φύσεις, όπως τουλάχιστον θα έπρεπε να είμαστε, δεν τα υιοθετούμε...

 

Το απλοποίησα το θέμα λίγο, να γίνω κατανοητός. Αν σε ενοχλούν οι έννοιες αυτές, μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιες ανάλογες επιθυμείς.

 

Το "μουσαφίρης" πάλι νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα με αυτό που έλεγα για το χωραφάκι του μπαμπά...

 

Είτε το θέλουμε είτε όχι, το φόρουμ αυτό (όπως και όλα τα φόρουμ) ανήκει σε κάποιον. Φαντάζεσαι ένα φόρουμ που θα άνηκε στο δημόσιο; Θα ήταν κλειστό παρασκευή-σαββάτο-κυριακή-γιορτές και τις υπόλοιπες μέρες θα υπολειτουργούσε. Φχαριστώ, δεν θα πάρω.

 

Εάν κάποιος αισθάνεται αυτόν τον διαδικτυακό τόπο περισσότερο δικό του, θα έπρεπε πρώτος αυτός να τον σέβεται, και να τηρεί βασικούς κανόνες ευγένειας, αντί να τον αμαυρώνει με την συμπεριφορά του, κι ακόμα κι αν κάποιος επισκέπτης ή  νέο μέλος από άγνοια ή αμέλεια δεν συμπεριφέρεται σωστά, να δίνει τόπο στην οργή.

 

Το ότι αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί (κι έχω συμμετάσχει ξανά κι εγώ σε τέτοιες συζητήσεις), δεν είναι λόγος να με προτρέψει κάποιος να κάνω search,  είναι όμως λόγος να αναρωτηθούμε μήπως κάτι φταίει και να το αλλάξουμε...

 

Π.χ. ο κανόνας που λέει: Απαγορεύονται τα greeklish και τα κεφαλαία...

(ίσως αυτού του κανόνα θα έπρεπε να προηγείται):

Aπαγορεύεται να την λές στους ανθρώπους που στο πρώτο τους post γράψαν με greeklish ή με κεφαλαία επειδή είσαι κομπλεξικός και ψάχνεις αφορμή...

 

Γιατί εμένα για παράδειγμα, περισσότερο με ενοχλεί αυτό...

 

Δεν έχω δει κανέναν mod/gg να "επιτίθεται" χωρίς λόγο. Πάντα υπάρχει αιτία, αν οι mods/gg ήταν μουρλοί, το φόρουμ θα πήγαινε κατά διαόλου, πράμα που μάλλον δεν συμβαίνει.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αποτελεί "επίσημα" κανόνα του netiquette, αλλά το να αρχίζει κάποιος να ποστάρει, χωρίς να έχει κάνει τον κόπο να διαβάσει τους κανόνες ή έστω βρε αδερφέ, να παρακολουθήσει λίγο το forum (τι να πω, δυό-τρεις μέρες έτσι για να εξοικειωθεί) και ξαφνικά να εμφανίζεται kai na zitaei ton kalitero lampato vibrator metaksi 299 kai 302 evro, telos! προσωπικά το θεωρώ λίγο ανάγωγο.

/[Γλυψ Mode on]

Παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό και μπορώ να πω πως, παρά την φαινομενικά "μπατσική" συμπεριφορά των mods/gg, όσο τους έχω παρακολουθήσει -με τις απαραίτητες αποκλίσεις, άνθρωποι είναι κι αυτοί, οκ περιστασιακά με μεγάλες αποκλίσεις- μόνο μπάτσους δεν μπορώ να τους αποκαλέσω. (Να τα θυμάστε αυτά στην επόμενη κλήρωση, έτσι;  ;)  [Γλυψ Mode Off]/

Έχεις τα δίκια σου Κpeyos, αλλά πιό πολύ εκνευρίζομαι με μέλη που ορμάνε χωρίς τρόπους και ευγένεια στον κάθε νεοφερμένο, για να του υπενθυμίσουν πόσο ανορθόγραφος/greeklish/άσχετος είναι.

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου