Προς το περιεχόμενο

Bogner Alchemist


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως αλγόριθμος ναι, αλλά μέχρι να φτάσει στη χρήση και υλοποίηση σε stompboxes χρειάζεται πολλά, πολλά ακόμη στάδια. Και η δικιά μου εμπειρία λέει το αντίθετο: υπάρχουν σίγουρα διαφορές από ψηφιακό εφφέ σε άλλο ψηφιακό εφφέ, και ορισμένες φορές πολύ μεγάλες. Όμως αυτή είναι άλλη άσχετη συζήτηση που δεν εστιάζει στην κριτική της περιττής ενσωμάτωσης εφφέ στον εν λόγω ενισχυτή.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα απο την προσωπικη μου εμπειρια τουλαχιστον οι διαφορες στην ποιοτητα των ψηφιακων εφφε μεταξυ τους ειναι ελαχιστες. αν συγκρινεις με αναλογικα εκει ναι φαινεται διαφορα αλλα απο ψηφιακο σε ψηφιακο ειναι περισσοτερο θεμα ρυθμισεων να φτιαξεις καλο εφφε παρα συσκευης τουλαχιστον στο σημερινο επιπεδο που πλεον και με αλγοριθμο vst φτιαχνεις πολυ καλα delay..

 

αν και απαντήθηκε αυτό, μια διόρθωση στην τελευταία πρόταση : ενας αλγόριθμος ορίζει μια σειρά από ενέργειες, τις οποίες πρέπει να πράξει κάποιο μηχάνημα, είναι σαφές οτι ενας συγχρονος μουσικος υπολογιστης εχει πολύ μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ από ψηφιακά "πεταλάκια", όπως είναι σαφές οτι ενα dedicated υπολογιστικο εργαλειο (οπως το axe-fx) θα τους τρεξει γρηγοροτερα (=καλύτερα).

 

Είναι τεράστια η ακουστική απόδοση μεταξύ των delay του zoom 505 και αυτών του nova delay και η αιτία βρίσκεται και στον αλγόριθμο αλλά και στην υπολογιστική ισχύ του κάθε μηχανήματος. Μπορεί σήμερα να υπάρχει η τεχνολογία για καλούς αλγόριθμους και γρήγορες πράξεις, αλλά αυτο δε σημαίνει οτι δεν κοστίζει

 

(α, ανοιξα την ασχετη συζητηση που λεει ο bloody ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πεθαίνει το άτιμο λέμε ;D

 

κακα τα ψέματα, έχει διαμορφώσει συνειδήσεις περί ψηφιακού vs. αναλογικού και άλλα πολιτικά θέματα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα πολλα σχολια σοβαρα και ακυρα και μιας και εχω εναν alchemist να σας εκθεσω κι εγω την ταπεινη μου αποψη. ο ενισχυτης σιγουρα δεν σχεδιαστηκε για να συγκριθει με τους μεγαλους bogner των 3000€. δεν εχει ουτε την ιδια ηχητικη συμπεριφορα ουτε παει στο ιδιο κοινο. παρολα αυτα ειναι ενας ενισχυτης - διαμαντι. εχει απιστευτο ηχο πλουσιοτατο σε αρμονικες ειναι εντελως παραμετροποιησιμος και τα Onboard εφε που εχει ειναι αξιοπρεπεστατα. λοιπον ολοι εσεις που βαζετε μπροστα απο τα λαμπατα σας μηχανηματα ψηφιακα delay rack καλυτερα μην κατακρινετε αυτα του bogner γιατι ειναι το ιδιο πραγμα.

πιο αναλυτικα: τα καθαρα του ειναι fender-αδικα σε σημειο που να δυσκολευεσαι να καταλαβεις τη διαφορα.κατι αναμεσα σε deluxe και blackface. το βρωμικο του εχει σχολιαστει σαν θολο αλλα "ανοιγει" και "κλεινει" πανευκολα με τα eq και τα voicings που εχει -οπως και το καθαρο και το crunch-. βεβαια ο ηχος ειναι υποκειμενικο θεμα αλλα εγω τον λατρεψα και εχω παιξει με πολλα καλα μηχανηματα. δεν τον συγκρινω με ενισχυτες του 2000€+ αλλα ο ηχος του ειναι αρτιοτατος και σου δινει παρα πολλες δυνατοτητες. το μονο μειον που βρηκα ειναι οτι το fx loop ειναι παραλληλο και ως γνωστον τα σειριακα βολευουν καλυτερα...

 

δοκιμαστε τον και δε θα απογοητευτειτε. μονο δοκιμαστε τον για κανα μισαωρο τρια τεταρτα γιατι ειναι ενισχυτης που πρεπει να "παιξεις" με τα κουμπια του για τον φτασεις εκει που θες.

 

 

ΥΓ2 ο hinds παιζει με alchemist.δε χρειαζεται νομιζω τιποτα αλλο να πω... :P

 

Συμφωνώ σε όλα με την ανάλυσή σου-μιας και τον έχω και εγώ-----εχεί πολυ λαμπερά καθαρά---αν και εγω προτιμώ τα πιο σκοτεινά τύπου vox - marsall-- έχει καταπληκτικό distrotion λάμπας παχύ που δύσκολά θα το βρές με πεταλάκι----έχει παρα πολύ μεγάλη ευεληξία σε ήχους---δεν έχει master volume για να παίρνεις παραμόρφωση σε πολύ μικρές εντάσεις--δεν μου αρέσει η παράλληλη θύρα---με πεταλάκια συνεργάζετε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου