Προς το περιεχόμενο

Πατρόνες και αυτοδιορισμένοι χωροφύλακες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με λείπει ενα μεκρόφωνο κ μένα παιδιά, κανονίστε.Καλοί μου μοντοκίπερς κ εγω για σας 8α παίξω το.....καλύτερο μου τσόλο.

 

 

Υ.Γ.CYBERJOHNNYS r.i.p.                                  H oxi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν συμφωνώ καθόλου. Και επειδή διάβασα ένα μάτσο αόριστων αναφορών, ζητώ παραδείγματα.

 

Mε αφορμή τα post που διαβάζω τον τελευταίο καιρό θέλω απλά να δηλώσω ότι είναι τουλάχιστον αγενές το γεγονός ότι κάποιοι gatekeepers αντί να κάνουν προτάσεις σχολιάζουν μονίμως τα post των άλλων,

 

Παράδειγμα; Eιδικά για το "μονίμως".

 

και πάλι δεν στέκονται καν στον τομέα του ήχου ή του θέματος που συζητείται παρά έχουν αυτοδιοριστεί σε χωροφύλακες του ύφος και του ήθους αυτού του forum.

 

Παράδειγμα;

 

Tις περισσότερες φορές δε, είναι οι ίδιοι που γίνονται αναιδείς και αγενέστατοι, σαν να θεωρούν το NOIZ χωραφάκι του μπαμπά τους...

 

Παράδειγμα; Θα σε παρακαλούσα να τα αναφέρεις στο παρόν θρεντ. Αν νομίζεις ότι θα προκληθεί ένταση, πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει, και ότι είναι πάντα καλύτερα να τα θέτουμε επί τάπητος παρά να τα λέμε εν κρυπτώ σε pm. Ίσα ίσα που έχω μεγάλη περιέργεια για τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ παραδείγματα, με quote, που θα φέρεις.  :)

 

Aν είναι τότε να κάνουμε μόνο search και να μην ξαναποστάρει κανένας

 

Αυτό έχει ξαναειπωθεί και δεν στέκει. Είναι αλήθεια πως έχουν συζητηθεί πολλά θέματα, αλλά πάντοτε υπάρχουν καινούργια μιας και η μουσική και η τεχνολογία της είναι πεδία ανεξάντλητα.

 

Υ.Γ Δεν αναφέρομαι στον SF, ό οποίος προφανώς εξαιρείται, αφου είναι πάντα πρόθυμος να μιλήσει για ήχο και εξοπλισμό, άσχετα αν τα έχει ξαναπεί πέντε χιλιάδες φορές, προκειμένου να βοηθήσει και ανθρώπους που ενδιαφέρονται να μάθουν, πράγμα που είναι προς τιμήν του. Ίσως και κάποιοι άλλοι θα έπρεπε να παραδειγματιστούν από αυτήν τη συμπεριφορά.

 

Πάλι δεν στέκει αυτό διότι και ο SF, όπως και άλλοι gk, καυτηριάζει με χιούμορ τις γνωστές συμπεριφορές. Eγώ τουλάχιστον προσπαθώ να βοηθώ όπου γνωρίζω. Και ναι, μου κακοφαίνεται όταν ρωτούν πάλι τα ίδια για:

 

το καλύτερο delay

το καλύτερο οd/distortion/boost πετάλι

το φτηνότερο και πιο συμφέρον usb interface - εξωτερική κάρτα ήχου

Θωμά και αποστολές

Πώς φέρνουν κιθάρα από Αμερική

Paypal

Ebay

δώρα, δηλωμένες αξίες & τελωνεία

αν πρέπει να πάρουν tonelab ή πεταλια πάνω σε solid state ή λαμπάτο

τον "καλύτερο" sequencer

digital versus analog

τις καλύτερες και πιο συμφέρουσες tele - στρατ - lp - superstrat κάτω των 1000 ευρώ

την καλύτερη επιλογή λαμπάτου κάτω των 300/600/1000 ευρώ κλπ κλπ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάλι δεν στέκει αυτό διότι και ο SF, όπως και άλλοι gk, καυτηριάζει με χιούμορ τις γνωστές συμπεριφορές. Eγώ τουλάχιστον προσπαθώ να βοηθώ όπου γνωρίζω. Και ναι, μου κακοφαίνεται όταν ρωτούν πάλι τα ίδια για:

 

το καλύτερο delay

το καλύτερο οd/distortion/boost πετάλι

το φτηνότερο και πιο συμφέρον usb interface - εξωτερική κάρτα ήχου

Θωμά και αποστολές

Πώς φέρνουν κιθάρα από Αμερική

Paypal

Ebay

δώρα, δηλωμένες αξίες & τελωνεία

αν πρέπει να πάρουν tonelab ή πεταλια πάνω σε solid state ή λαμπάτο

τον "καλύτερο" sequencer

digital versus analog

τις καλύτερες και πιο συμφέρουσες tele - στρατ - lp - superstrat κάτω των 1000 ευρώ

την καλύτερη επιλογή λαμπάτου κάτω των 300/600/1000 ευρώ κλπ κλπ...

 

Aν και καταλαβαινω γιατι ειναι ενοχλητικο αυτο ωρες ωρες, σκεψου οτι και τα μελη ανανεωνονται και νεα μοντελα βγαινουν, οποτε καμια φορα να ρωταμε τα ιδια πραγματα μπορει να μην ειναι και τοσο ασκοπο.

 

Κατα τ'αλλα, οκ και μενα κατα καιρους μ'εχουν ενοχλησει συμπεριφορες - τωρα δεν θυμαμαι αν ειναι απο μελη ή gatekeepers-, αλλα το θεωρω πρακτικοτερο η παρατηρηση να γινεται εκεινη τη στιγμη, ομορφα και ωραια αν γινεται. Τωρα, αυτο κι αν ειναι θεμα που εχει συζητηθει εκτενως και δεν εχει καταληξει πουθενα -παρα μονο σε αποχωρησεις μελων χωρις λογο κατα την γνωμη μου-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και καταλαβαινω γιατι ειναι ενοχλητικο αυτο ωρες ωρες, σκεψου οτι και τα μελη ανανεωνονται και νεα μοντελα βγαινουν, οποτε καμια φορα να ρωταμε τα ιδια πραγματα μπορει να μην ειναι και τοσο ασκοπο.

 

Πράγματι, η αγορά ανανεώνεται συνεχώς... εγώ έχω προτείνει να γίνει ένα sticky με μερικές συζητήσεις πάνω στα ανωτέρω θέματα αλλά αυτό δεν έχει γίνει ακόμη - δλδ σε μερικά έχει, σε άλλα όμως όχι.

 

Προσωπικά, αν έμπαινα σε ένα νέο φόρουμ κι έψαχνα πχ. για ένα πετάλι distortion, θα κοιτούσα τις συζητήσεις, θα έβλεπα προς ποιο μοντέλο κλίνω, και μετά θα άνοιγα ένα θέμα και θα έλεγα "παιδιά, ψάχνω τον τάδε ήχο, έχω αυτήν την κιθάρα & ενισχυτή, και βλέπω πως συστήνετε το Α, το Β και το Γ. Επίσης, μου αρέσει το Δ, και μου πρότειναν και το Ε. Ποιο να πάρω και γιατί;"

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ποτε στερησεις απ' τον Ελληνα το δικαιωμα να τρωγεται με τα ρουχα του , ειναι σα να του στερεις το δικαιωμα να αναπνεει.

Αφου ρε μπαγασηδες σας "φτιαχνει" ο καυγας, γιατι πατε να τον αφορισετε? Ακομα κι αυτο το thread αυτοαναιρειται απο τον τιτλο του και μονο. Μολις διαβαζεις την πρωτη λεξη αρχιζει να σφυριζει το feedback....

Καλη διασκεδαση συμπατριωτες! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όταν πάμε σε ένα φιλικό σπίτι θα πρέπει να σεβόμαστε κάποιους κανόνες ευγενείας οι οποίοι αυτόματα έχουν θεσπιστεί από την ανθρωπιά και πολιτισμό μας. Συγχρόνως όμως περιμένουμε να μας φερθούν με την ίδια ευγένεια που δείχνουμε.

 

Δεν θα θέσω εγώ τους κανόνες αλλά οι άνθρωποι του φόρουμ αυτού μιας και αυτό είναι το σπίτι τους και το διαμορφώνουν όπως εκείνοι έχουν ονειρευτεί, εμείς απλοί επισκέπτες είμαστε. Θα πρέπει όμως και εκείνοι να αναλογιστούν αυτή τη "ξενοδοχειακή" σχέση μιας και εμείς οι πελάτες είμαστε που δίνουμε έστω και μια μικρή χείρα βοηθείας για την ανάπτυξη και βελτιστοποίηση αυτού του χώρου. Άλλωστε χωρίς εμάς και εκείνοι δεν θα μπορούσαν να ακουστούν, ούτε και να διαφημιστούν ή να διαφημίσουν. Και εμείς χωρίς αυτούς δεν θα είχαμε αυτό τον συγκεντρωτικό χώρο για να συζητήσουμε μουσικές και μη ανησυχίες και να διαφημιστούμε ή και να διαφημίσουμε.

 

Όπως είπα δεν θα φτιάξω εγώ τους κανόνες μπορεί όμως να συνεισφέρω για να βελτιστοποιήσω αυτό τον χώρο, δώστε μου όμως και σε μένα λόγους να θέλω και να συνεχίσω να βρίσκομαι εδώ αλλά και να σας σέβομαι εσάς και τους υπάρχοντες κανόνες σας.

 

Αν και ξέρω ότι ο Jim Marshall δεν είναι κανένας φιλόσοφος σας παραθέτω την παρακάτω συνέντευξή του στην οποία αναφέρει ότι οι μουσικοί θα έπρεπε να κυβερνούν τον κόσμο. Αν έβλεπε αυτή τη συζήτηση μάλλον θα το διατύπωνε διαφορετικά... ...οι μουσικοί τους κόσμου πλην των "πολιτισμένων" Ελλήνων.

 

 

Νομίζουμε ότι κράξιμο δείχνει το υψηλό βιωτικό επίπεδο μιας και παραπέμπει στις υψηλές απαιτήσεις. Λάθος κυρίες και κύριοι παραμένει απλό ξεκατίνιασμα σαν αυτό που κράζετε όταν γίνεται στις μεσημεριανές εκπομπές.

 

Όλοι φωνάζετε για τα παραμορφωμένα ελληνικά στο χώρο του Noiz.gr ενώ το ίδιο το φόρουμ έχει αγγλική ονομασία και γράφετε και με κεφαλαία. Λίγη ανέχεια παραπάνω με τους ανθρώπους/συνφορουμίτες/ συναδέλφους μουσικούς, απλούς χρήστες ή και mods δεν βλάπτει. 

 

Εμπρός λοιπόν κράξτε με και μένα, κράξτε και για μένα.

 

Υ.Γ. Ελπίζω τα Ελληνικά μου να ικανοποιούν τα μάτια σας, ααααααααααααααααχ τα 'πα και ξαλάφρωσα. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τόπικ πάντως ανοχής είναι  :D

 

;D ;D :D

 

edit - @kpeyos: Το "αυτοδιορισμένοι" στον τίτλο είναι ολίγον τι άκυρο (αν και όχι το μοναδικό άκυρο στο όλο θέμα, αλλά τεσπα) καθώς τα μέλη του νόιζ  ψήφισαν τους εν λόγω κυρίους για gatekeepers....Μέλος του νόιζ είσαι κι εσύ κι εγώ, νομίζω...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα ρε παναή γιατι δεν με ψήφισε ακόμα κανένας?

 

Δημοκρατία εχουμε ρε αλήτες ναούμ, ψηφίστε με για μοντουλατόρι τρελό με δαχτυλερο κ σκαφάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου