Προς το περιεχόμενο

Bogner Alchemist


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια μια χαρα θα ειναι το μηχανημα.

Εδω παιζουμε και απολαμβανουμε ακομη και σε live to ga5  :)

Εταιρειες οπως η bogner δεν ρισκαρουν να βγαλουν στη παραγωγη πατατα σειρα εκτος του αλλου τα spects του φαινονται ιδανικα.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν δεν τον ακουσουμε απο κοντα & πλαϊ-πλαϊ με εναν DLX REV.   δυστυχως δεν θα μαθουμε ποτε ;D παντως ουδεμια σχεση με deluxe reverb (εκτος κι αν μιλαμε για souped up dlx rev με 6L6 & μεγαλα trasformers αλλά country..)

 

κοιτα κακα τα ψεμματα,αυτο που πληρωνεις στον Bogner ειναι η υποτιθεμενη boutique κατασκευη,τα πανακριβα υλικα και η προσοχη στη λεπτομερεια,αν αυτα ισχυουν και για αυτο το μοντελλο παω πασο αλλοιως it is just a name on the faceplate.....

 

με αλλα λογια θελω να τον ανοιξω και να δω οτι χρησιμοποιει τις ιδιες πλακετες με τους αμερικανικους Bogner (μια και οι Bogner δεν ειναι PTP) τα ιδια υλικα και βεβαια βαζοντας τον διπλα σε εναν SHIVA  να μην ακουγεται τραγικα κατωτερος...

 

Επειδή δε μ'αρέσει να είμαι απόλυτως, συμφωνώ κατά 99,999% μαζί σου  :D ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω, ενισχυτες που εχουν πανω απο 3 παραμετρους, με μπερδευουν! :D:D:D

Vol, Tone, αντε και κανενα bass στο τσακιρ κεφι. Τι τα θελετε τα αλλα???

 

Μεγα λαθος.........γιατι πρεπει ολοι οι κιθαριστες να ειναι λοβοτομημενοι? ;D ;D ;D ;D ;D ;D (και γιατι ενω δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν πανω απο 3 παραμετρους στην κιθαρα αγοραζουν αυτοκινητα, κινητα, pc με 33333333 ηλεκτρονικες ευκολιες?)

 

Οσο για τα ενσωματωμενα reverb σε ενισχυτη, ακομα και αυτο του dlx reverb, που θεωρειται απο τα κορυφαια built in reverb, εμενα μου φαινεται μετριο..

 

Παρομοιως.......η περιπτωση του reverb ειναι απο εκεινες τις λιγες για τις οποιες αισθανομαι οτι μονο ενα ψηφιακο μαραφετι μπορει να με αφησει ευχαριστημενο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ναι ρε παιδια, κακα τα ψεματα αλλα reverb kai delay ολοι σχεδον απο πεταλακια, rack κτλπ τα παιρνουμε....δν νομιζω οτι θα παρει κανενας τον dlx αποκλειστικα για το reverb του ή τον alchemist για το delay του,..

 

 

ουτε λεω ποτε οτι θα ειναι ιδιος με τον deluxe reverb...απλως τον εθεσα εδω γιατι μου φανηκε σαν την ιδανικη λυση μιας μπουτικοκαταστασης στα χναρια του γνησιου fenderισιου ηχου...if u know what i mean....

 

και μην λεμε βλακειες...το μηχανημα μαπα δν θα ειναι...σιγουρα....τα specs του αν μη τι αλλο αξιοσεβαστα(ασ δειτε λιγο τι κουμπακια εχει πανω...εκτος απο knobs και ποσα switches...)...το θεμα ειναι ποσο καλος θα βγει τελικα...και κυριως ΠΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΒΓΕΙ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μην λεμε βλακειες...το μηχανημα μαπα δν θα ειναι...σιγουρα....τα specs του αν μη τι αλλο αξιοσεβαστα(ασ δειτε λιγο τι κουμπακια εχει πανω...εκτος απο knobs και ποσα switches...)...το θεμα ειναι ποσο καλος θα βγει τελικα...και κυριως ΠΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΒΓΕΙ?????

 

Φίλε rainbowe αν δεν τον ακούσεις με τ'αυτιά σου και δεν τον νιώσεις με τα δάχτυλα σου δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα... :-\

Τα "κουμπάκια και σουιτσάκια" απο μόνα τους δεν φτάνουν... ;)

 

(Την προηγούμενη εβδομάδα για παράδειγμα έπαιξα έναν Rivera τίγκα στα "σουιτσάκια" που μου άφησε μιά αρκετά αρνητική εντύπωση...)

 

Κάθε ενισχυτής έχει τον τόνο του....απο κεί και πέρα τα πάντα είναι θέμα προσωπικού γούστου.

 

Μιλάω βέβαια για ενισχυτές απο ένα level και πάνω όπου μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση...

δεν θα συγκρίνουμε πχ έναν mesa boogie express με έναν peavey valveking !!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Τον Alchemist τον έφερε ο Νάκας. Τον άκουσα λίγο εχθές αλλά δεν μπορώ να σχηματίσω άποψη. Τα καθαρά του είναι αρκετά καλά (σαν πρώτη άποψη πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι θα πω πατατια, αλλα θα την πω anyway.

 

Αμα ψαχνουμε για πιο heavy καταστασεις (Maiden πχ) κανει απο μονος του, ή θα θελει και κανα πεταλι μπροστα???

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πω και εγώ πατατιά αλλά δε θεωρώ τον ήχο των maiden ιδιαίτερα heavy.

Την καλύτερη απάντηση θα την πάρεις αν ακούσεις κάτι με τα αυτάκια σου και την κιθάρα σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πω και εγώ πατατιά αλλά δε θεωρώ τον ήχο των maiden ιδιαίτερα heavy.

Την καλύτερη απάντηση θα την πάρεις αν ακούσεις κάτι με τα αυτάκια σου και την κιθάρα σου  ;)

 

Καλα, για μενα ειναι, καθως τον ηχο που εχουν κατι συγκροτηματα απο βορειες χωρες, με περιεργα ονοματα απο μυθολογιες και δε συμαζευεται(βλ. death/black metal κατα κυριο λογο :P), δε τον θεωρω ηχο. Το θεωρω ενισχυτη που βουλιαξε στη λασπη :P

 

Σαφως και το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να παω να τον ακουσω, αλλα επειδη αμφιβαλλω για το αν θα τον εχουν στο Νακα του Πειραια που ειναι κοντα μου, ρωταω πως σου φανηκε που τον ακουσες. Μου ειναι λιγο δυσκολο να τρεχω στην Αθηνα, εν οψη εξεταστικης σε κανα μηνα(αμα γινει και αυτη). Αμα σου φανηκε οτι κανει για τετοια δουλεια, καπου θα ξεφυγω λιγο να κατεβω κεντρο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου